'De PvdA mag wat strijdvaardiger' livera 20 zeeland Jan én Marie 60 Jaar samen in Kats LlNDESSA dinsdag 17 mei 2011 PvdA-kamerlid zijn burgemeester Koos Schouwenaar, PvdA-wethou- der Albert de Vries en afdelings voorzitter Marleen de Voogd op audiëntie. Cornelia laat zich in ge sprekken met deze en gene niet onbetuigd. Haar mening over de PvdA steekt ze niet onder stoelen of banken. „Het mag allemaal wel wat strijdbaarder. Net als vroeger. Neem Job Cohen. Dat is wel een goeie hoor, maar hij moet veel fel ler zijn", aldus Cornelia. „Ik be grijp ook niet dat mensen hun lid maatschap van de PvdA opzeggen als het even niet zo goed gaat. Ik zou dat nooit doen. Ik ben de par tij altijd trouw gebleven en dat blijf ik ook. Zo hoort het. Iedereen heeft zo veel aan de partij te dan ken. We hebben nu allemaal een goed leven met televisie, een was machine. Dat hadden we vroeger niet. Ik heb nooit kunnen leren omdat ik de oudste van zes kinde ren was. Daar was geen geld voor. En toen ik eenmaal op de avond school voor coupeuse geleerd had, werd mijn moeder ziekelijk en moest ik voor haar zorgen. Ik heb mijn vak dus nooit echt kunnen uitoefenen." De Middelburgse is het oudste lid van de PvdA in Neder land. Ze volgt de politiek nog steeds. Iedere dag kijkt ze naar het journaal. Pauw en Witteman kun nen ook dagelijks op haar aan dacht rekenen. „Ik kom ook echt uit een rooie familie. Zo ging dat vroeger. Je werd lid van de AJC, ging dansen en wandelen met an dere leden. Zo ontstonden huwelij ken en daar kwamen kinderen van die ook weer bij de partij gin gen. Mijn man en -ik luisterden al tijd naar de strijdliederen op de ra dio, bij Avondrood. Dè Internatio nale, ja die ken ik nog voor een groot deel." Ze kan moeiteloos de eerste vier regels reproduceren. „Het refrein ken ik ook uit m'n hoofd." Tante Cor, zoals ze bij velen be kend staat, bekijkt de penning nog eens met een kennersblik, „Ja, 't is 'm wel. Maar het is wel een hele jonge Drees hoor. Ik herkende hem niet gelijk. Het is een mooie penning, maar wel zwaar." Albert de Vries belooft Cornelia een PvdA-raamposter bij de vol gende verkiezingen. „Ik hoop dat die er snel komen, want dit kabi net moet echt weg", zegt ze fel en nog immer strijdvaardig. door Annemarie Zevenbergen Ze belichaamt een uniek stuk sociaal-democrati sche historie. De 105-jari- ge Middelburgse Corne lia de Ruijter-Maartense heeft de 'rooie' kopstukken allemaal meege maakt. Pieter Troelstra, Koos Vor- rink, Willem Drees en Joop den Uyl zijn namen die bij haar nog steeds herinneringen losmaken. Het algemeen kiesrecht, de invoe ring van de AOW, de achturige werkdag; zaken die ze zo kan be noemen. 'Acht uur! Acht uur! Geen langer ar beidsduur' declameert ze dan ook spontaan. Want de strijdliederen van de SDAP en de PvdA kent ze nog grotendeels. De Middelburgse ontving gisteren uit handen van Tweede Kamerlid Eelke van der Veen de Dreespenning van de PvdA vanwege haar 65-jarig lid maatschap van de partij. 'Maar', zo zegt ze, 'Ik was daarvoor al bij de SDAP betrokken, vanaf m'n negen de jaar. Ik ben echt een rooie'. Het is een drukte van belang in de woonkamer van Cornelia aan de Zacharias Jansenstraat. Naast het Cornelia De Ruijter-Maartense geflankeerd door wethouder Albert de Vries (links) en kamerlid Eelke van der Veen. foto Lex de Meester KATS - Jan Kesteloo was dan wel een Katse jongen, hij groeide op in Kortgene. Bij zijn zus thuis, op Kats, ontmoette hij de jonge Ma rie Verhulst. Om haar kwam hij te rug naar zijn geboortedorp. Inmid dels zijn Jan (85) en Marie (83) zes tig jaar getrouwd en gelukkig in hun huis aan de Dijkstraat. Jan Kesteloo dreef op Kats de sme derij, samen met zijn broer. Zijn Marie hielp in huishoudens - in één gezin wel dertig jaar lang. Met hun zoon werkend in Abu Dhabi, hun kleindochter wonend in Span je en hun kleinzoon studerend te Leiden is het gezin aardig uitge waaierd over de wereld. Gelukkig wonen hun zoon en schoondoch ter nabij, in Goes. Jan Cornelis Kesteloo en Marie Wilhelmina Verhulst. foto Willem Mieras live life love livera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36