dat we ooit weer op Veerse Meer vissen' zeeland 121 Laatste rustplaats van de Britten Flory en Fulham nog niet gevonden VANWESTEN woensdag 18 mei 2011 De gezelligheid staat voorop tijdens de hengelwedstrijden van de club. overigens. Onder de eerste 29 le den bevonden zich twintig man nen en negen jongens. Joos Stroo werd voorzitter en Rinus den En gelsman nam de taak van penning meester op zich. Dat is hij tot op de dag van vandaag, al vijftig jaar dus. Het komt zelden voor dat ie mand zo lang, in dezelfde functie, actief is in het bestuur van een ver eniging. De vis- en hengelsportvere niging uit Wolphaartsdijk zag het ledental snel stij gen. Ook van buiten het dorp stroomden de leden toe. Op de lijst stonden veel Belgen. De gigan tische visvangsten op het Veerse Meer lagen mede ten grondslag aan de populariteit van de club. Er werd heel veel platvis gevangen. Op het hoogtepunt (in 1971) had De Zandkreek 3106 leden. Dat het zo'n vlucht nam, had ook te ma ken met het feit dat de club sinds 1964 een eigen sportvissershaven heeft. Bijna geen enkele andere hengelsportvereniging heeft dat. Een eigen haven, dat klinkt mis schien een beetje decadent. Toch kent de club verder een heel be scheiden infrastructuur. Zo is er niet eens een kantine of clubhuis. Over een toiletgebouw wordt nage dacht. „Wij zijn nog nooit een le ning aangegaan, maar sparen eerst voor we iets bouwen of aanschaf fen", zegt Han Stroo, die de voor zittershamer jaren geleden over nam van vader Joos. „Mede daar door zijn we financieel kernge zond. Door deze sobere handels wijze kunnen we onder meer de liggelden laag houden. Onze leden hebben bovendien geen behoefte aan overdreven luxe." Nou ja, er is in het verleden wel eens gemopperd. „Een grote on dernemer werd ooit lid van de ver eniging", vertelt Stroo. „Hij begon al snel te klagen over het feit dat er geen verlichting op de steigers was en dat soort dingen. Toen hebben we hem duidelijk gemaakt dat hij dat niet kon verwachten voor het weinige liggeld dat hij betaalde. Meneer wilde voor eén dubbeltje op de eerste rang zitten." Ook voor al te fanatieke wedstrijdvissers is De Zandkreek niet helemaal de juiste club. Natuurlijk is het wedstrijdelement aanwezig, maar gezelligheid staat op de eerste plaats. Om die reden is het bij de club verboden om met slikzager- tjes te vangen. „Daar is heel moei lijk aan te komen, waardoor slechts enkele deelnemers er mee zouden kunnen vissen", zegt voor zitter Stroo. „Dat willen we niet. Laat de echte prijsjagers maar naar een andere vereniging gaan." De Zandkreek telt momenteel 523 leden. Door de mindere vangsten zijn in de loop der jaren veel men- Visserij- en hengelsportvereniging De Zandkreek uit Wolphaartsdijk heeft een eigen sportvissershaven, rechts on deraan op de foto. foto's De Zandkreek sen afgehaakt. Met name de jonge ren laten het nu afweten. Er zijn nog maar zes jeugdleden. Stroo be grijpt dat wel. „Vroeger konden kinderen enkel op voetbal, bij de fanfare of bij de visvereniging. Nu kunnen ze zoveel meer doen." Om de jeugd niet helemaal verlo ren te laten gaan voor de sport houdt De Zandkreek nog elk jaar een hengelwedstrijd voor deze groep. Daar komen doorgaans zo'n twintig kinderen op af Voorzitter Stroo is positief over de toekomst. „Het ledental ligt welis waar een stuk lager dan tijdens de hoogtijdagen, maar het blijft al ja ren stabiel", zegt hij. „Er zijn in het verleden genoeg visclubs opge heven, maar wij zijn nog altijd een bloeiende vereniging." Een grote wens van de club is dat er in de toekomst weer wedstrij den gehouden kunnen worden op het Veerse Meer. In de loop der ja ren werd de visstand - met name de paling en forel - daar zo slecht dat de club op andere locaties is gaan vissen. „Maar zes jaar gele den is er een doorlaatsluis aange legd in de Zandkreekdam om de verversing van het water in het Veerse Meer te stimuleren", Zegt de voorzitter. „Dat geeft nieuwe mogelijkheden voor zoutwatervis- sen als schol, bot, tong, wijting en haring. We hopen dus op betere tijden, maar het heeft tijd nodig." Het vijftigjarig bestaan van de vereni ging wordt gevierd met een feestavond op 3 juni en een jubileumwedstrijd op 2 juli. Verder heeft voorzitter Han Stroo een dik boek samengesteld over de geschiedenis van de vereniging. door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - Het onderzoek naar een vermeend veldgraf aan de dijk bij Westkapelle heeft tot flink wat extra bezoek en werk ge leid bij het Polderhuis in Westka pelle. Met name door het verhaal over de Engelse Janet Amos die al jaren vergeefs op zoek is naar de laatste rustplaats van haar vader. Door een misverstand heeft het Polderhuis de naam van Janet Amos gekoppeld aan de verkeerde soldaat. In het verhaal dat de PZC op zaterdag 14 mei publiceerde werd zij opgevoerd als de dochter van de vermiste Donald Ralph Vic tor Flory. Haar vader is echter Wil liam Frederick Fulham. Hij sneu velde op 1 november f944 bij de landing van de geallieerden op het strand bij Westkapelle. Hij kwam om het leven toen de Buffalo (een amfibie-voertuig) op een an ti-tankmijn reed. Het voertuig vloog daarbij in brand met de be manning er nog in. Of William in het voertuig zat of hulp verleende aan de mannen die er nog inzaten, is niet duidelijk. Zijn dochter heeft nooit kunnen achterhalen waar de stoffelijke resten van haar vader zich bevinden. Zij heeft uit verha len op kunnen maken dat Fulham tijdelijk begraven heeft gelegen op de noodbegraafplaats achter de duinen bij Zoutelande. Hij zou als 'unknown soldier' herbegraven kunnen zijn in Bergen op Zoom. Fulham maakte deel uit van de 16e Light Field Ambulance, een onder deel van het Royal Army Corps. Tijdens de dijkversterkingswerk zaamheden aan de dijk bij Westka pelle werden delen van een Buffa lo, een amfibievoertuig, gevonden. Omdat het vermoeden bestond dat dit om de Buffalo zou kunnen gaan die op 1 november '44 op de mijn liep, heeft de bergings- en Identificatiedienst van de Konink lijke Luchtmacht (BIDKL) een on derzoek ingesteld. De BIDKL groef daarvoor een voormalige bomkrater onder het basalt van de dijk tot op de bodem af maar trof er geen menselijke res ten van een militair of ander oor logsslachtoffer aan. Donald Flory werd als vermist op gegeven vanaf 1 november 1944 toen zijn schip voor de kust van Westkapelle verging na zware be schietingen. Zijn lichaam is ook nooit gevonden. Flory's zoon Phi lip is, net als Janet Amos, ook al ge ruime tijd op zoek naar de laatste rustplaats van zijn vader. Het scheepswrak, de LCG (M) 102, ligt nog steeds op de zeebodem voor de kust bij Zoutelande. In welke taal je het ook zegt, met een trouwpak van VAN WESTEN wordt je dag onvergetelijk www.vanwesten.nl/bruidegom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21