2 BUte Peter Hardz&iLLujen Bietewtadvt Varend wfy&zd dinsdag 17 mei 2011 De dag heeft nog geen vat op de schippers van de bruine vloot. Het is vroeg in de ochtend en de meeste schepen liggen aan de kade in Zierikzee. Een paar meeuwen ruziën om een korstje brood. Even verderop vaart mosselkotter ZZ3 de haven binnen. Het trapje langs de kademuur is stijl. Het vereist wat lenigheid om te voorkomen dat je tussen wal en schip valt. Schipper Jaap Klok van de Scaldis geeft aanwijzingen. „Nu één grote stap achteruit. Hou je maar vast aan deze kabel." Zes historische zeilschepen hebben Zierikzee als thuishaven. Vier ervan, De Halve Maen, Vrouwe Jannigje, De Marinus en de Scaldis liggen tegen elkaar afgemeerd. Het is dus even over een rijtje schepen klauteren om op de Scaldis te komen. Jaap leidt zijn bezoek meteen het trapje af naar de kombuis. Beneden ruikt het naar verf en hier en daar steken elektriciteitsdraadjes uit het plafond. De afgelopen winter is het schip omge bouwd naar een dagtochtenschip. De voormali ge slaaphutten van de Zeeuwse tjalk - geb'ouwd Dit driedaags zeilevenement op de Grevelingen is voor gaffelgetuigde schepen en platbodems. De schepen varen langs verschillende eilanden, waarbij het niet gebruiken van de motor wordt beloond. De slimste, snelste en beste schipper en zijn bemanning maken kans op een prijs. Een wedstrijd waarin traditioneel schipperen centraal staat. Van maandag 17 t/m woensdag 19 oktober, www.bluepeterhardzeildagen.nl De Bietentocht is een vierdaagse zeiltocht. Traditionele platbodems varen zoveel mogelijk zoals ten tijde van de beurtvaart. Beurtschippers moesten op hun beurt wachten met het laden van een vracht en mochten om de beurt afvaren. Bij de dertiende bietentocht laden schepen symbolisch bieten. Dat doen ze in Middelburg, Goes, Zierikzee en Bruinisse om uiteindelijk in Willemstad de suikerbieten te lossen. Van maandag 17 t/m donderdag 20 oktober, www.bietentocht.nl De Scaldis in de haven van Zierikzee. Vroeger moesten schippers hun zeilen tanen om rotting te voorkomen. Bruine zeilen kreeg je daarvan. Tegenwoordig praten we over de bruine vloot als het gaat om historische rond- en platbodems. Varend erfgoed, veelal in gebruik als char terschip. Ook op de Zeeuwse wateren zijn ze te vinden. Schipper Jaap Klok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62