81 buitenland Aanklager wil arrestatie van Kaddafi Strauss-Kahn past in een Franse traditie Gemorrel aan Duits taboe Vaticaan: misbruik altijd aangeven STRAFHOF Libië levert leider niet uit AFFAIRE IMF-topman Strauss-Kahn moest vanwege zijn arrestatie gisteren een belangrijk overleg missen over de steun aan Griekenland. Volgens zijn advocaten heeft hij een alibi. dinsdag 17 mei 2011 TRIPOLI - De Libische overheid zal geen gehoor geven aan een even- meel arrestatiebevel voor Muam- mar Kaddafi. Aanklager Luis More no Ocampo vroeg de rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) gisteren een arrestatiebevel voor de Libische leider uit te vaardigen. Volgens onderminister van Buiten landse Zaken Khalid Kaim is het hof 'een kindje van de Europese Unie gericht op Afrikaanse politici en leiders'. De handelwijze van het hof is 'twijfelachtig', aldus Kaim, die verder stelde de jurisdic tie van het hof niet te erkennen. Libië heeft het verdrag van Rome, het oprichtingsverdrag van het ICC, niet ondertekend. Het Noord-Afrikaanse land is wel lid van de Verenigde Naties en daar mee gebonden aan de resolutie die in februari werd aangenomen. De overheid is verplicht medewerking aan het strafhof te verlenen. Moreno Ocampo vroeg het ICC niet alleen om arrestatiebevelen te gen Kaddafi, maar ook tegen diens zoon Saif al-Islam en het hoofd van de militaire inlichtingendienst Abdullah al-Senussi, Kaddafi's zwager. Hij beschouwt het drietal als hoofdverantwoordelijk voor misdaden die het regime heeft be gaan tijdens het conflict van de af gelopen maanden. De machtheb bers in het land proberen al sinds medio februari een opstand met geweld de kop in te drukken. Moreno Ocampo zei over sterk be wijs te beschikken dat Kaddafi per soonlijk opdracht heeft gegeven om met scherp te schieten op beto gers en voor de inzet van sluip schutters en zware wapens. Saif al-Islam zou huurlingen heb ben gerekruteerd, die daarna dood en verderf zaaiden in Libië. Al-Senussi speelde volgens de aan klager een grote rol bij het neer slaan van betogingen. De aanklagers spraken met oogge tuigen en met hooggeplaatste Li- biërs om het bewijs rond te krij gen. Onderzoek in Libië zeifis niet gedaan, omdat dit te gevaarlijk is voor de mensen die het Strafhof helpen. De rechters van het Strafhof zul len zich over het verzoek van Mo reno Ocampo buigen. Het zal ver moedelijk enkele weken of maan den duren voor een besluit valt. Portretten van mensen die in Benghazi gedood of verdwenen zijn door toe doen van het regime van Kaddafi. foto Rodrigo Abd/AP llifmrrmi111'"1"1'—''11'"^" Minnaressen en echtschei dingen horen bij het Franse politieke leven. Strauss- Kahn ging één stap te ver. door onze correspondent Cees van Zweeden Francois Mitterrand hield er twee gezinnetjes op na, Jac ques Chirac had naar eigen zeggen een 'bevredigend geslachtsleven' en Nicolas Sarkozy is alweer bezig aan zijn derde echt genote. Tot afgelopen weekeinde leek het erop dat de Franse kiezer de historische lijn zou doortrek ken in de persoon van Dominique Strauss-Kahn. Deze socialist en IMF-topman had evenals Sarkozy al drie keer zijn ja-woord gegeven op het stadhuis en grossierde zoals een Mitterrand in buitenechtelijke escapades. Maar als de schijn niet bedriegt, ging hij een stap te ver in een ho telsuite te New York met een po ging tot verkrachting van een ka mermeisje. Strauss-Kahn was veruit de popu lairste politicus in een Frankrijk dat niet geïnteresseerd lijkt in het privéleven van zijn politici. Hij stond op het punt zich in de strijd om het presidentschap te werpen, die volgend jaar in zijn voordeel moest worden beslist. Frankrijk heeft draconische priva cywetten die het de media zelfs verbieden een in het openbaar ge schoten foto te publiceren als daar minder dan acht mensen op staan. Maar Frankrijk heeft ook een do ciele pers die weigert de politieke kaste onder het vergrootglas te leg gen. Zelfs het weekblad Canard Enchainé, massaproducent van ont hullingen, verzweeg het buitenech telijke leven van Mitterrand. Behalve hun uitbundige geslachtle ven, hebben Franse toppolitici nog iets gemeen: hun hang naar geld. Jacques Chirac slijt zijn da gen op het eigen kasteel in