'Sluis stuurt Van Dale het bos in' Schippers zijn weer i8| zeeland Goden 'Miss Breskens' niet via wedstrijd almanak BINNENVAART Landelijk congres schippersvereniging Schuttevaer pzc.nl/webwinkel P7 C* BBC Kostuumdrama's woensdag 18 mei 2011 Z Lilian Hoogesteger trekt wat takken weg om zicht te krijgen op de grafzuil van de beroemdste 'zoon' van Sluis. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst SLUIS - Burgemeester en wethou ders van Sluis willen een verdie ping in het belfort wijden aan de verdiensten van Johan Hendrik van Dale. Als schepper van de Dik ke, het bekendste en meest gezag hebbende woordenboek van Ne derland, niet meer dan logisch, vindt Lilian Hoogesteger-Driessen. Maar hoe kan diezelfde gemeente het dan bestaan om het graf van de beroemdste Sluisenaar te laten verkommeren. De grafzerk annex herdenkingszuil van de slechts 44 jaar geworden onderwijzer, archi varis en Neerlandicus is, ondanks dat hij meer dan twee meter hoog is, bijna overwoekerd door hoog opschietend onkruid. „Aan de Kaai staat een borstbeeld van Van Dale, er zijn een straat, een school en een hotel naar hem genoemd én de gemeente wil een museum naar de samensteller van het woor denboek noemen. Prachtig, denk ik dan. Een gemeente die weet hoe ze haar beroemdste inwoner moet eren. Maar dan laten ze zijn graf gewoon overwoekeren door onkruid in plaats van er een toeris tische attractie van te maken", be toogt Hoogesteger. Hoogesteger is geboren en getogen in Sluis, als dochter van de voor malige vishandelaar Cyriel Dries- sen, ook befaamd als oprichter en oud-voorzitter van de voetbalver eniging van Sluis. Elke keer als Li lian met haar man Lex de-graven van vader, moeder en broer be zoekt, ergert ze zich aan het zicht op het graf van Van Dale. „Het graf van mijn vader ligt er vlakbij. De laatste keer zag ik dat de tak ken al bijna over het grafschrift kronkelden. Daarom heb ik de ge meente een mailtje gestuurd. Ant woord heb ik echter nog niet ge had." Een woordvoerster van de gemeen te meldt dat het echtpaar Hooge steger nog even moet wachten op een bevredigend antwoord. Ze er kent dat het graf er niet al te floris sant bijstaat. De gemeente wil er ook wel wat aan (laten) doen. „Maar het gaat ook om het eigen dom van de graven en over het groenbeleid. Sluis houdt dat beleid nu net tegen het licht, waarna het waarschijnlijk wordt aangepast." BRESKENS - De nieuwe dorpom- roepster en ambassadrice voor Bres kens wordt niet via een wedstrijd gekozen, maar door een jury aan gewezen. Organisatiebureau WZV en ondernemers wilden op 5 juni een voorronde met tien deelne mers houden, en op 3 juli een fina le. Meerdere aanmelders hebben zich-om privéredenen echter terug getrokken, waardoor er nu te wei nig deelnemers zijn. De jury heeft nu iemand aangewezen. Die wordt op 5 juni, tijdens een lente markt op het Spuiplein, door Omer Gielliet gepresenteerd. Tip? redactie@pzc.nl gen aan de Axelse Sassing." Praten aan de stamtafel van De Vriendschap, ooit een druk schip- perscafé in Terneuzen. Met be stuursleden van de afdeling Ter- neuzen van Schuttevaer en hoofd bestuurslid Kees van de Broek. Het congres staat in de steigers, alles is georganiseerd. Het moet alleen nog worden gehouden. Eén onderwerp domineert: de vei ligheid op de Westerschelde. Jarenlang klaagden de schippers - de Terneuzenaren voorop - over de terugkerende hinder van de ho ge golfslag, veroorzaakt door de passerende zeevaart. Er werd over legd met de loodsen, Rijkswater staat, de waterpolitie en de autori teiten. Het leidde tot afspraken, maar die blijken niet waterdicht. Vlak voor Pasen waren er weer twee incidenten: een matroos van een binnenvaart-containerschip werd van boord gespoeld door een golf van een passerend container schip en in de haven van Walsoor den sloeg het binnenvaartschip Leamar van schipper Van Ijk - in derdaad, de voorzitter - van de trossen door de golven van een te snel varend zeeschip. Hoofdbestuurslid Kees van de Broek (ook Terneuze- naar): „Het is toch opmer kelijk dat dit soort incidenten zich alleen voordoet op de Westerschel de? Bij Rotterdam hoor je er nooit van. Ik denk dat dat niet alleen aan de (vooral) Vlaamse loodsen ligt, maar ook aan de opvattingen van de huidige schippersgeneratie. Je