Festival voelt zich benadeeld HoPen 2oI zeeland 3x*r Michiel moet gewoon een metertje opschuiven SCHELDEJAZZ 'Verdeling subsidiegeld riekt naar onderscheid in behandeling' Vertraging bij opstarten Dow-fabrieken DEPT RNGEIS MODE Langstraat 73 Arnemuiden tel.0118-606200 www.3xN-mode.nl Kijken in kerken en synagoge Middelburg woensdag 18 mei 2011 W door Raymond de Frel terneuzen - Het festival Schelde- jazz in Temeuzen voelt zich bena deeld door de provincie Zeeland. Waar het Internationaal Jazzfesti val in Middelburg jaarlijks in co-fi- nanciering tussen de provincie en gemeente 60.000 euro krijgt, moet Scheldejazz het in een soortgelijke constructie met 18.000 euro doen. „Wij gunnen het festival in Middel burg de subsidie van harte, maar deze ongelijkheid is buitensporig. De provincie geeft 1,7 miljoen euro uit aan podia en festivals. Daarvan gaat maar een luttel bedrag naar terneuzen - Chemieconcern Dow in Terneuzen loopt achter met het opstarten van de vijf fabrieken die van begin maart tot eind april bui ten bedrijf zijn geweest voor een grote onderhoudsstop. Boven het fabrieksterrein is daarom de laatste dagen een grote vlam te zien, waar mee voor de veiligheid stoffen uit leidingen worden verbrand. Dow doet geen mededelingen over welke problemen zich voor doen, laat staan over de oorzaak. Het langer buiten bedrijf hebben van de fabrieken, waaronder één naftakraker, en het verbranden van stoffen moet heel veel geld kos ten, al gauw miljoenen euro's. Zeeuws-Vlaanderen. Wij vinden dat eenderde van de Zeeuwse be volking recht heeft op eenderde van het subsidiegeld", aldus Schel- dejazz-voorzitter Peter de Graaf „Eigenlijk willen we deze discussie niet voeren, maar dit riekt naar on derscheid in behandeling van Wal cheren en Zeeuws-Vlaanderen." „We willen de tegenstellingen ze ker niet aanscherpen, maar dit ver schil is aan niemand uit te leggen." De opzet en programmering van beide festivals is nagenoeg iden tiek. Voor concerten in Middel burg moet worden betaald. Maar Scheldejazz is voor het grootste deel gratis te bezoeken. Het festivalbestuur heeft zijn onge noegen geuit in een brief aan Ge deputeerde Staten. Met het oog op de veertigste editie van het evene ment (in 2012) is een extra subsi dieaanvraag gedaan van 40.000 eu ro. De Graaf: „Dat doen we onder het motto 'Veertig voor Veertig'. Bei de festivals komen daarmee op een overheidssubsidie van om en nabij de 60.000 euro. Na het jubi leumjaar sturen we aan op gelijke behandeling in de subsidienota voor podiumkunsten en festivals van de provincie." In dat geval krijgt het festival finan cieel wat meer lucht, bijvoorbeeld om jaarlijks een internationaal aan sprekende artiest binnen te halen. Scheldejazz heeft inmiddels met provincie-ambtenaren overleg ge voerd. De toon van die gesprekken was positiefj benadrukt De Graaf Ook met de gemeente Terneuzen is al gesproken over extra subsidie. Het bestuur hoopt dat als de ene over heidsinstelling over de brug komt, de andere makkelijker volgt. De 39e editie van Scheldejazz is van 17 tot en met 19 juni. Trekkers zijn onder meer Ellen ten Dam me, ]ef Neve en The Ploctones. www.scheldejazz.nl onze zonnige zomercollectie staat garant voor een combinatie waarin u zich lekker voelt daarom voor u deze extra buitenkansjes pak het voordeel en begin deze zomer voordelig Collectie 25% korting Jeans -Z9tS5~~ 59,95 - -(geidig-18 mes ttm 4 juni door Maurits Sep vlissingen - Michiel is nog lang niet terug, maar in afwachting van zijn terugkeer in Vlissingen wordt zijn voetstuk alvast op de goede plek gezet. En dus niet op de verkeerde, zoals soms wel wordt gedacht. Nu het fundament voor het standbeeld van de zeeheld wordt verplaatst, lijkt het misschien alsof er een fout is gemaakt, maar niets is min der waar. Michiel moet gewoon een metertje opschuiven. Reden: om hem goed te kunnen bewonderen, moest je op het Kei- zersbolwerk