Waterschap flexibel bij aanleg i8l zeeland Zebrapad winaar van Regioruis Enquête over delen van auto met dorpsgenoten Personeel UZ Gent draait zondagdienst Hink-stap-sprong almanak Na ruim een jaar zijn de versterkingswerkzaamheden bij de Herdijkte Zwarte Polder afgerond. Waterschap Scheldestromen waardeerde daarbij ook de omgeving stevig op. Wasdag in Hulst dinsdag 17 mei 2011 ZIERIKZEE - De Zeeuws-Vlaamse punkrockformatie Zebrapad heeft afgelopen weekend de finale van talentenjacht RegioRuis gewon nen. Zebrapad liet in het Zierikzee- se podium Brogum zes andere jon ge bands achter zich. Het punkrocktrio maakt indruk in het circuit voor beginnende.en jon ge bands. De groep heeft pakken de eigen songs en een wervelende, met veel rookeffecten omgeven show. In Zierikzee lukte het in een vol Brogum om belangrijke mede dingers als metalband Bloodshift en de dialectrock van het Zuid-Be- velandse Fück voor te blijven. „De pakkende songs en de eigenzin nige en overweldigende podium presentatie zorgen voor een vonk met het publiek. Ze weten de punkrock bovendien een eigen ge zicht te geven", luidde het ju ry-oordeel. Zebrapad schuift met de zege aan bij Bloodshift, Gork A27 en Generation After, die zich eerder konden plaatsen voor De Zeeuwse Belofte in september. Zanger/gitarist Kay van der Sluis van Zebrapad is blij verrast met het winnen van RegioRuis. „Ik had het absoluut niet verwacht. Ik had eerlijk gezegd gedacht dat Bloodshift zou winnen." Zebra pad, dat nog maar een jaar bestaat, wordt naast Van der Sluis ge vormd door bassist/zanger Kasper Mols en drummer Max Le Blanc. GENT - Het personeel van het Uni versitair Ziekenhuis in Gent (UZ) draait woensdag zondagdienst. Het is de eerste van een reeks sta kingsacties die de vakbonden voor de komende weken hebben aange kondigd. Het personeel legt het werk neer uit protest tegen het uitblijven van maatregelen om het chronische personeelstekort op te heffen. Het personeelsbestand moet met een kleine honderd worden uitgebreid. Al in februari werden daarover af spraken gemaakt met de directie, maar die blijft, volgens de bonden, nog steeds in gebreke. De kinder kliniek, de operatie-afdeling, de af delingen hartchirurgie en nefrolo- gie draaien daardoor met onderbe zetting. Volgens de directie zijn in middels 46 nieuwe verpleegkundi gen aangeworven. NIEUWVLIET-BAD door Martijn de Koning In de loop van afgelopen jaar kwam er bij Waterschap Scheldestromen een mailtje binnen van een gezin uit Eg- mond aan Zee. Hun favorie te strandovergang, bij de radarto ren tussen Cadzand en Nieuw- vliet, was door de kustversterkings- werkzaamheden weliswaar opge knapt, maar plotseling niet meer toegankelijk voor het gezin met hun gehandicapte zoon. Water schap, aannemers en familie gin gen om de tafel en nu kunnen au to's met mindervaliden over de duinen naar het strand rijden, waar ze aan de vloedlijn kunnen parkeren. De gebeurtenis kenmerkt de flexi bele manier waarop het water schap de kustversterkingswerk- zaamheden aanpakt. Scheldestro men is, na ruim een .jaar, klaar met het intensieve werk aan de dijk rond de Herdijkte Zwarte Pol der tussen Cadzand en Nieuw- vliet. In die periode improviseerde het schap nogal eens. Zo werd vorige zomer een fietspad aangelegd door de Herdijkte Pol der, over een tijdelijk dijkje dat daar helemaal niet om die reden lag. Daardoor werd de noodzaak van een vervelende en gevaarlijke omleiding voor fietsers voorko men. Omstreeks diezelfde periode kreeg het waterschap telefoon van de gemeente Sluis, vertelt woord voerster Emilie Sturm. „Ze vertel den dat ze subsidie hadden gekre gen om een uitzichtpunt te realise ren, en vroegen of wij dat mee konden nemen tijdens de werk zaamheden." Om de kosten te drukken, werd overgebleven mate riaal van het waterschap gebruikt. Het uitzichtspunt biedt een pano ramisch zicht op de buitendijkse Verdronken Zwarte Polder, de naastgelegen binnendijkse Herdijk te Zwarte Polder en natuurlijk op strand en zee. Onderaan het uitkijkpunt, aan de rand van het strand, ligt de kleine parkeerplaats voor auto's met min dervaliden. „De aanleg kostte ons misschien 10.000 euro", verklaart Sturm. Op een begroting waarop alleen al de kosten voor het uitbe stede werk meer dan acht miljoen bedragen, is dat relatief gezien een schijntje. Bovendien betaalt de 770.000 kuub zand voor 600 meter duin De kustversterkingswerkzaamhe- den