Roma, Kirkby en anderen naar Veere Vloeimans verinnerlijkt muziek The Social cultuur13 Network Popaanzee haalt Randy Brecker naar 't Beest VLISSINGEN - In het kader van de Maand van de Vrijheid is de film The Social Network donderdag 19 mei (16.00 uur) te zien in Cine-Ci- ty Vlissingen, vrijdag 20 mei (16.15 uur) in CineCity Terneuzen, zon dag 22 mei (20.00 uur) in het Le- deltheater Oostburg, donderdag 26 mei (20.00 uur) in 't Beest Goes en vrijdag 27 mei (20.00 uur) in Ci nema Middelburg. Sociale media staan dit jaar centraal tijdens de Maand van de Vrijheid. The Social Network, over de grondleggers van Facebook, sluit daarbij aan. Voorafgaand aan de film in Vlissin gen, Terneuzen en Oostburg zingt Marsha het nummer Creep van Ra- diohead, dat voorkomt in de trai ler van de film. Het Roosevelt Aca demy Choir doet dat in Goes en Middelburg. Na afloop van de voorstellingen verzorgt filmkenner Jan Salden een lezing waarbij het publiek wordt uitgenodigd mee te discussiëren over de (schijn)vrij- heid van sociale media. Eveneens in het kader van de Maand van de Vrijheid is zaterdag 21 mei in Cinema Middelburg 'Upload Cinema', een programma met inspirerende en vermakelijke internetfilmpjes. Deze keer staat, onder de noemer Saved by YouTu- be, activisme op internet centraal staat. Aanvang: 21.30 uur. VEERE - Met een recital van de Ja panse winnaar van het Liszt Piano concours 2011, Masataka Goto, luidt Muziekpodium Zeeland zon dag het zomerseizoen in. Tot in ok tober zijn er elk weekeinde concer ten in de Grote Kerk in Veere. Hoogtepunten volop in de pro grammering, zoals de Italiaanse pianist Igor Roma, die op 10 juli naar Zeeland komt. Roma won in 1996 het Liszt Concours en richt zich ook deze keer op het repertoi re van de componist wiens 200ste geboortedag dit jaar wordt gevierd. Een ander bijzonder concert is dat op 11 september van de Britse so praan Emma Kirkby, die al eens in Veere was. Ditmaal zal zij, bege leid door James Lisney, werk van Schubert, Chopin, Debussy en Be ach uitvoeren. Opvallend is ook Mondriaan in Domburg, op 19 juni in het Badpa viljoen. Het is een combinatie van muziek, beeldende kunst en film, met onder anderen het Mon driaan Kwartet en Guus Janssen. Het aanbod bestaat verder uit Kla viertrio Yoram Ish-Hurwitz/Bir- the Blom/Katharina Gross (29 mei), Musica Amphion (5 juni), Zeeuws Jeugdorkest (25 juni), het Zeeuws Orkest en Koninklijke Ora toriumvereniging (1 juli), Cecilia Bernardini Shuann Chai (3 juli), Trio Paolo Giacometti/Xenia Jankovic/Candida Thompson (17 juli), Musica Temprana (24 juli), GOES - Op uitnodiging van het Zeeuwse project Popaanzee komt de befaamde trompettist Randy Brecker zondagmiddag 22 mei naar 't Beest in Goes. Hij heeft een gastrol in de Sebastiaan Cornelis- .sen Group. Brecker speelde in 1967 in Blood, Sweat and Tears en niet veel later in een band die geleid werd door Horace Silver, Art Blakey en Clark Terry. In de jaren zeventig werkte Brecker veel in de studio met ar tiesten als Larry Coryell, Billy Cob- ham en Hal Calper. Tegelijkertijd begeleidde hij pop- en rockarties ten als Janis Joplin, Stevie Wonder en James Brown. In 1969 richtte hij samen met zijn broer Michael de fusionband Dreams op. De zaal gaat zondag om 14.30 uur open. In het voorprogramma staat de Zeeuwse groep Vota Fonzie. René Eckhardt (31 juli), Atrium String Quartet (7 augustus), Am sterdam Ensemble (14 augustus), Fortuna (21 augustus), Tetra Lyre Pianokwartet (28 augustus), Mar- tijn Kooiman Rien Balkenende (4 september), Storioni Trio (18 september), Geoffrey Madge (25 september), Lars Wouters van den Oudeweijer 8c Hans Eijsackers (2 oktober) en Reinbert de Leeuw (9 oktober). www.muziekpodiumzeeland.nl BESTE