73 De honger, de intriges en de 241 sport Chagrijnig VOETBAL Het theater van de eredivisie trakteert kij kers op uiterst amusante voorstelling. Een terugblik op een bewogen voetbaljaar. Durbridge wint proloog in Olympia's Tour Gelfand en Grisjoek in schaakfinale Bruggink beëindigt voetballoopbaan Boomstra klimt naar tweede plaats PSV-spits Reis krijgt nieuw contract Atong Wu Zeeuws kampioen 9-ball Uefa wijst klacht over Busquets af Martijn Roos wint Res-cross Wat doet Johnny? dinsdag 17 mei 2011 Ajax werd kampioen met slechts 73 punten, bijna een laagterecord. door Roel Wiche Ik ben vandaag een beetje chagrijnig. Het is de eerste rust dag in de Giro, maar van rus ten kwam eerst weinig. Al die ver plaatsingen de laatste dagen, het is belachelijk. De afgelopen dagen moesten we na de etappe nog steeds ver reizen. Je wordt er dood moe van. Gisteren kwam ik na de etappe naar de Etna als een van de laat- sten aan in het hotel waar het com plete peloton moest douchen. Het water was bijna op en wat er nog uit de douchekop kwam was koud. Daarna moest de hele meu te eten in een ander hotel en ging het in een lange file naar het vlieg veld van Catania. Het vliegtuig ver trok met een uur vertraging naar Pescara waardoor de Vacanso- leil-ploeg diep in de nacht in het hotel arriveerde. Als klap op de vuurpijl was het daar ook nog eens noodweer: storm en regen. Ik heb de hele dag op bed gelegen. Ik ben er alleen even uit geweest om te eten. En nu even voor een massage. Als het goed weer was ge weest, was ik misschien nog een stukje gaan fietsen of met m'n ploeggenoten een bakkie in de buurt gaan doen. Maar nu... Ik ben vooral vermoeid in m'n kop. Ik heb deze rust even nodig. De etappes van vandaag en don derdag eindigen gegarandeerd in een massasprint. Morgen is er kans op een geslaagde ontsnap ping. Ik zal dan extra attent koer sen. Maar het gaat vooral om vrij dag, zaterdag en zondag. Die etap pes zijn loodzwaar. Aart Vierhou ten heeft me geadviseerd een etap pe uit te zoeken om te pieken. Dat ga ik zeker doen. HOOFDDORP - Luke Durbridge heeft gisteren in Hoofddorp de proloog van Olympia's Tour op zijn naam gebracht. De Australi sche wielrenner was in de tijdrit over 4,7 kilometer met 5 minuten en 53 seconden ruim een halve se conde sneller dan zijn landgenoot Michael Hepburn. Derde werd de Nederlander Sander Oostlander De renners kregen in Hoofddorp een bochtige proloog door een stadspark voorgeschoteld. De rela tief vroeg gestarte Durbridge hield tot het einde stand als leider. Het was voor de Australiër zijn eerste doel na de WK op de baan in Apel doorn, waar hij eind maart de we reldtitel veroverde op de ploegen- achtervolging. DEN HAAG - Het was het seizoen van de zinderende titelstrijd en de bevestiging dat de eredivisie een succesfabriek van amusement is. Maar ook het seizoen van de nivel lering en de Cruijffiaanse en Geor gische intriges. DE WEDEROPSTANDING Frank de Boer maakte een indruk wekkende entree als trainer door zijn ploeg af te schermen van de hevig woedende vuile oorlog bin nen Ajax en optimaal te prepare ren voor het moment suprème: de allesbeslissende wedstrijd tegen FC TWente. Op basis van het hele seizoen had de regerend kam pioen de eredivisiekroon het meest verdiend. De ploeg uit En schede speelde het meest volwas sen voetbal, had de beste speler (Theo Janssen) en kreeg rugdek king van de meest stabiele club. Maar de honger naar succes speel de in de bloedstollende titelstrijd wellicht een cruciale rol. De Am sterdammers werden in de kam pioenswedstrijd gedreven door oerkrachten, gepijnigd door zeven magere jaren zonder titel. DE NIVELLERING FC Twente werd vorig jaar kam pioen met 86 punten, Ajax was runner-up met 85 punten. Num mer drie PSV was goed voor 78 punten. De top drie was dit sei zoen veel minder dominant. Ajax baande zich een weg naar het Mu seumplein met slechts 73 punten, een van de laagste scores sinds de invoering van het betaalde voet bal. Ook TWente (71 punten) en PSV (69) presteerden veel minder. De oorzaken zijn divers. Veel inter nationals voelden nog maanden het WK in de benen en kregen te kampen met blessures en/of vorm verlies. Ook het lange Europese tra ject van de drie topclubs had zijn weerslag op de prestaties in de na tionale competitie. Typerend voor de nivellering is de eindstand van de topscorerslijst: 1. Vleminckx (NEC), 2. Boelykin (ADO Den Haag), 3. Junker (Roda IC). DE INTRIGES Regisseurs van Godfather-achtige films konden zich dit seizoen heer lijk laten inspireren door de intri ges en machtspolitiek in de eredivi sie. De coup van De Onaantastba re, Johan CruijfF, liet een verbijste rend