ter hoogte van de Herdijkte Zwarte Polder begonnen vorig jaar februari en zijn nu klaar. Tegen de bestaande dijk werd een nieuw duin aangelegd van 600 me ter lang. Daar was 770.000 kuub zand voor nodig. Dat werd uit zee en uit de naastgelegen geul door de Verdronken Zwarte Polder ge haald. Ook legde het waterschap er een strekdam van 275 meter lang aan en werd de bestaande dijk over 400 meter versterkt met betonzui- len en een laag klei. Het einde van het werk was maan den eerder gepland. Maar omdat de hoop zand voor de nieuwe dui nen op het strand sterk verzakte, duurde de aanleg van dat duin lan ger dan verwacht. voorziening zich waarschijnlijk wel terug. Belangenorganisaties wijzen hun doelgroep nu al op de service. En dat trekt weer mensen naar de streek. Het uitzichtpunt vormt let terlijk en figuurlijk het hoogtepunt van de werk zaamheden. Die hadden uiteraard als belangrijkste doel het achter land te beschermen tegen het wa ter, maar dragen ook bij aan een opwaardering van de omgeving. Aan de zeezijde van de bestaande dijk werd, tussen paviljoen De Mo len en de geul door de Verdronken Zwarte Polder, een duin aangelegd en aangeplant met helmgras. Op luchtfoto's is te zien dat er 'kraters' in de duinen zitten. „Het zijn para boolduinen", verklaart Sturm. „Ze zijn zo aangelegd, dat het zand gaat stuiven. Daardoor ziet het er al snel niet meer zo kunstmatig uit." Verder is het hele gebied voorzien van extra paden, waardoor fietsers en wandelaars nu ook buitendijks terecht kunnen. Ook de strekdam is toegankelijk en wordt nu al druk gebruikt door vissers. Duizenden plukjes helmgras werden bij Cadzand-Bad uit het zand gehaald en in de nieuwe duinen bij de radartoren herplant. De stuifschermen op de achtergrond worden over een jaar of drie, als de duinen 'vaster' zijn gewor den, weggehaald. foto Peter Nicolai Op deze luchtfoto van vorige week wordt nog gewerkt aan het uitzicht punt. Te zien zijn ook de nieuwe strekdam, de drie nieuwe duinovergangen en de 'kuilen' in het duinpatroon, bedoeld om stuiven te bevorderen en daarmee de omgeving er snel 'natuurlijk' uit te laten zien. foto Peter Buteijn hulst - In de Truffinozaal van woonzorgcentrum Blaauwe Hoeve in Hulst is het vanmiddag vanaf 14.00 uur ouderwets wasdag, met klederdrachtgroep Mooi Zeeland. www.pzc.nl door Raymond de Frel Tip? redactie@pzc.nl De drie heren van het Middelburgse kantoor besloten spontaan een boom op te zetten over de hink-stap- sprong. Er kwamen veel zaken aan de orde in dit lesje atletiek. Varië rend van het eerste afzetbeen, de bes te manier om de hink te beginnen tot hoe de sprong in te zetten. Na enige tijd trachtte een van de medewerkers het eens voor te doen. Het was hilarisch om te zien. Maar de discussie bleef over welk been het afzetbeen zou moeten zijn. Maar ondanks de wat wankele de monstratie, waarbij de boekenkast een goed houvast bleek te zijn, bleef hij wel ongedeerd. Ditmaal. Het volgende gespreksonderwerp was namelijk speerwerpen... TERNEUZEN - Het campagneteam AutoDelen KostenDelen houdt op zijn website een enquête om de be langstelling voor autodelen in Zeeuws-Vlaanderen te meten. Ook is het team present op de Droommarkt in Graauw (18 mei) en op Vestrock in Hulst (4 juni) om te inventariseren of mensen bereid zijn hun auto aan iemand uit te lenen. Het principe is sim pel: op het moment dat een auto bezitter zijn wagen niet nodig heeft, kan hij hem tegen betaling laten gebruiken door een dorpsge noot. Het project is vooral bedoeld om de mobiliteit in de kleine ker nen te verbeteren. Als in één dorp een of twee mensen hun auto wil len uitlenen en een aantal mensen juist tegen betaling wil lenen, kan het autodelen starten. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten voe ren het experiment uit met steun van de Europese Unie, Rabobank en Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren. Eerder werd al bekend dat in Zeeuws-Vlaanderen nog dit jaar wordt gestart met 'georganiseerd liften'. Mensen die dagelijks een bepaalde route rijden kunnen an deren meenemen, die naar dezelf de bestemming moeten. www.autodelenkostendelen.nl VIDEO Kijk naar een video over het zwerfvuil in Sas van Gent op www.pzc.nl en www.z2.nl MEEST GELEZEN 1Vragen SP over afsluiting tunnel 2. Politie pakt visstropers Terneuzen 3. Vrees voor afstel verbreding N61 TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52