BOEKVERFILMING Wat is de beste boekverfilming van dit seizoen? Breng ook uw stem uit op www.pzc.nl/filmverkiezing, STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC pp Twitter: twitter.com/pzcredactie dinsdag 17 mei 2011 GATECRASH Trompettist treedt met zijn band op in 't Schuttershof in Middelburg door Mischa Beckers T azztrompettist Eric Vloeimans I past niet in een muzikaal hok- I je en voelt zich thuis in allerlei muziekstijlen. Hij is veel op pad met eigen ensembles zoals Fugimundi. Tegenwoordig ook met het succesvolle Kytecrash, met Colin Benders alias Kyteman. Mor gen speelt de trompettist met zijn elektrische groep Gatecrash in 't Schuttershof in Middelburg, op uit nodiging van Muziekpodium Zee land. 'Heavensabove', het derde album van Gatecrash, is al een tijdje uit,' maar het kwartet weet ook uit het bestaande materiaal iedere keer mooie sferen en pakkende grooves te smeden. „Ik verveel me niet snel met een stuk", zegt Vloei mans. „We spelen het toch weer ie dere keer anders. Bij het optreden brengen we een optelsom van wat we tot nu toe maakten en wellicht wat extra nummers. Soms starten we ook gewoon een improvisatie vanuit het niets. Dat deden we nu een keer of vier en dat werkt ver frissend." De groep gaat na de zomer op tournee in Azië en Amerika. Daar om begint in augustus een repeti tieperiode met nieuw Gatecrash- materiaal. Vloeimans trekt zich in de zomer terug op zijn 'stekkie' in Frankrijk. Weg van de reguliere omgeving werkt hij aan nieuwe stukken. „De focus van wat zich in mijn hoofd vormt ligt dan bij Gate crash. Het begint vaak met kleine invallen, die ik dan ook meteen op moet schrijven. Dat vraag ik overi gens ook aan de andere bandleden om te doen." Vloeimans - genomineerd voor de Gouden Notenkraker 2011 - richt zich bij dit proces niet zo zeer (meer) op wat hij gaat spelen, maar eerder hoe hij het gaat spe len. Verinnerlijking, noemt hij dat. „Bekijk het als volgt: ik kan wel mooie Franse woordjes gaan leren, maar dat wil niet zeggen dat ik dan ook mooie zinnen kan ma ken, of poëzie kan schrijven. Je moet het eerst leven, dingen aan gaan, ervaring opdoen en door ouder worden ook bewuster wor den. Daardoor krijg je een helder inzicht in hoe de muziek moet klinken." De trompettist constateerde dat op een gegeven moment de na druk niet meer ligt op het verder ontwikkelen van de techniek - die klopt wel - maar op 'wat er bin nen komt, en hoe dat er uit stroomt'. Zo ervaart Vloeimans, Gatecrash, met op de voorgrond Eric Vloeimans. die zelf door zijn aanwezigheid en spel medemusici boven zichzelf kan laten uitstijgen, de invloed van muzikanten die hij bewon dert. „Met pianist John Taylor had ik dat en nu met Florian Weber. Deze nog jonge vent is al pianist in het kwartet van Lee Konitz. Flo rian is geen man van kunstjes, hij kan alles spelen. Wij passen elkaar als handschoenen en tillen elkaar de hemel in als we samenspelen." Onmiddellijk haast Vloeimans zich om ook zijn medemusici in Gatecrash te roemen. „Dat vergeet je dan wel eens. Het is bijna een gewoonte. Zo'n Jeroen van Vliet bijvoorbeeld, die kan mij echt de hoogte inschoppen. Alleen door de manier waarop hij luistert wat ik doe en daarop reageert. Hij is een ongelooflijke kracht op het po dium, die naadloos met mij kan sa menspelen." foto Merlijn Doomernik Concery Gatecrash, morgen in 't Schut tershof, Middelburg. Aanvang 21.30 uur. Bezetting: Eric Vloeimans (trompet), Gulli Gudmundsson (contrabas en bas gitaar), Jasper van Huiten (drums) en Jeroen van Vliet (piano, Fender Rho des) Eric Vloeimans speelt op 12 juni, met Kytecrash, ook in Middelburg, tijdens het International jazzfestival op het Ab dijplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13