een paar passen ach teruit zetten. En dan stond je dus ook midden op de weg. Dat, vindt de gemeente, kan mooi veranderd worden nu het standbeeld van De Ruyter weg is voor restauratie. Door hem 1,20 meter verderop te zetten, wordt het voor iedereen veiliger. Maandag is een begin gemaakt met het verplaatsen van het funda ment voor Michiels monument. Het grote betonblok was zo zwaar, dat dat nog een fikse klus was. Bovenop het betonblok komt een nieuwe sokkel. En daar bovenop het gerestaureerde standbeeld van Michiel de Ruyter. De restauratie was dringend nodig, want zowel voetstuk als beeld waren er erg slecht aan toe. De restauratie wordt uitgevoerd in Vorden, in de Het betonblok voor het nieuwe fundament van het standbeeld van Michiel de Ruyter is maandag een ruime meter verplaatst. Het gerestaureerde beeld wordt vermoedelijk eind juni teruggeplaatst. foto Lex de Meester Achterhoek. Het werk is in volle gang. Rondom de plaatsing van het beeld en de onthulling ervan wor den enkele feestelijke momenten georganiseerd door de gemeente. Deze week wordt de fundering aangevuld. Daarna volgen de na tuurstenen omranding en het op bouwen van de sokkel. Als alles volgens planning verloopt, wordt op 1 juni een koker geplaatst. Half juni moet de sokkel klaar zijn, zo dat in de laatste week van die maand het standbeeld geplaatst kan worden. De onthulling van de opgeknapte Michiel vindt vervol gens begin juli plaats. Visserij- en hengelsportvere niging De Zandkreek in Wolphaartsdijk bestaat vijf tig jaar. Met meer dan vijf honderd leden nog altijd een bloeiende vereniging. door Rob Paardekam Eind jaren vijftig werd er door de jeugd van Wol phaartsdijk illegaal ge vist in de vijver achter het toenmalige gemeen tehuis. Deze jongens konden toen vast niet bevroeden dat ze daar mee aan de wieg stonden van één van de grootste visverenigingen van ons land. Dit jaar bestaat visse rij- en hengelsportvereniging De Zandkreek vijftig jaar. Han Stroo, die nu voorzitter is van de vereniging, was één van de jon gens die destijds wel eens een lijn tje uitwierp in de vijver. „Er zaten daar joekels van karpers", kan hij zich herinneren. Het gedrag van de kinderen viel echter niet bij ie dereen in goede aarde. Zo wilde de burgemeester dat er een eind aan kwam. Politieman Joos Stroo, nota bene de vader van Han, moest regelmatig opdraven om de stroperij een halt toe te roepen. Op een zondagmorgen in het voor jaar van 1960 maakte deze Joos Stroo een praatje met buurman Iman Westveer en de even verder op wonende Rinus den Engels man. Samen kwamen ze op het idee om een hengelwedstrijd voor de jeugd te organiseren in de vij ver achter het gemeentehuis. De hoop was dat de jongens dan zou den stoppen met hun 'illegale praktijken'. Op 20 augustus i960 was de eerste hengelwedstrijd een feit. Het was een groot succes. De vele jongens die deelnamen, vin gen een kuip vol karpers. Door het succes ontstond het idee om de wedstrijd jaarlijks te organi seren. Zodoende werd op 29 april 1961 officieel een vereniging opge richt. Niet alleen voor de jeugd, middelburg - Ook deze zomer kunnen belangstellenden rondlei dingen krijgen in de kerken en de synagoge van Middelburg. De rondleidingen maken deel uit van het Lange Jan Project Middelburg, wat valt onder de Raad van Ker ken van Middelburg. De kerken en synagoge bieden de mogelijkheid om op donderdagen kennis te ma ken met het religieus erfgoed in de binnenstad. De rondleidingen wor den gegeven door een deskundige gids en gaan door de abdijkerken, de rooms-katholieke kerk, de Gast- huiskerk, de doopsgezinde kerk en de synagoge. Dat kan elke donder dag van 9 juni tot en met 8 septem ber, aanvang 13.30 uur. Aanmelden bij de balie in de Wandelkerk, in gang links van de Lange Jan (de ab dijtoren). De kosten bedragen 4,00 euro per persoon. www.middelburgsekerken.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20