zinnen soms verkeerd' 'Sluiscapaciteit Zeeland onvoldoende' zeeland 123 Exlfcy Annie was in Kapelle een echte buutendieker Ontmoetingsplek nodig voor leefbaarheid dorp Veel klachten op tweede dag woensdag 18 mei 2011 Kijk op www.pzc.nl/eindexamen: het Goese Lyceum duikt in de zitzakken! Woensdag zijn we bij het Reynaert College in Hulst. 11 li iWIIIIIIILIIIIIIIBI'II11IIIIWII door Jan van Damme Haar moeder was anders: „Me- vrouw Schmidt-Bouhuijs was een Gerard Lepoeter (1930) Haagse dame, erg dominant, met noemt zichzelf een ras-Ka- een gemaakte glimlach op haar ge- pellenaar. Hij was een jaar zicht, Annie was haar lievelingetje, of vijf, toen hij in het voetspoor Ze had in de gaten dat haar doch- van zijn opa - ook Gerard - door ter een bepaald talent had. Dat wil- het dorp hobbelde. Opa Gerard de ze verzilveren." was de koster van de hervormde Vooroorlogs Kapelle was een klei- kerk in 1909, toen dominee J.D. ne, gesloten gemeenschap. Ieder- Schmidt daar beroepen werd. Kos- een sprak Bevelands. Behalve de ter, en nog veel meer: begrafenis- kinderen van de notaris en de do- ondernemer, verzekeringsagent, minee. Lepoeter: „Annie heeft in grafdelver, hovenier van de pasto rie - hij was het manusje-van-alles - van het dorp. „Mijn opa en domi nee Schmidt konden het erg goed met elkaar vinden. Opa was bele- zen, dichtte ook, leende boeken van de dominee." Kleinzoon Gerard liep mee aan de hand van zijn opa, hielp mee als 's winters de stoven in de kerk moesten worden klaargezet. „Ik ging ook mee als hij naar de pasto- mijn beleving een ongelukkige tijd rie ging. Daar heb ik Annie, die gehad in Kapelle. Ze was een toen nog regelmatig thuiskwam, 'buutendieker', hoorde er niet bij. een aantal keren ontmoet. Ze nam In die jeugdfrustraties, die schade eigenlijk nooit deel aan het ge- aan haar ziel, heeft ze de kracht ge sprek, ze zat altijd te lezen. Wat vonden om haar talent te ontwik- me is bijgebleven: ze besteedde to- kelen. Met dank dus aan Kapelle." taal geen aandacht aan mij. Later ga je daarover nadenken. Je zou Dit is de derde aflevering van een serie verwachten dat een beroemde naar aanleiding van de honderdste ge- schrijfster van kinderboeken en boortedag van Annie M.G. Schmidt (20 versjes een grote kindervriend zou mei 2011). Zaterdag 21 mei presen- zijn. Nou, integendeel." teert biografe Annejet van der Zijl haar Kleinzoon Lepoeter herinnert zich bundel met brieven van Annie M.G. tij- Annies vader als een aardige man. dens het Anniebal in Kapelle. vooral de samenvatting van het havo-examen Nederlands lastig te maken. foto Marcelle Davidse De Stichting Eindexamen- lijn en het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) hebben na twee dagen eindexamens gezamenlijk zo'n 28.000 klachten ontvangen. Dat lieten beide organisaties giste ren weten. Afgelopen maandag wa ren er bij het sluiten van de lijnen vijfduizend klachten binnengeko men. De meeste klachten kwamen over het examen Nederlands voor vwo- en havo-leerlingen. Vooral het on derdeel waarbij de scholieren een samenvatting van een tekst moes ten maken werd te moeilijk gevon den. Klachten kwamen er ook over het examen tehatex (tekenen, hand vaardigheid en textiele werkvor men) voor vwo-leerlingen. Gister ochtend werd duidelijk dat er bij de distributeur van de examens een fout is gemaakt. Bij sommige examens voor de vwo'ers was de verkeerde bijlage gevoegd, name lijk die van het tehatex-havo-exa- men. Op zeven scholen