'We hopen ooit weer i8l zeeland Kr1 Grote verliezen Franse verdedigers herdacht Mannenkoor op laatste ronselactie N-Beveland Ministerie test cursus voor scootmobielers IAV009 z4 y Getuigen gezocht JUBILEUM Visserij- en hengelsportvereniging De Zandkreek in Wolphaartsdijk bestaat vijftig jaar. Met meer dan vijfhonderd leden is het nog altijd een bloeiende vereniging. dinsdag 17 mei 2011 'mmsmsmmsmsmm SPORTIEF STIJLVOL MODE www.lavooymode.nl ZIERIKZEE - Bij de politie hebben zich nog geen getuigen gemeld van de aanrijding tussen een les auto en een 9-jarige jongen in Zie- rikzee, afgelopen vrijdag. De be stuurder van de lesauto (zonder leerling) zou na het incident uitge stapt zijn, de jongen hebben uitge scholden en vervolgens zijn door gereden. Het monument bij de Postbrug draagt een Franse 'Adrian'-helm op een sok kel van Franse zandsteen. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan YERSEKE - De kleinzoon van de Franse commandant die sneuvelde bij de poging de Postbrug uit han den van de Duitsers te houden, was er. En de dochter van de enig overlevende soldaat van het 271e Régiment d'Infanterie, die bij de rampzalig verlopen vededigingsac- tie ernstig gewond raakte en door 'Marraine' van 't Hoff naar een zie kenhuis in Le Havre werd gehol pen. Donatien Hamon is nu 96 en te fragiel van gestel om de ceremo nie bij Yerseke mee te maken, r Vlak voor de Postbrug verzamelde zich gisteren een gezelschap Fran se nabestaanden van de militairen die daar op 15 en 16 mei 1940 he vig slag leverden tegen de Duitse bezetters in opmars. De gasten van de gemeente Kapelle zagen de onthulling van een nieuw monu ment ter nagedachtenis aan die ac ties en aan de 84 Franse militairen die er hun leven bij verloren. Bur gemeester Anton Stapelkamp leg de er een krans met de kleinzoon van mevrouw Van 't Hoff, Thierry, huidig voorzitter van de Souvenir Francais Pay-Bas, dat de inzet van de Franse troepen in bezet Neder land eert. Het monument is ont worpen door de Goese kunstenaar Eduard Arutnian. Hij decoreerde de sokkel met de Franse nationale vlag en een koperen palm boven de plaquette met het verhaal van het 271e RF. door Claudia Sondervan KORTCENE - Het Noord-Bevelands Mannenkoor doet nog één inten sieve poging om nieuwe leden te vinden. Lukt dat dit jaar niet, dan ziet het koor geen andere uitweg dan opheffing. Daarmee zou een einde komen aan 52 jaar muziekgeschiedenis op Noord-Beveland, gemaakt door een koor dat, onder leiding van Willy den Hollander uit Burgh, uit voering geeft aan bijzondere liede ren van Noord-Bevelandse oor sprong. Zoals de eigen versie van het Zeeuwse Volkslied, het Noord-Bevelandse Luctor, en niet te vergeten 'Wij zijn de zingende Zeeuwen/en wij vechten als leeuwen/voorat behoud van ons land'. Of voor 't behoud van het koor: de huidige negentien zangers onder- door Rob Paardekam Eind jaren vijftig werd er door de jeugd van Wolp haartsdijk illegaal gevist in de vijver achter het toenmalige gemeente huis. Deze jongens konden toen vast niet bevroeden dat ze daar mee aan de wieg stonden van één van de grootste visverenigingen van ons land. Dit jaar bestaat visse rij- en hengelsportvereniging De Zandkreek vijftig jaar. Han Stroo, die nu voorzitter is van de vereniging, was één van de jon gens die destijds wel eens een lijn tje uitwierp in de vijver. „Er zaten daar joekels van karpers", kan hij zich herinneren. Het gedrag van de kinderen viel echter niet bij ie dereen in goede aarde. Zo wilde de burgemeester dat er een eind aan kwam. Politieman Joos Stroo, nota bene de vader van Han, moest regelmatig opdraven om de stroperij een halt toe te roepen. Op een zondagmorgen in het voor jaar van i960 maakte deze Joos Stroo een praatje met buurman Iman Westveer en de even verder op wonende Rinus den Engels man. Samen kwamen ze op het idee om een hengelwedstrijd voor de jeugd te organiseren in de vij ver achter het gemeentehuis. De hoop was dat de jongens dan zou den stoppen met hun 'illegale nemen deze weken een tournee over het eiland. In elk dorp geven zij een open repetitie. „We kun nen in alle partijen nieuwe stem men gebruiken", meent voorzitter Gerard Geelhoed. Het neutrale koor zingt van alles, van volkwijs jes tot gregoriaans en Nederlandse kerkelijke liederen en van licht klassiek tot populair. Gisteren begon het mannenkoor de zingende rondgang in Colijns- plaat. Daarna luidt het schema maandag 23 mei: Wissenkerke, dorpshuis Onder de Toren; maan dag 30 mei: kerk De Ark, Veerweg; maandag 6 juni: Kats, Nieuw-Zee- landhuis naast de kerk; Kamper land. Maandag 20 juni is het man nenkoor weer op honk bij de vaste repetitielocatie, de Oude Kosterij in de Nicolaaskerk in Kortgene. De repetities duren steeds van 19.30 tot 21.30 uur. MEEST GELEZEN 1Bluesfestival is erg in trek. 2. Bestrijding zakkenrollerij werkt. 