spoor van vernieling achter binnen Ajax. De voorzitter (Uri Coronel) en directeur (Rik van den Boog) kondigden zwaar be schadigd hun vertrek aan, terwijl op De Toekomst de jeugdtrainers in een moeras van achterdocht werden meegezogen. Op die historische 15 mei 2011 haal den ze allen hun gram: Ajax werd kampioen met negen zelf opgelei de spelers in de basis. Ook in Arn hem konden ramptoeristen naar een weergaloze vertoning kijken. De Georgische potentaat Merab Jordania annexeerde Vitesse om er de kampioen van 2013 van te ma ken. Maar na één seizoen is het Gelredome een Toren van Babel vol spraakverwarring en gebroken dromen. DE VERRASSINGEN (EN VER LIEZERS) ADO-trainer John van den Brom en Roda-coach Harm van Veldho ven werden genomineerd voor de titel Coach van het Jaar, maar de grootste verrassing was toch het Madurodam van de eredivisie, Ex celsior. Alex Pastoor maakte van een samengeraapt gezelschap van naamlozen, huurlingen en modale broodvoetballers een karaktervol collectief, dat met 35 punten elke zelfbenoemde deskundige - Johan Derksen voorop - de mond snoer de. De ploeg met de laagste eredivi siebegroting zal zich ongetwijfeld handhaven in de play-offs. PSV heeft ruim vijftien keer meer te be steden, maar dat immense verschil was nooit terug te zien. Fred Rut- KAZAN De schaakgrootmeesters Boris Gelfand en Alexander Grisjoek gaan uitmaken wie wereldkampi oen Viswanathan Anand uit India mag uitdagen voor een tweekamp om de mondiale titel. De twee kanshebbers plaatsten zich gisteren in het Russische Ka zan voor de finale van het kandida tentoernooi. ENSCHEDE Arnold Bruggink heeft zijn voetbal loopbaan beëindigd. Dat heeft de aanvaller van FC Twente gisteren bevestigd tegenover NU.nl. Brug gink had het besluit al eerder geno men, maar wilde geen aandacht naar zich toetrekken in de aanloop naar de bekerfinale en de kam pioenswedstrijd tegen Ajax. De 33-jarige Bruggink kwam dit sei zoen zelden in actie. EMMELOORD Roel Boomstra is gisteren bij de we reldtitelstrijd dammen in Emme- loord naar de tweede plaats ge klommen. De jonge Nederlander voegde met een remise en een over winning drie punten toe aan zijn totaal. Na tien ronden staat hij op dertien punten, twee minder dan de Russische leider Alexander Ge- orgiev. EINDHOVEN Jonathan Reis kan bij PSV rekenen op een nieuw contract De Eindho- vense clubleiding heeft dat de Bra ziliaan en diens zaakwaafnemer la ten weten. De aanvaller herstelt momenteel van operaties aan de rechterknie. PSV steunt hem daar in en wil hem komend seizoen alle kans geven om verder te revalide ren. Binnenkort gaan beide par tijen om de tafel zitten. MIDDELBURG Atong Wu is zondagavond laat Zeeuws kampioen in het 9-ball ge worden. In de finale in Poolcafé the Roadhouse was hij te sterk voor Ronny Broeken. De finale was echt een thriller. Atong Wu stond 6-0 voor maar Ronny Broeken kwam sterk terug. Het einde van de wedstrijd was voor Wu, waar door hij met 13-11 won. BARCELONA Barcelona kan Sergio Busquets op stellen in de finale van de Cham pions League op 28 mei. De mid denvelder hoeft niet bang te zijn voor een sanctie van de Uefa. De Europese voetbalbond wees een klacht van aartsrivaal Real Madrid over de speler af. Busquets zou zich in de halve finale van de Champions League schuldig heb ben gemaakt aan racisme. ten verloor zijn belangrijkste pion nen (Afellay, Reis) en bleek niet de charismatische leider die zijn ploeg nieuwe inspiratie kon bie den. Zijn toekomst in Eindhoven hangt aan een zijden draad. Over het dra ma dat Willem II heet, is elk woord nog te veel gezegd. AXEL - In de vierde Res-cross in Axel behaalde Martijn Roos de overwinning in de MX Open. Zo hield de jonge motorcrosser uit Zuiddorpe in de eerste manche een minimale voorsprong (0,35 se conden) over op nummer twee de Belg Bart Seymortier. In de twee de manche reed Stijn Hofman (Waasmunster) naar de zege. Bij de Licentiehouders won Jordy van de Wiele uit Sint Jansteen. As- win Vandamme uit Zuiddorpe moest in de MX2 twee keer Mi chael Bruyninckx (Lembeke) voor laten gaan. Bij de 65CC werd Timo Dhanis uit Terneuzen winnaar voor Jayd'en Hoek uit Oost-Souburg. De 85CC werd een prooi voor Michiel Breu- gelmans uit Wuustwezel (B). Tom Cortvriendt uit Axel eindigde op een derde plaats. Bij de veteranen won Patrick van Bellen uit het Bel gische Belsele voor Zierikzeeënaar Erik van de Wekken. Wielrenner Johnny Hoogerland rijdt met Vacansoleil-DCM de Giro d'ltalia. Op verzoek van deze krant houdt de Yersekenaareen dagboek bij. Volgens de meeste voetbaikenners was FC Twente-speler Theo Janssen de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24