'Het is niet de vraag óf, 'Z2 is een 21 zeeland ADRZ sluit prikposten van de trombosedienst Europa PZC dinsdag De krant 6 weken voor 18 euro! Vaarwegbeheerders, -gebruikers en de hulpdien sten maken zich zorgen over de veiligheid van riviercruiseschepen op de Westerschelde. dinsdag 17 mei 2011 door Marleen Blommaert Want wat het ook is, ik vrees de Grieken, zelfs als ze geschenken brengen." Zo sprak Laocoön en hij slingerde met grote kracht een enorme speer in de zijde en de buik van het dier. Daar bleef ze trillend staan, deed ze de buik schudden en het holle gewelf liet een kreun horen. Meer dan 2000 jaar gele den schreef Vergilius, de Romein se dichter er al over: de angst voor de Grieken. En terecht, want het ging in dit geval om het paard van Troje. En van Troje is Weinig over gebleven, dat weten we allemaal. Het holle gewelf dat in 2011 kreunt, is het financiële systeem nu de speer van de kredietcrisis haar heeft getroffen. Opnieuw vre zen wij de Grieken en de gevol gen van hun list en sluwheid. Ook Ovidius schreef prachtige ver halen over de goden en de men sen. Hij schreef over Europa, de prachtige Griekse prinses, die door de oppergod Zeus werd mis leid. Zeus nam de gedaante van een grote stier aan, ontvoerde Eu- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nami een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de Iaatste3 maanden geen proef gehad) (re) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan. RIVIERCRUISESCHEPEN ropa en nam bezit van haar. Hij verwekte zelfs drie kinderen bij haar. Zo deden ze dat in de oud heid. Macht gaf je onbeperkte vrij heid van handelen. Ook hier ligt meer dan één vergelijking voor de hand. Vlakbij Wall Street staat bijvoorbeeld de bekende grote bronzen stier, the Wall Street Buil. Hij staat voor 'agressief finan cieel optimisme en welvaart'. Dus wie zijn klassieken kende, had kunnen voorspellen dat het ge vaar voor Europa zou komen uit de hoek van het agressief finan cieel optimisme en briesend ma chismo. Voor het financieel centrum van Milaan op de Piazza Affari staat sinds vorig jaar een ander beeld. Het is een enorme marmeren hand, die rechtop staat. Alle vin gers van de hand zijn afgezaagd, op de middelvinger na, die prie mend naar boven wijst. Tja, de Grieken maken er een beestenbende van, de Romeinen leggen het kunstzinnig vast, en Europa zit vele millennia daarna, opnieuw met de gebakken pe ren. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde en Wout Bareman Het wordt steeds druk ker op de Wester schelde. Jaarlijks va ren zo'n 16.000 zee schepen van en naar Antwerpen en daar komt de scheepvaart op Gent, Temeuzen en Vlissingen nog bij. De komen de jaren wordt - na de ingebruikna me van de Schelde-Seineverbin- ding - bovendien een spectaculaire groei van de binnenvaart ver wacht. Dan gaat het om tiendui zenden scheepvaartbewegingen per jaar. Daar tussendoor manoeuvreren steeds meer pleziervaartuigen. En sinds drie jaar groeit ook het aan tal riviercruiseschepen explosief Het zijn er nu al ruim 250 per sei zoen en die groei lijkt voorlopig door te zetten. De Permanente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart, waarin de Vlaamse en Nederlandse vaarwegbeheer ders zitting hebben, heeft de crui sevaart op de Westerschelde met het oog op de veiligheid een aan tal voorschriften opgelegd. Die da teren uit 2008 en zijn later nog aangescherpt. Bij een golfhoogte hoger dan anderhalve meter en minder dan duizend meter zicht mogen ze de Westerschelde niet op. Citaat uit de Gezamenlijke Be kendmaking nr. 04-2009: „Door de aard van het vaarwater en het drukke scheepvaartverkeer vor men deze binnenvaartpassagiers- schepen in toenemende mate een risico voor een veilige en vlotte vaart." Met het oog op de veilig heid van de schepen en vooral de opvarenden zijn daarom door de gemeenschappelijke nautische au toriteit aanvullende voorschriften uitgevaardigd. Maar dat lijkt ontoereikend. Hulp diensten én de vaarweggebruikers maken zich grote zorgen over de aanwezigheid van de cruisesche pen op de vaarweg. Commandant Jeroen Meijering van de. brand weer Terneuzen, die ook de opzet van de hulpverlening op de Wes terschelde (Slagkracht) coördi neert, onderschrijft de mening van de loodsen dat de cruisesche pen qua bouw niet thuishoren op de Westerschelde. „Dat is een zeearm en die mag zeker niet wor den beschouwd als een rivier. Doe je dat wel, dan onderschat je de si tuatie. De passagiers zijn meestal ouder en kwetsbaar. Het zijn er ge middeld 150 tot 200 per schip. Dus 'Potverdorie, stel dat daar iets mee gebeurt. Hoe ga je daar dan mee om?' gaat het mis, dan loop je enorme risico's." Meijering bekijkt op kor te termijn hoe de hulpverlening in dit specifieke geval gestalte moet krijgen. „Het draait allemaal om de reddingscapaciteit. Met één red dingboot ben je er niet. Misschien moet er één bij. We moeten moge lijk het voorbeeld van de Noord zee volgen. De rederijen daar heb ben de handen 'ineengeslagen en zijn gezamenlijk naar 'Den Haag' gestapt. Dat heeft een flinke subsi die opgeleverd. Ik denk dat we voor de Westerschelde dezelfde weg moeten bewandelen." Praten over uitbreiding van de red dingscapaciteit, zoals Meijering wil, vindt commissaris van de ko- GOES - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis sluit de komende tijd mogelijk een aantal prikposten van de trombosedienst. Volgens het ziekenhuis is het door perso neelsgebrek voorlopig onmogelijk het werkrooster rond te krijgen. Voor mensen die thuis geprikt worden verandert er niets. Voor de mensen die naar een prikpost moeten, wordt een 'zo comforta bel mogelijk' alternatief gezocht: zo dicht mogelijk in de buurt. Het is volgens het ziekenhuis op dit moment niet aan te geven wel ke prikposten sluiten. Op de websi te van het ADRZ wordt vanaf vol gende week vermeld welke posten gesloten zijn. Het ADRZ heeft zesduizend pa tiënten die regelmatig één van de zeventig prikposten bezoeken. Belgische loodsen zijn voorstander ning Karla Peijs voorbarig. „Het is zeker een punt, maar het is onzin om een hele organisatie te gaan op tuigen voor iets waarvan we vin- VLISSINGEN - 'Zeeland in twee mi nuten is een goede eerste stap'. De eerste reactie van Hans Laroes, hoofdredacteur van het NOS-jour- naal en oud-journalist van de PZC, is positief kritisch. Natuurlijk zag hij zaken die de NOS anders zou doen. „Maar dat is te gemakkelijk. Het is voor een dagblad in deze tijd niet meer vol doende om één maal per dag te verschijnen. Vernieuwing is pure noodzaak. Mensen nemen het Golven hoger dan 1,5 meter van passerende zeeschepen, kunnen fatale gevolgen hebben voor riviercruiseschepen op de Westerschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2