cen- traal-Frankrijk en verkeert veelal in het gezelschap van miljardairs. Miljardair Bernard Arnault hielp madame Chirac aan een baantje in de raad van bestuur van het luxe-imperium LMVH. Sarkozy en Strauss-Kahn waren al vermogend voordat ze voor de der de keer huwden, maar ze zagen hun vermogen met enkele nullen toenemen dankzij hun eega's. Car- la Bruni is de erfgenaam van een Italiaanse industrieel. Ze verdien de ook leuk als topmodel, zange res, en actrice. Anne Sinclair, de derde vrouw van Strauss-Kahn, heeft een soortge lijk profiel. Ze dankt haar fortuin aan haar grootvader Paul Rosen berg, een kunsthandelaar die haar tal van doeken naliet. Daarna werkte ze verder aan haar bankre kening als televisiepresentatrice met een inkomen dat ver boven de Balkenende-norm lag. Het echt paar Strauss-Kahn-Sinclair bezit een immens appartement aan het Place des Vosges, het mooiste plein van Parijs, een appartement aan de rand van het Bois de Bou logne, een paleis in Marrakech en een villa in Washington. Met 22.000 euro netto per maand hoeft Strauss-Kahn zich nergens voor te schamen, maar zonder zijn Anne had hij al deze stenen niet contant kunnen betalen. door onze correspondent Oene van der Wal Soms moet er eerst een cata strofe gebeuren voordat er iets verandert. De 'horror- crash' in april bij Rostock leek zo'n gebeurtenis. Tachtig auto's klapten door een plotselinge zandstorm op elkaar. Acht doden werden ge borgen. Het gejakker op de snelwegen moet aan banden worden gelegd, klonk het na het inferno. Er moet een maximumsnelheid komen. Maar of dat gaat gebeuren? Hardrij ders zitten in Duitsland in het ver domhoekje. Burgers klagen over herrie, burgemeesters willen schonere lucht, milieubescher mers eisen een lager benzinever bruik. Vooral de Groenen jagen het debat aan. De partij is sinds 12 mei aan de macht in de deelstaat Baden-Württemberg, thuisbasis van Mercedes en Porsche. Juist hier wil de partij voor alle wegen een maximumsnelheid invoeren met als doel betere luchtkwaliteit, minder geluidsoverlast, minder stress bij automobilisten en min der ongelukken. „Dat is allemaal niet wetenschap pelijk aangetoond", zegt Michael Haberland van de autoclub Mobil. „Bovendien gaan ze er niet over, want de snelwegen zijn niet van de deelstaten." Berlijn beslist dus. En daar zit met bondskanselier Merkel een regering die er niet over peinst een maximumsnelheid op te leggen. Merkel ziet meer in verkeersgeleidingssystemen om fi les te voorkomen. Want die veroor zaken pas luchtvervuiling. Formeel geldt op de autobahn een snelheid van 130 kilometer per uur, maar dat is een advies. Hardrij den hoort bij Duitsland. Haber land noemt invoering van een maximumsnelheid een 'fiasco'. „Duitsland is een autoland. Onze autoindustrie heeft zijn goede ima go te danken aan snelle auto's." Hardrijden straalt vertrouwen in eigen kunnen en de Duitse inge nieurskunst uit. Volgens Haber land 'vergeten' de Groenen dat be drijven als Mercedes zorgen voor banen, welvaart en tevredenheid. VATICAANSTAD - Katholieke instel lingen moeten altijd aangifte doen van een verdenking van seksueel misbruik van minderjarigen door een geestelijke. Dat geldt ook als een niet-geestelijke die voor de kerk werkt, daarvan wordt ver dacht. Dat staat in de richtlijnen voor de bisschoppenconferenties die de Vaticaanse Congregatie voor de Geloofsleer gisteren heeft gepubliceerd. Zij benadrukt dat de parochies, or des, congregaties en andere katho lieke instellingen altijd met de bur gerlijke autoriteiten moeten sa menwerken bij de aanpak van sek sueel misbruik. Het is de bedoe ling dat de bisschoppenconferen ties de richtlijnen uitwerken voor hun eigen kerkprovincie. De Congregatie stelt dat de aller eerste aandacht moet uitgaan naar de slachtoffers. Niet alleen moet naar hen en hun familieleden wor den geluisterd, maar ook moet hun geestelijke en psychische bij stand worden aangeboden. Vol gens bisschop Gerard de Korte van Groningen-Leeuwarden is dat laat ste in Nederland al grotendeels in werking gezet. Het Vaticaan bepleit dat toekomsti ge priesters en religieuzen beter worden voorbereid op een celiba tair leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8