belang in Borssele 1 zeeland 13 Zeilmeisje gewond midden op oceaan Kerk met windbuks beschoten Beter af Stille diplomatie van gedeputeerde Kees van Beveren Buskaartjes dit jaar niet duurder commentaar Boiïwraadhuis woensdag 18 mei 2011 %?23Z^m8Z€iiïZ%iï?. 2 maart Het gerechtshof in Arnhem bekrachtigt het vonnis van de rechtbank. De kerncentrale moet publiek bezit blijven. 16 juli RWE wil zelf een kerncentrale in Borssele bouwen. Het is daarover in gesprek met de minister van EZ. 7 september Energy Resources Holding (ERH) uit Den Bosch, een bedrijf van de voormalige aandeelhouders van Essent, dient een startnotitie in vooreen nucleaire stroomfabriek bij Borssele. 21 januari De Hoge Raad stelt Delta in het gelijk, RWE mag geen aandeel krijgen in de kerncentrale. 16 mei Delta en RWE hebben hun geschil bijgelegd. RWE krijgt een belang van 30 procent in de huidige kerncentrale en mag meedoen in plannen voor een nieuwe centrale. Delta krijgt de overige 70 procent. 2011 houders van Essent voor het snelle geld hebben geko zen. RWE had 950 miljoen euro over voor het 50-pro- centsbelang van Essent in EPZ. Met de lange vervolg- procedure van de rechter in het vooruitzicht zag het ernaar uit dat ze voorlopig nog naar dat geld konden fluiten. Ze krijgen nu 200 miljoen euro minder, maar wel meteen nadat de afspraken zijn bekrachtigd. Het belang van Delta in EPZ gaat van 50 naar 70 pro cent. Daarmee acht het Zeeuwse energiebedrijf de vei ligheid van de centrale in publieke handen voldoen de geborgd. Voor die extra 20 procent aandelen be taalt Delta 137 miljoen euro. In de intentie-overeen komst is ook een douceurtje voor de aandeelhouders van Delta opgenomen. Voor hun inspanningen om een opening in de kwestie te zoeken, ontvangen ze 25 miljoen euro van de provincies en de gemeenten die tot voor kort eigenaar waren van Essent. Delta werkt samen met het Franse EDF aan de plan nen voor een tweede kerncentrale bij Borssele. RWE gaat er voor 20 procent als nieuwe partij aan mee doen. Of dat betekent dat de in Energy Resources Hol ding (ERH) verenigde oud-aandeelhouders van Es sent hun eigen aanvraag voor een kerncentrale intrek ken, is nog onduidelijk. Dat initiatief is steeds be schouwd als een middel om RWE aan een rol op het Nederlandse kernenergietoneel te helpen. De woord voerder van ERH wijst erop dat de afspraken met Del ta en RWE de status van een intentieverklaring heb ben. „Die voornemens zullen eerst bekrachtigd moe ten worden. In afwachting daarvan gaan wij door." Gedeputeerde Kees van Be- veren, vertegenwoordiger van de provincie Zeeland als grootaandeelhouder van Delta, heeft het niet bij woorden gelaten. Vorig jaar verzuchtte hij bij ver scheidene gelegenheden dat het hem een lief ding waard zou zijn als Delta en de voormalige aandeel houders van Essent hun geschil over de eigendom van kerncentra le-exploitant EPZ zouden bijleg gen. Acht maanden lang hebben Van Beveren en commissaris van de ko ningin Karla Peijs, bijgestaan door financieel topambtenaar Teresa Kalverboer, stille diplomatie bedre ven om een oplossing te bewerk stelligen. Eind maart bereikte Van Beveren c.s. overeenstemming tussen de twee aandeelhouderskampen. Dat de ontknoping van het conflict pas gisteren kon worden gemeld, heeft te maken met de gesprekken die nog tussen Delta, EDF (de part ner van Delta in de voorbereiding voor de bouw van een tweede kerncentrale) en RWE (de nieuwe EPZ-aandeelhouder en beoogde medebouwer van die tweede nu cleaire stroomfabriek) moesten worden afgerond. Van Beveren bestempelde de uit komst als 'een groot succes'. Voor al ook omdat voortzetting van de juridische strijd tussen Delta en de voormalige aandeelhouders van Es sent niet echt tot een uitweg zou hebben geleid. „Want stel dat Del ta de zaak bij de rechter uiteinde lijk zou hebben gewonnen, dan was er toch nog meer voor nodig geweest om het conflict uit de we reld te krijgen." Delta en zijn aandeelhouders wor den niet slechter van de beëindi ging van het conflict. De getroffen