BiutmSt H. W. I4ut Lovn Hardzjdldajj De fonkelnieuwe keuken van de Scaldis. foto's Lex de Meester in 1900 - zijn bij de nieuwe keuken getrokken. De inrichting is fonkelnieuw. Tegen de wanden staan lange banken, geschikt voor ruim dertig personen. Aan dek heeft de roef plaatsgemaakt voor een kuip. Een mooie plek voor koffie in de ochtendzon. Met wat lekkers erbij. „Iedereen die hier aan boord stapt, krijgt een bolus. Dat hoort zo", zegt de gastheer. Het zeilschip Scaldis voldoet helemaal aan de eisen van deze tijd. Het viel Jaap op dat de vraag naar een dagje varen toenam, of soms zelfs een middagje. Dat was voor hem reden het schip aan te passen. „Meer luxe. Mensen willen geen zevendaagse reizen meer. Ze willen niet meer aanboord in een smal stapelbedje liggen, maar een paar uur hét water op en dat afsluiten met een lunch of diner. Ik heb het schip aangepast aan die vraag. Bovendien voldoen we nu aan de nieuwe eisen voor brandveiligheid." Om ruimte te winnen aan dek is de roef weg gehaald. „In mijn beleving willen mensen water, zeilen en actie: Ze willen met hun haar in de wind de snelheid van de boot ervaren, maar ze willen niet altijd op de luikenkappen zitten. In deze ruime kuip kan je je lekker ontspannen. Het is veilig. Ook voor kinderen." De laatste nog originele ruimte aan boord is het paviljoen. Dit was vroeger de privéruimte van de schipper. Helemaal achterop het schip, achter het roer, duiken we door een klein deurtje naar binnen. Via een smal trapje staan we in een ruimte van drie bij vier. Een scheepstimmer man heeft erg zijn best op het interieur gedaan. Alle kasten zijn op maat ingebouwd. Onder een rijtje ingebouwde laatjes zijn zelfs pootjes geschilderd om het een staand kastje te doen lijken. Ook de oude haard waar een potkachel tje in hoorde, is nog intact. „Hier woonde het schippersgezin. Soms wel met z'n zessen. Dat waren andere tijden." Wie meevaart met een van de schepen van de bruine vloot, mag de schipper en zijn maat altijd een handje helpen. De fok hijsen, de helmstok bedienen, de zwaarden laten zakken. Meer informatie via www.zeilclippers.nl Elian van't Westeinde Een hardzeildag voor de Arnemuidse vissers, in 1928 voor het eerst gehouden om 'weer eens wat leven in den garnalenketel te krijgen'. Oude tijden herleven. Op de rede van Veere strijden hoogaarzen, hengsten en andere historische rond- en platbodemschepen om de eer. De Stichting Behoud Hoogaars organiseert zaterdag 16 juli alweer voor de negentiende keer de hardzeildag. www.hoogaars.nl dinsdag 17 mei 2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 63