werd het examen daarom ongeldig ver klaard. Woordvoerders van het LAKS en de Stichting Eindexamenlijn lieten weten dat de klachten via de mail de hele avond en nacht binnen blij ven stromen. GOES - Wat betekent het voor klei ne kernen als een school ver dwijnt? Dat is een van de discussie punten van de jaarbijeenkomst van de Zeeuwse Vereniging voor Kleine Kernen (ZVKK). „Wij wil len de mening horen van onder andere dorps-, wijkraden en bewo nersorganisaties over krimp en ver grijzing", zegt Theo Tazelaar na mens de ZVKK. Over tien jaar zijn er in Zeeland ze ker vijfduizend basisscholieren minder. Volgens Tazelaar houdt de sluiting van een dorpsschool niet onvermijdelijk in dat de leefbaar heid wordt aangetast. „Als de school de enige ontmoetingsplek is van een dorp, moet er een ver vangende ontmoetingsplek ge zocht worden." Er zal een plan van aanpak ge maakt moeten worden om de leeft baarheid in een kleine kern te waarborgen, als een school haar deuren sluit. Daarin moet in elk ge val het vervoer worden opgeno men. Het bestuur van de ZVKK treedt op als een soort kennismakelaar. Onderzoek in andere provincies naar oplossingen (in dit geval) voor krimp, vergrijzing of leefbaar heid maakt deel uit van het taken pakket van de ZVKK. Wim van Tatenhove volgt Jack As- selbergs op als .voorzitter van ZVKK. De bijeenkomst wordt 21 mei gehou den in Hotel Goes aan de A. Fokker straat 100 en duurt van 10.00 tot 13.30 uur. Jan Ennik, adviseur RPCZ, verzorgt een inleiding over het rap port Onderwijs ons Goed. Nico Out interviewt enkele dorpsraden. www.zvkk.nl m Z2 In twee minuten het nieuws van Zeeland. Bekijk het via jouw pc, tablet of telefoon: www.z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Wout Bareman TERNEUZEN - Om de scheepvaart op de Noord-Zuidroute tussen Rot terdam en Parijs na de ingebruik name van de Schelde-Seineverbin- ding vlot te laten verlopen, is een nieuwe sluis in Terneuzen niet ge noeg. Er is ook extra sluiscapaciteit nodig in Hansweert en bij de Krammer- en Volkeraksluizen. Voorzitter Johnny van Ijk van de afdeling Terneuzen van schippers vereniging Schuttevaer: „Zonder die extra investeringen is die nieu we sluis in Terneuzen een lacher tje. Dan kun je bij Terneuzen door, maar stropt het bij de andere sluizen." Rijkswaterstaat moet snel knopen doorhakken, vindt Van Ijk, aangezien de Schelde-Seinver- binding medio 2018 klaar moet zijn. Overigens houdt Schuttevaer rekening met verdere vertragingen in de onderhandelingen over de nieuwe zeesluis bij Terneuzen. „Wij horen geluiden dat Vlaande ren inzet op een kostenverdeling van ongeveer zestig procent voor Vlaanderen en veertig procent voor Nederland." Bij de bouw van de huidige zeesluis was de verde ling nog tachtig-twintig, dus er zal nog flink onderhandeld moeten worden. De kans is klein dat nog voor de zomer, zoals afgesproken tussen minister Melanie Schultz Van Haegen en haar Vlaamse colle ga Hilde Crevits, overeenstem ming wordt bereikt over de finan ciering. Ook Rijkswaterstaat gaat er inmiddels, volgens een woord voerder, vanuit dat de zaak over de zomer heen wordt getild. Van Ijk: „Het gevaar is dat Nederland nu dwars gaat liggen, omdat er onvol doende geld gereserveerd is voor de nieuwe sluis." Nederland reken de aanvankelijk op een combisluis (350 miljoen euro). Vlaanderen gaat uit van een 120.000 tonssluis (980 miljoen euro). Annie M.G. Schmidt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23