buitenland 19 IMF-topman beweert alibi te hebben, maar moet in cel blijven Ierland zet zich schrap voor komst vorstin Fran^aise overweegt ook aanklacht Fatah en Harnas beginnen gesprekken Spaceshuttle alsnog gelanceerd Aanklagers in beroep in zaak-Demjanjuk Donald Trump geen presidentskandidaat Pakistan en VS gaan banden verbeteren 'Massagraf ontdekt in Syrische stad Deraa' dinsdag 17 mei 2011 Dominique Strauss-Kahn wacht op zijn voorgeleiding in de rechtbank in New York. Hij kwam niet op borgtocht vrij. foto Andrew Gombert/EPA door onze correspondent Mario Danneels DUBLIN - De laatste keer dat een Britse monarch in Dublin kwam, nu een eeuw geleden, was dat als staatshoofd van de bezetter. Nu het vredesproces in Noord-Ierland een succesverhaal blijkt, achtte de Ierse president Mary McAleese de tijd rijp voor de ultieme geste van verzoening: vandaag komen de Britse koningin Elizabeth II en prins Philip naar de Ierse Repu bliek. Negentig jaar na de onafhan kelijkheid ervan. „Wat een lef om hier te komen ter wijl we nog door Britse troepen bezet zijn", foetert Mary Keeley, een zestiger uit Dublin, verwij zend naar Noord-Ierland. „Mijn bloed kookt als ik eraan denk. De mensen zijn nog niet vergeten wat 'the Brits' ons hebben aangedaan. Weet je wat een goed idee zou zijn? Dat ze naar hier kwam om zich te excuseren voor achthon derd jaar bezetting en onze zes graafschappen in het noorden te rug te geven." Al wekenlang lopen in heel Du blin valse bommeldingen binnen. De Guinness-brouwerij, waar de koningin halt zal houden, is er al voor ontruimd. De regering houdt rekening met zware rellen, en zet de grootste veiligheidsoperatie uit de Ierse geschiedenis op. „Gaan de Fransen Angela Merkel het land uitzetten als ze over de NEW YORK - De Franse politicus Dominique Strauss-Kahn, die in New York is opgepakt op verden king van aanranding, gaat in de te genaanval. Hij heeft een groep top advocaten ingehuurd, die zeggen dat hij een alibi heeft. Bij de eerste voorgeleiding van Strauss-Kahn gisteren wezen de raadslieden alle beschuldigingen af De advocaten van Strauss-Kahn vroegen om een borgsom van een miljoen dollar (ongeveer 700.000 euro), maar de rechter vond het ri sico groot dat Strauss-Kahn vlucht. De directeur van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) blijft daarom voorlopig vastzitten. Strauss-Kahn werd in het afgelo pen weekeinde gearresteerd. Hij zou een kamermeisje van een ho tel op Times Square hebben aange rand. De vrouw verklaarde dat ze dacht dat zijn hotelsuite leeg was. Ze wilde de kamer schoonmaken en stuitte toen naar eigen zeggen op een naakte Strauss-Kahn. Die probeerde haar onder meer te dwingen tot orale en anale seks, al dus de aanklagers. Het eerste politieonderzoek beves tigt de beweringen van de vrouw, liet het Openbaar Ministerie in New York gisteren weten. Bij een confrontatie later op een politiebu- PARIJS - Dominique Strauss-Kahn hangt een tweede zaak boven het hoofd. De Franse schrijfster en jour naliste Tristane Banon (31) wil een aanklacht indienen tegen 'de hitsi ge chimpansee', zoals ze Strauss-Ka hn noemt. Hij zou haar hebben las tiggevallen tijdens een interview in 2002. Banon was jaren geleden al met haar verhaal naar buiten ge komen, maar ze had tot nu toe afge zien van een aanklacht. Champs Elysées wandelt, omdat Hitier hun land ooit is binnenge vallen", zucht architect Conor Sweeney. „Ik vind het niet vreemd dat de koningin ons bezoekt. Ze staat aan het hoofd van onze naas te buur en sterkste handelspart ner." Mary Keeley vindt het wel vreemd. „Twee tantes en drie vrienden zijn gedood door Britse kogels. Haar komst gaat mensen op straat brengen die zich al heel lang koest houden. Stel je voor dat ze een kogel door het hoofd krijgt. Ik hoop dat Elizabeth te zien krijgt dat ze niet welkom is, maar dat de oproer niet uit de hand loopt." De Queen zal een krans leggen bij de Gardens of Remembrance, dat BggSaBE&iaaiaWWftWPftU'M't^'MWlllN Een topfunctie als president staat een afwisselend liefdesleven in Frankrijk niet in de weg. Kritische noten over de minnaressen van Mitterrand (links) en Chirac (mid den) of het derde huwelijk van Sarkozy (rechts) zijn zeldzaam. reau identificeerde de vrouw Strauss-Kahn. De Fransman wordt verdacht van in totaal