Zeeland PZC Scheldejazz voelt zich achtergesteld Cubaanse aroma's in Sasse zaak ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 17 23 FESTIVAL 'Verdeling subsidiegeld tussen Terneuzen en Middelburg riekt naar onderscheid in behandeling' Eerste nieuwe beloodsingsvaartuig Vlaams loodswezen op proefvaart Man rijdt met auto over meisje (6) Opstarten Dow-fabrieken na groot onderhoud verloopt niet vlekkeloos Woensdag 18 mei 2011 Schippers zijn weer serieuze gesprekspartners Scheepvaart heeft aan nieuwe sluis in Terneuzen niet genoeg Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Raymond de Frel terneuzen - Het festival Schelde jazz in Terneuzen voelt zich bena deeld door de provincie Zeeland. Waar het Internationaal Jazzfesti val in Middelburg jaarlijks in co-fi- nanciering tussen de provincie en gemeente 60.000 euro krijgt, moet Scheldejazz het in een soortgelijke constructie met 18.000 euro doen. „Wij gunnen het festival in Middel burg de subsidie van harte, maar deze ongelijkheid is buitensporig. De provincie geeft 1,7 miljoen euro uit aan podia en festivals. Daarvan gaat maar een luttel bedrag naar Zeeuws-Vlaanderen. Wij vinden dat eenderde van de Zeeuwse be volking recht heeft op eenderde van het subsidiegeld", aldus Schel- dejazz-voorzitter Peter de Graaf „Eigenlijk willen we deze discussie niet voeren, maar dit riekt naar on derscheid in behandeling van Wal cheren en Zeeuws-Vlaanderen We willen de tegenstellingen zeker niet aanscherpen, maar dit ver schil is aan niemand uit te leggen." De opzet en programmering van beide festivals is nagenoeg iden tiek. Voor concerten in Middel burg moet worden betaald, Schel dejazz is voor het grootste deel gra tis. Het festivalbestuur heeft zijn onge noegen geuit in een brief aan Ge deputeerde Staten. Met het oog op de veertigste editie van het evene ment (in 2012) is een extra subsi dieaanvraag gedaan van 40.000 eu ro. De Graaf: „Dat doen we onder het motto 'Veertig voor Veertig'. Beide festivals komen daarmee op een overheidssubsidie van om en nabij de 60.000 euro. Na het jubi leumjaar sturen we aan op gelijke behandeling in de subsidienota voor podiumkunsten en festivals van de provincie." In dat geval krijgt het festival finan cieel wat meer lucht, bijvoorbeeld om jaarlijks een internationaal aan sprekende artiest binnen te halen. Scheldejazz heeft inmiddels met provincie-ambtenaren overleg ge voerd. De toon van die gesprekken was positief, benadrukt De Graaf Ook met de gemeente Terneuzen is al gesproken over extra subsidie. Het bestuur hoopt dat als de ene overheidsinstelling over de brug komt, de andere makkelijker volgt. De 39e editie van Scheldejazz is van 17 tot en mét 19 juni. Trekkers zijn onder meer Ellen ten Dam me, Jef Neve en The Ploctones. www.scheldejazz.nl door Raymond de Frel sas van gent - Een blaadje van dit, een blaadje van dat. Een rolle tje hier en een knipje daar, et voi- la: een Cubaanse sigaar. Het lijkt zo simpel, maar Cubaan Jimmy Sotolongo heeft natuurlijk een enorme schat aan ervaring. Hij toert door Nederland, Luxem burg en België om de tabakswaren van zijn werkgever Cuban Cigars aan te prijzen. Gisteren deed hij de tabakszaak van Ben Everse in Sas van Gent aan voor een demonstratie. „Ik krijg wel vaker rollers in mijn zaak, maar Jimmy is een speciale. Waar de meeste rollers sigaren met voorgeperst materiaal maken, begint hij met vijf verschillende type bladeren", aldus Everse. „Dat is om de ideale aroma's te maken", zegt Sotolongo. „Daarom is de Cu baanse sigaar ook zo dik. Dat is no dig om optimaal van de aroma's te genieten. Het is ook een manier om begrip te kweken voor het feit dat onze sigaren duurder zijn dan andere. Vandaag kost een sigaar vijf euro, maar normaal is een tien tje een gangbare prijs." Everse kreeg heel wat belangstel lenden over de vloer, die zich door de rolkunsten van de inwoner van Havana lieten verleiden tot koop. wm&gxms&mm, oostende - Het Vlaams loodswe zen heeft het eerste van vier nieu we beloodsingsvaartuigen binnen, de Westdiep. Het schip, een soort catamaran van hetzelfde type als de fast ferry Breskens-Vlissingen, maakt momenteel proefvaarten vanuit Oostende en wordt 6 juni in Antwerpen gedoopt. De Westdiep (26 bij 13 meter) zal loodsen op de Noordzee voor Oos tende vervoeren van en naar zee schepen. Dit zal gebeuren vanaf een groot moederschip dat ook bij Abeking Rasmussen in Duitsland wordt gebouwd. Naast de West diep komen er nog twee swath ten ders die door de bouw minder ge voelig zijn voor golfslag. Hiermee is 96 miljoen euro gemoeid. De huidige Vlaamse loodsvaartuigen zijn al ruim dertig jaar oud. Het Nederlands loodswezen laat drie nieuwe, 'klassieke' loodsschepen bij een Friese werf bouwen. Najaar 2012 is de eerste klaar. NIEUWVLIET Op een terrein van een camping aan de Zeedijk in Nieuwvliet is gis termiddag een meisje zwaarge wond geraakt toen ze werd overre den door een auto. £en 69-jarige au tomobilist uit Brunssum reed rond half zes achteruit maar zag daarbij het zesjarig meisje uit Aken over het hoofd. Het kind viel daarbij op straat waarna een wiel van de auto over haar buik reed. Ze is met onbe kend letsel met de ambulance naar het AZ in Brugge vervoerd. terneuzen - Chemieconcern Dow in Terneuzen loopt achter met het opstarten van de vijf fabrieken die van begin maart tot eind april bui ten bedrijf zijn geweest voor een grote onderhoudsstop. Boven het fabrieksterrein is daarom de laatste dagen een grote vlam te zien, waar mee voor de veiligheid stoffen uit leidingen worden verbrand. „We zijn nog altijd aan het opstar ten, zoals zichtbaar is", laat woord voerster Drea Berghorst van Dow weten. „Dit is niet ideaal." Zij doet geen mededelingen over welke pro blemen zich voordoen, laat staan over de oorzaak. „We moeten daar voorzichtig mee zijn." Dow is een beursgenoteerd bedrijf en informa tie is daarmee al snel beursgevoe- lig. Het langer buiten bedrijf heb ben van de fabrieken, waaronder één naftakraker, en het verbran den van stoffen moet Dow heel veel geld kosten, dat wil zeggen al gauw miljoenen euro's. Cubaan Jimmy Sotolongo gaf gisteren demonstraties sigaren rollen (én roken) in de tabakszaak van Ben Everse in Sas van Cent. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47