Spoed bij aanpak files werkt goed TO©S 'Een groot gezin §1 41 binnenland Drie doden bij drama familie in Zwijndrechl VERKEER 'Ministerie krijgt zelfs fanmail' ff Weinig klachten GEZINSRAPPORT Minder grote gezinnen, meer www.jazzfestivalmiddelburq.nl dinsdag 17 mei 2011 Sneller onder handen nemen van bekende knooppunten laat filedruk met 65 procent dalen, aldus minister Schultz. Spoedaanpak heeft in veel ge vallen niet geleid tot extra ruimtebeslag door gebruik van middenberm en vluchtstrook. door Koos van Wees den haag - De versnglde aanpak van een groot aantal fileknelpun ten werkt. Bij tien projecten die ge middeld een jaar eerder werden opgeleverd daalde de filedruk met gemiddeld 65 procent. Dat maakte minister Melanie Schultz van Haegen (Infractruc- tuur en Milieu) gisteren bekend bij de officiële opening van het tra ject Zwolle-Meppel (A28), een van de projecten uit de spoedaanpak. Daar daalde de filedruk met 73 pro cent. Tot de spoedaanpak' werd in 2008 besloten. Het doel was om dertig knelpunten veel sneller onder han den te nemen dan er normaal voor staat. Uiterlijk deze maand zouden tien notoire filetrajecten moeten zijn voorzien van extra rijstroken. Met de aanpak van twintig andere zou moeten zijn be gonnen. Op twee projecten na is dat gelukt. Bij de Al tussen Den Bosch en Eindhoven loopt nog onderzoek naar geluidswering en bij de Ai door het Gooi is bepaald dat een geluidsonderzoek opnieuw moet worden uitgevoerd. Volgens Rijkswaterstaat heeft de aanpak in veel gevallen niet geleid tot extra ruimtebeslag. Zo werd op de A12 tussen Woerden en Ouden rijn de middenberm bij de snel weg getrokken. Ook werden vluchtstroken vaak spitsstroken. Dat leverde wel extra rijstroken op, maar niet buiten het al bestaan de wegtalud. Wel werden voor de veiligheid langs de spitsstroken vluchthavens aangelegd voor wa gens met pech. Minister Schultz vertelde gisteren dat haar departement steeds meer reacties krijgt op de fileaanpak. „Adhesiebetuigingen zijn tamelijk zeldzaam bij de overheid, maar de laatste tijd krijgen we zelfs fan mail", zei ze. De cijfers die de minister gisteren bekendmaakte over de lagere file druk zijn veel gunstiger dan die de Verkeersinformatiedienst een week geleden noemde. Die consta teerde dat de files met 17 procent zijn afgenomen, veel minder dan de 65 procent die de minister noemt. Een woordvoerder van Rijkswater staat wijst erop dat de Verkeersin formatiedienst alle files telt en dat het hier maar gaat om tien trajec ten. Bij de cijfers van die tien is ook het effect op toeleidende we gen meegenomen. Rijkswaterstaat heeft ook bere kend hoeveel uren mensen langer in de file hadden moeten staan als de weg niet eerder zou zijn opgele verd. De dienst concludeerde dat automobilisten op die trajecten ge zamenlijk 3,4 miljoen uren min der in de file doorbrachten. De eco nomische besparing die dat ople verde bedraagt volgens de dienst 60 miljoen euro. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat elk uur in de file voor een auto op 14 tot 15 euro neerkomt en voor een vrachtwa gen 40 tot 45 euro. De spoedaanpak heeft ervoor ge zorgd dat de meeste van de tien projecten uit de top honderd van de fileknooppunten zijn gedui keld. Een spectaculair voorbeeld is Holendrecht-Maarssen, een traject dat van plaats 64 in de fileranglijst (2008) is gedaald naar plaats 879 (2011). Een ander voorbeeld is het traject Zwolle-Meppel. Dat daalde van plaats 51 naar plaats 570. PAUL KUSTERS CRUISESCHIP ZON&ER MOTOR# TOILET EN ROUCHE ©EEM PROBLEEM DACHTEM WE EERST MOS, ©EBRUIK.EN WE t>E ZEE TOCH ALS WC TOT WE OKISZELF ÖAARMA TERUSZASEM OP YOU TUBE... zwijndrecht - De politie Zuid- Holland-Zuid zoekt naarstig naar de aanstichter van een gezinsdra ma in Zwijndrecht, waarbij giste ren drie vrouwen werden gedood en één man zwaargewond raakte. Ondanks de jacht op de voort vluchtige dader wist de politie gis teravond geen signalement van hem te verschaffen. Het enige dat de politie kwijt wil de, is dat de drie slachtoffers meer derjarig zijn. Het zou volgens buurtbewoners en kennissen van het gezin gaan om een moeder en haar twee volwassen dochters. De politie zegt de identiteit nog niet te hebben kunnen vaststellen. De hoofdbewoner van het pand waar het gezinsdrama zich afspeel de raakte zwaargewond bij de schietpartij. De man van 63 jaar zocht na de schietpartij hulp in een nabijgelegen woning. De poli tie heeft hem in het ziekenhuis kunnen horen. De