3. Jeugd sticht brand in speeltuin. BLOGS Verschillende redacteuren van de PZC houden een weblog bij. Bekijk ze allemaal via www.pzc.nl/blogs. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto praktijken'. Op 20 augustus i960 was de eerste hengelwedstrijd een feit. Het was een groot succes. De vele jongens die deelnamen, vin gen een kuip vol karpers. Door het succes ontstond het idee om de wedstrijd jaarlijks te organi seren. Zodoende werd op 29 april 1961 officieel een vereniging opge richt. Niet alleen voor de jeugd, overigens. Onder de eerste 29 le den bevonden zich twintig man nen en negen jongens. loos Stroo werd voorzitter en Rinus den En gelsman nam de taak van penning meester op zich. Dat is hij tot op de dag van vandaag, al vijftig jaar dus. Het komt zelden voor dat ie mand zo lang, in dezelfde functie, actief is in het bestuur van een ver eniging. De vis- en hengelsportvere niging uit .Wolphaartsdijk zag het ledental snel stij gen. Ook van buiten het dorp stroomden de leden toe. Op de lijst stonden veel Belgen. De gigan tische visvangsten op het Veerse Meer lagen mede ten grondslag aan de populariteit van de club. Er werd heel veel platvis gevangen. Op het hoogtepunt (in 1971) had De Zandkreek 3106 leden. Dat het zo'n vlucht nam, had ook te ma ken met het feit dat de club sinds 1964 een eigen sportvissershaven heeft. Bijna geen enkele andere hengelsportvereniging heeft dat. Een eigen haven, dat klinkt mis schien een beetje decadent. Toch kent de club verder een heel be scheiden infrastructuur. Zo is er niet eens een kantine of clubhuis. Over een toiletgebouw wordt nage dacht. „Wij zijn nog nooit een le ning aangegaan, maar sparen eerst voor we iets bouwen of aanschaf fen", zegt Han Stroo, die de voor zittershamer jaren geleden over nam van vader Joos. „Mede daar door zijn we financieel kernge zond. Door deze .sobere handels wijze kunnen we onder meer de liggelden laag houden. Onze leden hebben bovendien geen behoefte aan overdreven luxe." Nou ja, er is in het verleden wel eens gemopperd. „Een grote onder nemer werd ooit lid van de vereni ging", vertelt Stroo. „Hij begon al snel te klagen over het feit dat er geen verlichting op de steigers was en dat soort dingen. Toen hebben we hem duidelijk gemaakt dat hij dat niet kon verwachten voor het weinige liggeld dat hij betaalde. Meneer wilde voor een dubbeltje op de eerste rang zitten." Ook voor al te fanatieke wedstrijdvissers is De Zandkreek niet helemaal de juiste dub. Natuurlijk is het wedstrijdelement aanwezig, maar gezelligheid staat op de eerste plaats. Om die reden is het bij de club verboden om met slikzager- tjes te vangen. „Daar is heel moei lijk aan te komen, waardoor slechts enkele deelnemers er mee zouden kunnen vissen", zegt voor zitter Stroo. „Dat willen we niet. Laat de echte prijsjagers maar naar een andere vereniging gaan." De Zandkreek telt momenteel 523 leden. Door de mindere vangsten zijn in de loop der jaren veel men sen afgehaakt. Met name de jonge ren laten het nu afweten. Er zijn nog maar zes jeugdleden. Stroo be grijpt dat wel. „Vroeger konden kinderen enkel op voetbal, bij de fanfare of bij de visvereniging. Nu kunnen ze zoveel meer doen." Om de jeugd niet helemaal verlo ren te laten gaan voor de sport door Claudia Sondervan GOES - Het Ministerie van Infra structuur en Milieu laat per woens dag 25 mei een nieuwe, landelijke cursus scootmobielrijden testen in Goes. De cursus moet eenheid brengen in de trainingen die gegeven wor den aan scootmobielrijders. Scoot- mobielen blijken vaak betrokken bij verkeersongevallen. Gebrekkige verkeerskennis en onbeholpen heid met het voertuig zijn belang rijke oorzaken. Op initiatief van SMWO en het Platform voor Men sen met een Functiebeperking is Zeeland proefgebied. De cursus omvat drie lessen. Veilig Verkeer Nederland spijkert de ver keersregels bij, een ergotherapeut van Ergo Track traint praktische vaardigheid. Handel in hulopmid- delen Jeremiasse controleert de technische staat van de scootmo- bielen en verhelpt kleine manke menten. Deelnemers krijgen ook een ogentest. De Provincie Zeeland stelt het cur susmateriaal en een subsidie be schikbaar. De eerste training begint om 14.00 uur in Zorgcentrum Randhof te Goes. Deelname kost tien euro. Aanmelden kan via SMWO: 0113-277111. De gezelligheid staat voorop tijdens de hengelwedstrijden van de club.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34