oplossing betekent een versterking van de balanspositie van Delta. De aandeelhouders (naast de provin cie zijn dat de Zeeuwse gemeen ten) krijgen zicht op meer divi dend omdat het belang van Delta in het winstgevende EPZ van 50 naar 70 procent groeit. DEN HAAG - Zeeuwse buskaartjes worden dit jaar niet duurder. Mi nister Schultz (Verkeer) verbiedt het plan van Connexxion en ande re ov-bedrijven om buskaartjes we gens de hoge dieselprijs 8,4 pro cent duurder te maken. „Dit jaar is een rustjaar", zei Schultz gisteren in de Tweede Kamer. Vanaf vol gend jaar stellen provincies en ver voerders zonder rijksbemoeienis de prijzen vast. Tot die tijd zijn ta riefsverhogingen uit den boze. door Ton van den Nouweland DEN OSSE - Laura Dekker uit Den Osse heeft gisterochtendop haar wereldreis precies het midden van de Stille Oceaan bereikt. Een vreug dedansje vanwege het bereiken van deze mijlpaal zit er echter niet in, meldt de 15-jarige zeilster op haar weblog, omdat ze zaterdag een snijwond aan haar voet heeft opgelopen. Dekker stond zaterdagnacht na een kleine reparatie nog even naar de maan te kijken, toen een hoge golf haar de kajuit in sloeg. In de val liep ze een 'grote en diepe wond' op aan de onderkant van haar voet. Sindsdien doet het 'zeil meisje' op haar tenen het werk aan boord en dat is bij golven van soms zeven meter hoog niet ge makkelijk. Vader Dick Dekker maakt zich echter geen zorgen om haar welzijn. „Het valt allemaal mee", liet hij gisteren weten. Laura Dekker wil als jongste solo de wereld rond zeilen en is nu 270 dagen onderweg. Op 7 mei begon Dekker vanaf de Galapagoseilan- den aan de oversteek van 3000 zee mijlen. Over een dag of tien ver wacht de zeilster weer land te zien als ze Marquesas, een Frans-Poly nesisch eilandje, bereikt. Volgend doel is Darwin, Australië. Maar vol gens Dick Dekker neemt zijn doch ter eerst ruim de tijd om het 'mooiste zeilgebied ter wereld' te bekijken. Q www.pzc.nl www.lauradekker.nl De beëindiging van het conflict tussen Delta en RWE is goed voor alle be trokkenen. Delta krijgt een gro ter belang in de huidige kern centrale en naast het Franse EDF nog een stevige partner voor Borssele 2; de Duitse ener giereus RWE krijgt toch een aandeel in de centrale en mag meedoen met de voorbereidin gen voor nummer twee; de oud-aandeelhouders van Essent hoeven niet langer te wachten op geld; de aandeelhouders van Delta krijgen een douceurtje; Zeeland krijgt - als de plannen worden uitgevoerd - een centra le die is gebouwd met inbreng van twee grote bedrijven met heel veel know how. Het was niet de slepende rechts zaak die de partijen tot elkaar bracht, maar stille diplomatie van gedeputeerde Kees van Be veren. Als er op het laatste mo ment tenminste geen kink in de kabel komt. Delta en RWE zouden zichzelf echter blame ren als ze er niet in slagen de overeenkomst formeel te be krachtigen. KRABBENDIJKE - De Nederlandse Hervormde Kerk in Krabbendijke is tijdens de dienst zondagmorgen met een windbuks beschoten. Daarbij zijn twee glas-in-loodra- men gesneuveld. De kerkgangers zelf kwamen met de schrik vrij en de kerkdienst is na het incident gewoon vervolgd. Dat bevestigt koster Lilian Goud uit Waarde. „Tijdens de dienst hoorden we in eens een klap en viel een glas-in-loodraam in gruzelemen ten. Binnen twee minuten volgde het tweede raam. Een groep men sen is de kerk uitgegaan en wilde de schutter achternagaan. Maar uit eindelijk hebben we ervoor geko zen de politie te bellen. De buks is in beslag genomen." De koster gaat ervan uit dat het om een 'kwajongensstreek' gaat. „Laten we hopen dat het bij deze ene keer blijft en dat er geen men sen uit zijn om ons kwaad te be rokkenen", zegt Goud. De kerkdienst van aanstaande zon dag gaat gewoon door. De ruiten zullen worden vervangen. De vete over de eigendom van kern- en kolencentrale-exploitant EPZ is beslecht. foto Lex de Meester Ontwerp Bouwvoorbereiding Bouwcoördinatie (0113) 5717 58 waar bouwen begint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3