zeeland 121 tegen sluis op kop van haven 3*N commentaar Paniek Weiter shelter op Havenplateau DEPT MODE VANWESTEN woensdag 18 mei 2011 B Een dam of keersluis moet de Thoolse wijk Waterfront (foto) beschermen tegen wateroverlast mocht het Volkerak- Zoommeer ooit worden ingezet als waterberging. Schippersvereniging Schuttevaer ziet niets in een keersluis op de kop van de Thoolse haven. De overnachtingsha ven, linksonder op de foto, zou daardoor moeilijk bereikbaar worden. foto Thom van Amsterdam krijgen, zouden de inwoners een ruimhartige schadevergoeding moeten krijgen. Andere fracties vinden dat de ge meente er alles aan moet doen om de inwoners en vooral hun huizen- te beschermen. „Eens in de 1400 jaar kan ook morgen zijn", stelt El len van der Wal (PvdA). De raad wil overigens niet dat het de ge meente geld gaat kosten. Rijkswa terstaat zou een keermiddel moe ten betalen. Het is nu aan de ge meenteraad om een voorkeursva riant te kiezen. Die voorkeur wordt dan uitgesproken naar Rijks waterstaat. Het lijkt echter nog niet mee te vallen om een keuze te maken. De voorkeur van het college en veel partijen gaat uit naar variant D (zie kaart je). Dat is een keersluis met door- vaartopening op de kop van de ha ven. Schippersvereniging Schutte vaer heeft daar echter grote bezwa ren tegen. Als deze keersluis er komt, moeten beroepsschippers met hun schip door de sluis varen om de overnachtingshaven te be reiken. De doorvaartopening van 23 meter zou daarvoor veel te smal zijn. „De regels zeggen dat zo'n opening vier keer de breedte van het grootste schip moet hebben", zegt Giel Verkamman van Schutte vaer. „Aangezien het grootste schip 22,8 meter breed is, heb je dus een opening van ruim negen tig meter nodig." Maar zelfs met die breedte is een keersluis op de kop van de haven volgens Verkamman nog niet ide aal. Volgens hem gaat het schip pers straks veel meer tijd kosten om de overnachtingshaven te be reiken. Met hun gemanoeuvreer gaan ze bovendien de scheepvaart op het Schelde-Rijnkanaal hinde ren. Dat de beroepsvaart en de ple- ziervaart in variant D samen door één sluis moeten, zint de schip persvereniging ook al niet. In zijn totaliteit is het volgens Verkam man een onveilige variant. Het ver plaatsen va de overnachtingshaven naar Bergen op Zoom, zoals ook wel is voorgesteld, is voor Schutte vaer geen optie. „Zo'n haven moet aan een doorgaande route liggen", stelt Verkamman. Volgens hem zou Schuttevaer met variant E al een stuk beter kunnen leven. Daarin wordt een dam om de overnachtingshaven heen ge legd. De beroepsvaart hoeft dan niet door een opening te varen om die haven te bereiken. Het col lege ziet echter één groot nadeel aan deze variant. Aangezien de lan ge dam vrij dicht bij het stadje komt te liggen, zou hij grote af breuk doen aan de ruimtelijke kwaliteit. De dam zou een zeer ne gatief effect hebben op de cultuur historie van Tholen. Dat geldt overigens nog veel meer voor variant C. Die voorziet in de aanleg van een keersluis halverwege de ha ven, nog veel dichter bij de histori sche binnenstad. Deze optie lijkt daardoor helemaal kansloos. De gemeenteraad moet volgende week donderdag een definitieve keuze maken. Ondanks de bezwa ren van Schuttevaer lijkt variant D het meest kansrijk. Enkele fracties zeiden deze week tijdens de verga dering van de commissie ruimte dat ze neigen naar deze keersluis op de kop van de haven. Wel wil len ze dat wethouder Kees van Dis uitzoekt of de schippersvereniging gelijk heeft met haar bewering dat de doorgang veel te smal is. Als dat inderdaad het geval is, kunnen de zaken anders komen te liggen. Ook twijfelen enkele partijen er aan of Rijkswaterstaat wel bereid is om variant D uit te voeren, aan gezien dit veruit de duurste is. Daarover is Van Dis echter vrij po sitief. Volgens hem heeft het Rijk genoeg geld beschikbaar. De Thoolse gemeente raad moet besluiten of ze een dure keer sluis in de Thoolse haven wil. Je zou hopen dat ze dat doet op basis van rationele argumenten. PvdA en WD be sloten echter op de emotionele toer te gaan door over mensen levens te beginnen. In een poging het belang van een keersluis te benadrukken, stak WD-raadslid Boelhou wers maandag een betoog af over de vele honderden doden die in Europa zijn gevallen door overstromingen. De PvdA vroeg zich af wat een mensenle ven waard is voor ABT en SP. Die twee partijen zijn tegen een keersluis. Dat PvdA en WD over mensen levens beginnen, is onbegrijpe lijk. In de Thoolse kwestie is immers totaal geen sprake van gevaar voor de inwoners van de wijk Waterfront. Als hun hui zen al onder water komen te staan, zijn ze daar op tijd van op de hoogte. Bovendien komt het water geleidelijk. Er zijn genoeg valide argumen ten voor een keersluis te beden ken, maar door over mensenle vens te beginnen, zaaien PvdA en WD onnodig paniek. SINT PHILIPSLAND - Op het Haven- plateau in Sint Philipsland wordt 27 mei een weiter shelter geopend. Dat-is een overdekte jongerenont moetingsplaats. Deze heeft een hal ve draaibare wand, zodat de jeugd altijd uit de wind kan zitten. De ge meente Tholen trok ruim 10.000 euro uit voor de voorziening. onze zonnige zomercollectie staat garant voor een combinatie waarin u zich lekker voelt daarom voor a deze extra buitenkansjes pak het voordeel en begin deze zomer voordelig Blazers Jassen .JlOjSÏ 59,95 ^>XPRESSO Tuniek .99,95' 59,95 Collectie 25% korting geldig 18 mei I'm 4 juni Langstraat 73 Arnemulden tel.0118-606200 www.3xN-mode.nl Longe Vorststrod 102. GOES Tel. 0113-270160, In welke taal je het ook zegt, met een trouwpak van VAN WESTEN wordt je dag onvergetelijk I www.vanwesten.nl/bruidegom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41