Rijk legt hoge rekening bij gemeenten Zeeland PZCI: zeeland nu nieuwsflits Containers alleen voor bevoegden EHBO Philippine wint hoofdprijs Oehoe kiest boom in Groede als tijdelijke woonplaats ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 20 en 21 Het Zeeuwse nieuws in 1 minuut! kijk op A www.omroepzeeland.nl door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten moeten de komende ja ren fors in de buidel tasten om be zuinigingen van het Rijk op de so ciale werkvoorziening op te van gen. De Terneuzense wethouder Co van Schaik (PvdA, sociale za ken) verwacht voor volgend jaar een tekort van 1,7 miljoen euro op de Zeeuws-Vlaamse sociale werk voorziening Dethon, oplopend tot vier miljoen euro in 2015. „We moeten als gemeenten die be dragen binnen onze eigen begro ting zien te vinden", aldus Van Schaik die tevens voorzitter is van Dethon. „We kunnen daar niet on deruit, want we mogen van het Rijk geen mensen ontslaan. En dat willen wij ook niet." Het kabinet-Rutte heeft over on der meer bezuinigingen op de so ciale werkvoorzieningen een be stuursakkoord gesloten met de Ver eniging Nederlandse Gemeenten (VNG). De regering wil het aantal mensen dat bij de voorzieningen werkt fors terugdringen. Ze moe ten met loonsubsidie in het gewo ne bedrijfsleven aan de slag, maar dat is niet zomaar geregeld, zeker niet omdat zittende werknemers een baangarantie hebben. Een nieuwe wet, de Wet Werken naar Vermogen, moet de basis wor den voor de vernieuwing van de sociale werkvoorzieningen. Die vervangt volgens planning per 1 ja nuari 2013 de Wet op de sociale werkvoorziening (Wsw). Ook de Wet investeren in jongeren, de Wet werk en bijstand en de Wet arbeidsongeschiktheid voor jongge handicapten (Wajong) worden er in opgenomen. Veel geld komt in één pot terecht. Gemeenten kun nen dan bijvoorbeeld centen voor reïntegratie ofwel herplaatsing van werklozen gebruiken om tekorten op sociale werkplaatsen te dekken. Van Schaik ziet dat niet zitten. „We moeten ons via reïntegratie optimaal blijven inzetten om men sen aan werk te helpen." Een aantal gemeenten heeft verzet aangetekend tegen het bestuursak koord tussen VNG en Rijk. De VNG wil weer met het kabinet pra ten, met name over de kortingen op de sociale werkplaatsen. Van Schaik: „Wellicht leidt dit tot eni ge verzachting, maar de regeling zal wel in stand blijven." Een idee is een fonds te maken waarop ge meenten een beroep kunnen doen als ze in problemen komen. De VNG-ledenvergadering beslist woensdag 8 juni over het akkoord. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De waterpolitie heeft zondagavond bij Terneuzen acht vissers aangehouden wegens stro- tperij. Ze vingen ondermaatse vis en gebruikten verboden vistuig, f Het gaat om zes Belgen, een Turk I en een Bulgaar in de leeftijd van f 16 tot 39 jaar. i De politie controleerde naar aanlei- I ding van klachten. De groep bleek I te kleine zeebaars niet terug te zet ten, maar te houden. Volgens de politie verstopten de vissers hun buit meteen na de vangst. Het ging om 35 ondermaatse exemplaren. Gevangen zeebaars moet 36 cen timeter lang zijn om te mogen houden. Het achttal heeft een schikkings voorstel van ieder 100 euro gekre gen. De gevangen vissen en hun vistuig moesten ze inleveren. PHILIPPINE - EHBO'ers Anita Heijt, Theo Hemelsoet, Maranka Oost- dijk en Iris Notschaele uit Philippi ne zijn afgelopen weekend Neder lands kampioen geworden op de nationale EHBO-wedstrijden bij Amersfoort. Anita won de tweede commandantsprijs. Koewacht haal de de eerste commandantsprijs en eindigde als ploeg derde. Dinsdag 17 mei 2011 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl BESTUURSAKKOORD Tekort op sociale werkvoorziening Dethon loopt op tot vier miljoen in 2015 ven alleen een klein aantal oehoes in het oosten van het land) en het beest totaal niet bang voor mensen bleek, trok roofvogelhoudster Marina Bliek, eigenaar van de Valkeniershof in IJzendijke, de conclusie dat het hoogstwaarschijnlijk om een tam, mogelijk ontsnapt exemplaar gaat. Natuur kenner Luciën Calle deelt die mening. Hij weet dat de uil al vorige week in het dorp is waargeno men. Maar de spotter heeft daar toen verder wei nig ruchtbaarheid aangegeven, foto Peter Nicolai Ook omgeving is opgeknapt dankzij kustversterking Betty Piessens wilde eigenlijk niet voor de klas staan SAS VAN CENT - Ze moeten heel vroeg komen. Of heel laat, die Bel gen. Piet de Waal heeft er nooit eentje op heterdaad kunnen be trappen, maar meer dan eens vindt hij vlakbij zijn woning aan de Oostkade in Sas van Gent afge dankte kastjes en matrassen. Ge dumpt bij een container, omdat er over de grens voor vuilstort moet worden betaald. De Terneuzense wethouder [aap Bos vond het eigenlijk maar 'jam mer' dat hij gisterochtend een elek tronische sleutel voor een nieuwe container moest overhandigen. De oude milieustraat trok echter te veel afvaltoeristen. „Het zijn voor al de Belgen", weet De Waal zeker. „Ik heb geen hekel aan Belgen hoor, haha. Maar met al dat afval zorgen ze hier af en toe voor mid deleeuwse taferelen." De Waal heeft bij zijn huis geen ruimte voor een kliko, dus is hij op de vuilcontainers aangewezen. In Sas van Gent en Westdorpe worden in totaal 28 oude beton nen containers vervangen door eenzelfde aantal semi-ondergrond- se. Alleen bewoners zonder kliko kunnen er gebruik van maken. Zij krijgen daarvoor een speciale co de. Dat moet een einde maken aan het afvaltoerisme en het bijbeho rende zwerfvuil. GROEOE - Groede heeft er voor eventjes een bij zondere bewoner bij. Een oehoe zat gisteren de hele dag op z'n gemakje in een boom op de Markt en trok daarmee veel bekijks. Omdat de uilensoort hier niet voorkomt in het wild (er Ie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51