ziet er te veel die met open lui ken en een geopende deur van de machinekamer de Westerschelde op gaan. Vroeger hadden de schip pers ontzag voor de Westerschel de, zeker bij slecht weer. Dan zorg de je dat alles dicht lag en gooide je er nog een zeil over ook. Ik zag laatst foto's van schepen op de Westerschelde, binnenvaartman- nen hè....daar werd ik niet vrolijk van." Bestuurslid Anton de Bruijn: „Je kunt die situatie van toen na tuurlijk niet met nu vergelijken. De zeeschepen waren kleiner, er was minder communicatie of zelfs helemaal geen. De situatie is in middels wel sterk verbeterd. De contacten zijn nu over en weer .goed en dat komt ook de veilig heid ten goede." door Wout Bareman De burgemeester ziet havenstad Terneu zen graag als een be langrijke draaischijf op de internationale vaarroutes voor de binnenvaart. En met de nieuwe Schelde-Sei- neverbinding in het verschiet wordt die rol alleen maar belangrij ker, verwacht hij. Jan Lonink ziet Terneuzen graag als 'thuishaven' voor de binnen schippers. Door de jaren heen was die band wat verwaterd. Maar Lo nink herstelde de verhoudingen en biedt de schippers waar moge lijk een luisterend oor. Het is de schippers niet ontgaan. Voorzitter Johnny van Ijk van de afdeling Ter neuzen van schippersvereniging Schuttevaer: „De laatste jaren wor den we nauwer bij de besluitvor ming betrokken. En zo'n binnen- vaartforum, zoals dat vanavond plaatsvindt op het stadhuis, is ook een opsteker." In het verleden was er nauwelijks sprake van goede verhoudingen. Het dempen van het Schuttershof destijds onderdeel van zijkanaal A waar de binnenvaart tientallen lig plaatsen had, hielp daar niet be paald aan mee. En ook de manier waarop, onder leiding van de toen malige burgemeester Carel Ocke- loen verschillende schippersblok- kades werden gebroken, liet spo ren na. Nu zijn de verhoudingen echter genormaliseerd, al blijft er altijd wel wat te klagen... Zo is het in verschillende zijkana len van het Kanaal Gent-Terneu- zen 'een rommeltje', stellen Van Ijk en z'n bestuursleden vast. Het ligt er vol met 'niet vertrekkende schepen' en dat zou anders moe ten. Het aantal ligplaatsen voor de binnenvaart in en bij Terneuzen is toch al niet overdreven groot. Daarom pleiten de schip pers, aan de vooravond van het jaarlijkse landelij ke congres - donderdag en vrijdag in het Scheldetheater in Terneu zen - voor een duidelijker beleid: ligplaatsen, bestemd voor de actie ve binnenvaart, moeten ook daad werkelijk beschikbaar zijn en niet worden ingenomen door bijvoor beeld rondvaartboten, waarop fees ten plaatsvinden. Ook sloopsche- pen zijn taboe. Ze nemen immers de plaats in van doorgaande sche pen, die in thuishaven Terneuzen even aanleggen voor een overnach ting of het doen van boodschap pen. Voorzitter Johnny van Ijk: „Het is zaak onze ligplaatsen goed te be schermen." Schuttevaer pleit on der meer voor verlenging van de Goese Kade. „En er wordt momen teel gepraat over extra voorzienin- Schuttevaerbestuur: vlnr Jan Koster, Jan Pieter Kleine, Johnny van Ijk, An ton de Bruijn en hoofdbestuurder Kees van de Broek, foto Adri van de Wege Vrijdag de dertiende is niet bepaald een dag om al te grote risico's te ne men. Denken velen. En dat ondervond een liftmonteur in een Goes' kantoor vorige week vrij dag aan den lijve. Hij was gebeld omdat de lift in het gebouw defect was. De goede man zit al dertig jaar in het vak en weet dus alles van liftapparatuur. Hij stapte de lift in en morrelde wat aan de knoppen. De deuren sloten en het ding kwam in beweging om er gens tussen de tweede en derde ver dieping er wederom de geest aan te geven. Ietwat bedremmeld belde de monteur zijn baas. 'Help, ik zit vast', stamelde hij. Op vrijdag de dertiende een lift repa reren. Dat is de goden verzoeken. categorie dvd's en games De mooiste Britse klassiekers op 8 dvd's Urenlang genieten van de mooiste, klassieke series van de BBC. Deze verzamelbox met kostuumdrama's biedt een heerlijke mengeling van romantiek, avontuur, span ning en passie. Alleen hier verkrijgbaar! - Emma - Elizabeth R. - Miss Austen regrets - Cranford. Speelduur 19 uur op 8 dvd's. Nederlands ondertiteld. Adviesprijs €49,95 Lezersprijs 24,95* ^WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48