vermoedelijke dader zou net als de slachtoffers afkomstig zijn uit Azerbeidzjan, bevestigden buurtbewoners en twee vrienden. Relatieproblemen en ruzie over de bezoekregeling voor een kind zou den volgens hen aan het misdrijf ten grondslag liggen. Het kinderdagverblijf waar het kind op dat moment verbleef, werd gedurende de dag door de politie beveiligd. De slachtoffers zijn door kogels om het leven gebracht. Zij werden gisterochtend na melding van de schietpartij door een arrestatie team dood aangetroffen in de wo ning. In een nabijgelegen huis werd daarna een zwaargewonde man aangetroffen, die na de schiet partij hulp was gaan halen. Hij werd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is volgens de politie 'stabiel'. In een woning elders in Zwijnd recht werd even later door het ar restatieteam nóg een inval gedaan, omdat het vermoeden bestond dat de dader zich daar zou schuil hou den. De voortvluchtige schutter werd daar niet aangetroffen. Een team van twintig recher cheurs onderzoekt de schietpartij. brussel - Nederlanders klagen offi cieel nauwelijks over Europa. Nederlanders hebben vorig jaar zestig klachten ingediend over Eu ropese instanties bij de Europese ombudsman. Dat is minder dan kleinere staten als Tsjechië en Grie kenland. Dat blijkt uit het jaarverslag 2010 van de Europese ombudsman Niki- foros Diamandouros. KJ NADERS In de krant van afgelopen vrijdag stond op deze pagina een portret tengalerij van de echtgenotes van de Nederlandse koningen. Helaas waren de afbeeldingen van konin gin Sophie en koningin Anna ver wisseld. Volgens het Sociaal Cultu reel Planbureau worden gezinnen met drie of meer kinderen steeds schaarser. Annerieke Bolands derde kind werd een tweeling. door Maaike Boersma Terwijl de tweeling vecht om een plekje op haar schoot probeert Annerie ke Boland (37) haar kop koffie te drinken. Ze zag zichzelf nooit als moeder van een groot ge zin, maar inmiddels heeft ze vier kinderen, de tweeling van vijftien maanden die elkaar inmiddels de koek uit de mond steelt, en fakob van vier en Jozef van zes. Daarmee behoren Boland en haar man Jan Kes tot een minderheid van slechts 17 procent in Neder land die drie of meer kinderen heeft, blijkt uit het Gezinsrapport 2011 dat het Sociaal en Cultureel Planbureau gisteren presenteerde. Een of twee kinderen, dat is de standaard, drie of meer is uitzon derlijk. Volgens het SCP is het aan tal grote gezinnen met thuiswo nende kinderen al geruime tijd aan het afnemen. In 1995 waren er nog ruim 400.000 gezinnen met drie of meer kinderen, in 2010 lag dit aantal op 376.000; de verwach ting is dat dit aantal zal dalen naar ruim 300.000 in 2025. Zelf kent Boland ook geen andere gezinnen in haar kennissenkring die zo groot zijn als het hare. „Ik weet niet of ik zelf voor vier kinde ren had gekozen, maar nu het zo is gelopen (de derde werd een tweeling) vind ik het heel mooi. Een groot gezin heeft veel dyna miek." Het gezin trekt op straat de nodige aandacht. „Mensen kijken toch wel vaak. Vier van die jongens op een rijtje ziet er sowieso leuk uit." „Druk", dat is het eerste wat Bo land antwoordt op de vraag hoe het is om zo'n groot gezin te heb ben. „De momenten voor jezelf verlies je uit het oog. Natuurlijk probeer ik te sporten en met vrien dinnen af te spreken, maar soms ben je er ook gewoon te moe voor." Jan Kes en Annerieke Boland met hun vier kinderen. foto Marcel Antonisse/GPO Naast het runnen van het huishou den werkt Boland twee dagen per week op de Hogeschool Ipabo, na de zomer gaat ze weer drie dagen werken. „Ik vind het wel heel pret tig om te werken, ik kan heel erg genieten van de jongens maar ik raak er ook heel vermoeid van. Na het werk kom je met heel veel fris se zin terug naar huis." De opvang van vier kinderen op de dagen dat Boland en haar man beiden werken vergt een strakke planning. „Dat gaat goed tot een van de kinderen ziek wordt, wat re gelmatig gebeurt. Daar hebben we dan echt maar moeilijk een oplos sing voor. Gelukkig kan een van de opa's en oma's op zo'n mo ment soms bijspringen, want ik wil mijn studenten op de Hoge school ook niet laten zitten omdat ik thuis een ziek kind heb. Dat we Pinksterweekend 11 t/m 13 juni 2011 Viva Brazil Quartet The Skyline Orchestra Kamerorkest liddelburg Roosendaal ft. Frank in Person Eleonora ft. Kyteman 6 Eric Vloeimans Joey Calderazzo Trio Three Fall 0900 35 000 33 www.theaterverkoopzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4