zeven feiten, waarvoor hij maximaal ongeveer 74 jaar celstraf kan krijgen. De advocaten van Strauss-Kahn be weren dat hij helemaal niet in het hotel was toen het kamermeisje werd aangevallen. Hij had al uitge- checkt en was met zijn dochter aan het lunchen in een restaurant, aldus de raadslieden. Het seksschandaal is een klap voor de Franse Socialistische Partij. Strauss-Kahn was hun gedoodverf de kandidaat bij de presidentsver kiezingen volgend jaar en maakte grote kans op de overwinning. De partij probeert de schade te beper ken. De aanhouding van Strauss- Kahn is 'een privékwestie en geen politieke aangelegenheid', bena drukte een woordvoerder van de socialisten gisteren. De vrouw van Strauss-Kahn, de be kende Franse journaliste Anne Sin clair, heeft laten weten in zijn on schuld te geloven. Toen Strauss-Kahn werd opge pakt, zat hij in een vliegtuig om naar Europa te gaan. Daar zou hij zondag overleggen met de Duitse bondskanselier Angela Merkel en gisteren met de ministers van Fi nanciën van de eurolanden. De arrestatie van Strauss-Kahn voedt de onzekerheid over de steunmaatregelen. Die twijfel zette de Europese beurskoersen gisteren lager. Griekenland, dat ook hulp krijgt van het IMF, probeert de problemen echter te relativeren. „We hebben een institutionele sa menwerking met het IMF. Die Wordt niet beïnvloed door perso nen. De zaak-Strauss-Kahn heeft geen enkel effect", bezwoer een Griekse regeringswoordvoerder. zie onze website:buitenland Beelden van de voorgeleiding van Strauss-Kahn vzss&ffifS&smmtmsBamBBB&wsBssmsmzsmBm alle Ieren eert die voor hun vrij heid (lees: tijdens de Britse koloni satie) sneuvelden. De vorstin doet verder Croke Park aan, tempel van de Gaelic Games, inheemse Kelti sche sporten. Met die twee visites wil Elizabeth een hand uitsteken. Maar Croke Park is ook de plek waar Britse mi litairen in 1920 tijdens een sport wedstrijd veertien spelers en toe schouwers neerschoten. „Daar draait verzoening om", zegt Sweeney. „Wat voorbij is, is voor bij, en kijk eens welke lange weg we hebben afgelegd." zie onze website:buitenland Politie inspecteert diverse plekken in Londen CAIRO De rivaliserende Palestijnse facties Fatah en Harnas zijn gisteren in de Egyptische hoofdstad Caïro de on derhandelingen begonnen over de vorming van een eenheidsrege ring. Dat meldde de Egyptische staatstelevisie. Fatah en Harnas ver zoenden zich onlangs. Het akkoord werd bereikt na jaren van ruzie tus sen de groeperingen. CAPE CANAVERAL De Amerikaanse spaceshuttle En deavour is begonnen aan zijn 25ste en laatste reis. Na terugkeer gaat het toestel met pensioen, na een loopbaan van zo'n twintig jaar. De Endeavour zou eind vorige maand vertrekken, maar vanwege technische problemen werd dat uit gesteld. De bemanning gaat zestien dagen naar Internationale Ruim testation (ISS). BERLIJN De aanklagers in het proces tegen de veroordeelde oorlogsmisdadiger John Demjanjuk tekenen beroep aan tegen het vonnis dat de recht bank in München vorige week vel de. Demjanjuk werd veroordeeld tot vijf jaar celstraf wegens mede plichtigheid aan de moord op circa 28.000 Joden. Zijn advocaten hadden al hoger be roep aangetekend. NEW YORK Zakenman Donald Trump neemt niet deel aan de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. Dat heeft hij gisteren in een verklaring bekend gemaakt. Trump leek de afgelopen maanden te lonken naar deelname aan de verkiezingen. Zaterdag kondigde een andere Re publikein, Mike Huckabee, ook al aan af te zien van deelname aan de verkiezingen. ISLAMABAD Pakistaanse leiders en de Ameri kaanse senator John Kerry zijn tot overeenstemming gekomen over een 'serie maatregelen' om de ban den tussen Pakistan en de Verenig de Staten te verbeteren. Dat maak te Kerry gisteren bekend. De relatie tussen de VS en Pakistan staat onder druk na de aanval op Osama bin Laden in de Pakistaanse stad Abbottabad. NICOSIA In het oude centrum van de zuid- Syrische stad Deraa is een massa graf ontdekt. Dat heeft de in Egyp te verblijvende Syrische mensen rechtenactivist Ammar Qurabi gis teren gezegd. Er zouden al zeker dertien licha men uit het graf hebben gehaald. In Deraa zijn al weken felle protes ten. De stad is bijna van de buiten wereld afgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9