'Schrap taaltoets immigrant 'Hoorzitting TO©S 41 binnenland 'Ik dacht aan de film Titanic' Kamer wil meer Sahar- regelingen Kip-kruipruimte INBURGERING Raad adviseert minister Leers Noord-Zuidlijn nadert kritiek moment Basisexamen STERVENSHULP Burgerinitiatief Uit Vrije Wil PAUL K.USTERS woensdag 18 mei 2011 den haag - De Tweede Kamer wil dat ook asielzoekers uit andere lan den niet terug hoeven naar hun land van herkomst als ze daar on der grote druk komen te staan. Als zich dat in de toekomst voor doet, zou voor hen een regeling ge maakt kunnen worden die verge lijkbaar is met de nieuwe regels voor Afghaanse meisjes die (naar aanleiding van 'meisje Sahar') on langs van kracht zijn geworden. Dat bleek gisteren tijdens een de bat met minister Leers voor immi gratie en Asiel over het asielbeleid. Nu is er al een nieuwe regeling voor verwesterde schoolgaande Af ghaanse meisjes die uit Nederland terug moeten naar hun vaderland. Zij mogen toch blijven als ze in Af ghanistan onder grote psychosocia le druk komen te staan. De Twee de Kamer steunt dit beleid, maar de oppositie verweet Leers wille keur, omdat vluchtelingen uit an dere landen in aanmerking zou den moeten komen voor een ver gelijkbare regeling. Ook CDA-Kamerlid Mirjam Sterk vond dat bij dezelfde situatie in een ander land, asielzoekers daar op dezelfde manier beoordeeld be horen te worden als Afghaanse schoolgaande meisjes. Als er aan wijzingen zijn dat terugkerende asielzoekers onder grote druk ko men te staan, kan de minister in kaart brengen hoe de toestand in een land is. Ook de WD vindt dat de regels voor Afghaanse meisjes voor andere groepen gelden. rotterdam - De politie heeft in een woning in Rotterdam 83 kip pen aangetroffen. Ze waren niet ruim behuisd: de kippenren be vond zich in een kruipruimte van de woning. Dat meldde de politie dinsdag. De stank was niet te har den en veel kippen waren er be roerd aan toe. Een aantal was ge wond. Een dierenambulance bracht de dieren weg. In een schuur in de tuin was een keuken ingericht, vermoedelijk voor de slacht en de bereiding van de kip pen. De bewoners van het pand kregen een proces-verbaal. i i '1'Milium ii'i'h' Inburgeringscursussen moeten vervangen worden door cur sussen over waarden en vaar digheden van democratisch burgerschap, vindt de RMO. 'Nederland moet immigranten waarderen om hun positieve bijdrage aan de samenleving.' den haag - Immigranten moeten niet meer verplicht Nederlands hoeven leren, behalve als ze een baan hebben waarin dat onont beerlijk is, zoals bij het contact met patiënten of leerlingen of als de staat werkgever is. Dat staat in het advies dat de Raad voor Maatschappelijke Ontwikke ling (RMO) gisteren heeft gepre senteerd aan minister Gerd Leers voor Immigratie en Asiel. Inburgeringscursussen moeten ver vangen worden door niet-verplich- te cursussen waarin waarden en vaardigheden van democratisch burgerschap worden geleerd en ge oefend, stelt de RMO. In een reactie wees de minister er op dat het moeilijk is om een baan te vinden voor een immigrant die Immigranten moeten voordat ze naar Nederland komen in eigen land een basisexamen inburgering afleggen. In deel 1 wordt kennis van de Ne derlandse samenleving getoetst. In deel 2 wordt de kennis van de Nederlandse taal getoetst. De kan didaatimmigrant moet zinnen na zeggen en korte vragen beantwoor den. In deel 3 wordt (sinds 1 april 2011) getoetst in hoeverre kandi daten Nederlands kunnen lezen en begrijpen. Schrijven is geen onder deel van de toets. de Nederlandse taal niet machtig is. Buren moeten elkaar kunnen verstaan, zodat mensen van ver schillende afkomst met elkaar kun nen omgaan. Beheersing van het Nederlands blijft dus van belang. De rode draad in het advies van de RMO is dat het. tijd is om anders te gaan aankijken tegen mensen uit andere landen die zich in Ne derland willen vestigen. De basis houding moet er een zijn van 'ja, mits' in plaats van 'nee, tenzij', al dus de RMO. Nu worden migranten in Neder land veelal gezien als mensen