Delta gunt RWE toch 21 zeeland Veiligheid kerncentrale niet afhankelijk van dijk Z2 PZC woensdag De krant 6 weken voor 18 euro! Schrijf je mooiste herinneringen aan Concert at Sea op en win vrijkaarten woensdag 18 mei 2011 door Ernst Jan Rozendaal RWE en DELTA 12 januari Het Duitse energiebedrijf RWE wil Essent overnemen. Essent is, net als Delta, voor de helft eigenaar van de kerncentrale in Borssele. De kerncentrale zou hiermee deels eigendom van een commercieel bedrijf worden. Delta hecht eraan dat de centrale in overheidshanden blijft. Mooie kop in de Volks krant van maandag: 'Hoogste punt be reikt, maar het huis is nog lang niet af.' Dat ging over het kampioenschap van Ajax, maar ik heb dezelfde woorden la ter die dag aangehaald bij de pre sentatie van Z2 - Zeelandimminu- ten- het video jour naai van de PZC. Daar zijn we maandag mee begonnen. De presentatie was een hoogtepunt, maar er valt nog een heleboel te verbeteren. Het was echt zo'n maandag. Er ging van alles mis. De afgelopen weken hebben we drie keer per dag een proefjournaal gemaakt, zodat we er klaar voor waren. Die journaals verschenen op een test omgeving. Maandag werd die overgezet naar de daadwerkelijke site: www.z2.nl. In het weekend was ik er al niet helemaal gerust op. Zou dat goed gaan met de nieuwe logincodes die we maan dagochtend zouden krijgen? Nou nee dus. We kregen ze wel, maar ze werkten niet Een vleugje pa niek, niet meer dan dat, want we hadden nog een paar uur te gaan. Maar toen startte de auto van de ene verslaggeefster niet. Kwam de andere vast te zitten in de Wester- scheldetunnel omdat de tolpoort- jes dienst weigerden. Werd de nieuwe site twee uur voor de af trap niet zichtbaar, zoals afgespro ken. En haperde mijn telefoon toen ik daar iets aan wilde doen, omdat moederbedrijf Wegener had besloten dat precies maandag mijn abonnement moest worden overgezet van T-mobile naar KPN. Toen ik kort voor de presentatie de Vlissingse bioscoop CineCity binnen kwam wandelen, volgde de ergste jobstijding. De grote ser ver waarop onze site draait lag plat. Ik had nooit kunnen vermoe den hoe waar het was wat ik 's ochtends gekscherend in mijn toespraak had geschreven. Dat Z2 die dag voor mij niet betekende Zeelandin2minuten, maar zenu wen in het kwadraat. Mijn over hemd ligt nog naar zweet te stin ken in de wasmand. Maar het kwam goed. Precies op tijd werkte het. Een hoogtepunt. Vanaf nu werken we keihard om Z2 als een huis neer te zetten. 14januari Volgens minister Van der Hoeven (EZ) vermelden de statuten van EPZ dat deze in publieke handen moet blijven. J 15 april RWE wordt na overname van Essent alleen economisch eigenaar van de kerncentrale. Juridisch eigendom blijft achter in een bv van Essent. De Tweede Kamer vindt dit een onacceptabele truc. - 10 juli De rechtbank van Arnhem bepaalt dat de centrale in Nederlands eigendom moet blijven en dat Essent en RWE het juridisch en economisch eigendomsrecht niet mogen scheiden. Delta had hierover een kort geding aangespannen. Essent gaat in hoger beroep. 2009 r 2011 Delta ziet af van een lange juridische strijd over de kerncentrale Borssele. Een principe-akkoord met de voormalige aandeelhouders van Essent maakt de weg vrij voor deelname van RWE aan de bestaande en een eventuele nieuwe kerncentrale. door Ben Jansen D e Duitse energiereus RWE kan toch een rol gaan spelen op het vlak van de kernenergie in Nederland. De afspraken tussen Delta, de voormali ge aandeelhouders van Essent en RWE betekenen dat de Duitsers een minderheidsbelang krijgen in de kerncentrale-exploitant EPZ en betrokken worden bij de plannen van Delta (en het Franse EDF) voor een tweede kerncentrale. Delta gaat nu toch akkoord met een wijziging van de statuten van EPZ, die zeggen dat alleen aan de over heid ondernemingen aandeelhouder kunnen zijn in het bedrijf dat de kern- en de kolencentrale bij Bors sele beheert. Tot aan de Hoge Raad toe is bevestigd dat Delta zich terecht op die statuten beroept, maar een juridische toetsing van de vraag of zo'n bepaling vandaag de dag - de energiewereld is al lang niet meer in handen van de overheid - nog hout snijdt, kan nog jarenlang duren. De nu getroffen regeling houdt in dat oud-aandeel- Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.n! Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 HSBHBHMBpHHHHHH Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni De veiligheid van de kern centrale in Borssele is niet afhankelijk van de zeedijk die ervoor ligt. „De kerncentrale is bestand tegen een overstroming; ook tegen één die meters hoger is dan de hoogst gemeten water stand in 1953." Dat verzekerde minister Maxime Verhagen (Energie, CDA) gisteren tijdens een debat over kernenergie in de Tweede Kamer. De PZC meldde op 21 april dat de zeedijk die de kerncentrale Borsse le moet beschermen niet aan de ei sen voldoet. Bij een superstorm - die eens in de 4000 jaar voorkomt - zou de zee stukken uit de dijk kunnen slaan. Naar aanleiding van het bericht ontstond in de Kamer beroering over de vraag waarom de dijk niet bestand is tegen een superstorm van eens in de 10.000 jaar. Dat is de norm waaraan dij ken in de Randstad moeten vol doen. Staatssecretaris Joop Atsma (Water, CDA) stuurde de Kamer gisteren daarover een brief. Daarin staat dat de veiligheidsnormen waaraan de zeedijk bij Borssele moet voldoen destijds zijn opge steld door de Eerste Deltacommis sie. Vervolgens zijn die in 1996 vastgelegd in de Wet op de water kering, die eind 2009 is opgeno men in de Waterwet, aldus Atsma. Kamerlid Paulus Jansen (SP) vond dat antwoord onvoldoende en vroeg Verhagen in het debat om opheldering. „Alle dijken horen veilig te zijn", zei Verhagen. „Maar de veiligheid van de kerncentrale is niet afhankelijk van de dijk." Alle kerncentrales in Europa on dervinden in de tweede helft van dit jaar een stresstest. Ook werkt het internationale atoomagent schap IAEA aan een evaluatie van de gebeurtenissen in Japan. Al die zaken worden meegenomen in de eisen voor een nieuwe centrale, on derstreepte Verhagen nog eens. Met België en Duitsland is afge sproken dat alle informatie over kerncentrales wordt gedeeld. Ver hagen: „Als er wat in Doel ge beurt, heeft dat effect op Neder land." Het draagvlak voor een tweede kerncentrale is belangrijk, niet alleen in Borssele. „Uit onder zoek blijkt dat sprake is van een re delijk draagvlak onder de Neder landers: fifty-fifty." Verhagen juicht toe dat energiebe drijf Delta en ERH samen een kerncentrale gaan bouwen. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <nm4) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon helt u nadere informatie aan. Het muziekfestival Concert at Sea beleeft vrijdag 17 en zaterdag 18 juni op de Brouwersdam zijn zesde editie. Het evenement is al vrijwel uitver kocht. De PZC geeft echter twintig weekendkaarten weg! Wil je daarvoor in aanmerking ko men? Zet dan je mooiste herinnering aan het festival - het beste concert, spe ciale momenten of andere gebeurte nissen die Concert at Sea voor jou bijzonder maken - op papier en stuur deze vóór 6 juni naar kunst@pzc.nl. Ook foto's bij de ver halen zijn welkom. De tien leukste inzendingen worden beloond met elk twee weekendkaar ten. Een selectie uit de inzendingen wordt voorafgaand aan het festival in de krant gepubliceerd. Dit jaar treden op vrijdag onder an deren Di-rect, Racoon en Anouk op en op zaterdag Go Back To The Zoo, Ilse DeLange, De Dijk, The Ba seballs en Blof. Bekijk het videojoumaal 'Zeeland in twee minuten' via jouw compu ter, tablet of telefoon: www.Z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2