die een last zijn en die zo veel moge lijk moeten worden geweerd. Maar Nederland moet hen juist zien als mensen die een positieve bijdrage kunnen leveren aan de sa menleving. De negatieve toon van het migra tiedebat ontmoedigt de komst van mensen die Nederland juist graag ziet komen, schrijft de RMO in zijn advies. Mensen die een positieve economi sche bijdrage leveren aan de sa menleving en die dus zelfredzaam zijn, zijn welkom. Zowel kennismi granten zijn van belang voor de Nederlandse economie als arbeids krachten voor de onderkant van de arbeidsmarkt. Ook zegt de RMO dat migratiepoli- tiek zich moet onthouden van het stellen van culturele eisen aan mi granten. De toegang tot de arbeidsmarkt, de verzorgingsstaat en het politie ke systeem zou gefaseerd moeten plaatshebben. Hoe langer de mi grant in Nederland is, hoe meer toegang hij moet krijgen tot voor zieningen van de verzorgingsstaat, vindt de RMO. O zie onze website:binnenland Lees het hele adviesrapport van de RMO online AMSTERDAM - De graafwerkzaamhe- de bouw breekt binnenkort aan. In den aan de Noord-Zuidlijn onder de juli begint het uitgraven van de laat- Vijzelgracht in Amsterdam zijn in ste meters en vervolgens het aanleg- volle gang. Een belangrijke fase in gen van de perronvloer. Dat gebeurt De Tweede Kamer hoort vandaag vooral tegenstan ders over stervenshulp aan ouderen. Burgerinitiatief Uit Vrije Wil is daar boos over. door Mayke Calis et burgerinitiatief Uit Vrije Wil, dat de straf baarstelling van ster venshulp aan ouderen wil opheffen, is boos omdat van daag tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer vooral tegenstan ders mogen spreken, vooral uit christelijke hoek. Hedy d'Ancona, een van de initiatiefnemers van Uit Vrije Wil, vindt dat er zo geen objectieve discussie kan plaatsheb ben. De organisatie roept mede standers op vandaag naar de 1\vee- de Kamer te komen en zitting te nemen op de publieke tribune. Uit Vrije Wil vindt dat mensen van boven de 70 jaar die een pri ma leven hebben gehad zelf moe ten kunnen bepalen wanneer en IMF-CHEF &OMIMIQUE STRAUSS-K.AHN door Lennaert Rooijakkers DEN HELDER - De 471 Nederlandse passagiers van cruiseschip MSC Opera die deze week op de Oost zee vastzaten, zijn weer thuis. On der hen waren Gerrit Plugge en zijn vrouw )oke uit Den Helder. Tot en met vrijdag was het een fan tastische reis geweest. De MSC Opera was het weekend ervoor vanuit het Russische Sint Peters burg vertrokken om koers te zet ten naar de Finse en Zweedse hoofdsteden Helsinki en Stock holm. Maar na vertrek uit Zwe den, op de vroege zaterdagmor gen, hoorde Gerrit Plugge opeens een harde knal. Een moment later was alles aardedonker en verloor de Opera langzaam aan snelheid. „Mijn vrouw en ik werden ver zocht onze hut snel te verlaten. Het deed me wat denken aan de film Titanic. Je zag geen hand voor ogen en we moesten midden in de nacht met zijn allen trap op en trap aflopen", zegt hij. In de loop van zaterdag werkte de elektriciteit weer en werd op één motor doorgevaren. Maar op zon dagochtend begaf ook deze het. Waardoor het bijgestelde vaarplan in duigen viel. Hoewel er al die tijd geen elektrici teit was en de toiletten tot grote er gernis van de passagiers verstopt zaten, steekt Plugge de loftrompet over het personeel aan boord van de Opera. „Ze hebben zo goed mo gelijk geprobeerd ons te helpen. In diverse talen berichtten zij de pas sagiers over de situatie. Als men sen overstuur raakten werd dat snel de kop ingedrukt, zodat er geen massale paniek uitbrak", ver telt Plugge. Het verbaasde hem wel dat de ka pitein zelf geen enkele keer van zich liet horen. „Als oud-marinier vond ik het vreemd dat hij niet één keer de passagiers heeft toege sproken. Dit liet hij, misschien be wust, allemaal aan het personeel over." Drankjes werden gratis ver strekt, maar warm eten was er door de stroomuitval niet. Iro nisch genoeg was op zondag, de dag waarop Plugge 69 jaar werd, al leen taart voorhanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4