De Boer haalt een Geen kampioen, maar toch een mooi seizoen 261 sport Spelers laten schaal onder bus vallen LANDSKAMPIOEN Wat zijn vijf voorgangers bij Ajax niet lukte, heeft de begin nende trainer Frank de Boer in een halfjaar gefikst. Op zijn 41e verjaardag wordt hij kampioen met zijn club. maandag 16 mei 2011 Ajax na zeven jaar weer landskampioen AMSTERDAM - De kampioensschaal van de eredivisie heeft liep gister avond tijdens de festiviteiten rond het titelfeest van Ajax enige averij op. De uitbundige selectie van de Amsterdamse club toonde een iet wat beschadigde trofee tijdens de huldiging op het Museumplein. „Ia, hij is even van het dak van on ze bus gevallen", lachte trainer Frank de Boer op het erepodium. „Ik geloof dat toen de volgende bus erover heen is gereden. Vol gens mij lieten Maarten Stekelen burg en Jan Vertonghen de schaal los. Het lijkt inderdaad op het inci dent met de beker bij Real Ma drid", doelde hij op de recente si tuatie waarbij de spelersbus van de 'Koninklijke' over de Copa del Rey reed. Doelman Stekelenburg bevestigde later dat hij de schaal met Vertong hen even uit de handen liet vallen. „We moesten hem even loslaten, omdat we tegen een kabel aanre den", grinnikte hij. De keeper werd door de supporters van Ajax tot 'Ajacied van het jaar' verkozen. Stekelenburg kwam de afgelopen weken niet in actie omdat hij tij dens een training een gebroken duim opliep. Christian Eriksen kreeg de prijs voor het grootste ta lent uit de selectie van trainer Frank de Boer. door Dick Sintenie en Jop van Kempen Duizenden kilometers hebben Frank en Ro nald de Boer in de ja ren tachtig afgelegd tus sen Grootebroek en Amsterdam, vanaf hun veertiende jaar. Een rit van zeventig kilometer. Na de trai ning werd er thuis gewoon gege ten. Stond er weer een enorm bord andijvie klaar. Het was een omslag van het dorp naar de stad, zegt Frank de Boer. Boertjes waren ze, maar moderne boertjes. Van hun West-Friese ac cent was al snel niets meer te ho ren. Ze werden eerst getest door brutale Amsterdamse mannetjes als Richard Witschge. „Maar uitein delijk bepaalden je voetbalkwalitei ten of je werd geaccepteerd." Als jeugdtrainer bij Ajax zag Frank de Boer dat jonge voetballers te genwoordig in de watten worden gelegd. Het wordt ze soms té mak kelijk gemaakt. Ook als je vanuit je opvoeding hebt meegekregen dat het niet vanzelfsprekend is dat je zomaar een tas met spullen krijgt, went dat heel snel. En daar schuilt een gevaar in: dat je niet meer zelf nadenkt, omdat de club dat wel voor je doet. Laatst had een speler een kapotte voetbalschoen. Die kon hij niet ver vangen omdat hij geen ander paar van de club had gekregen. Tja, denkt De Boer dan, als je écht met je sport bezig bent, zorg je toch zelf voor reserveschoenen? Wat niet is veranderd, is de filosofie van de club: de speelwijze, de ma nier van trainen. Zet twee jeugdteams tegenover el kaar en De Boer haalt het Ajax-team er zó uit. Je kunt het ook zien aan de manier waarop de bal wordt overgespeeld: hard, zui ver, en op het goede been van de medespeler. De echte Ajax-voetbal- ler bestaat. Bij het Nederlands elftal zie je ook welke speler bij Ajax is opgeleid. Het is een basis waarop je de rest van je loopbaan kunt terugvallen. Daarom slagen de meeste voetbal lers die bij Ajax zijn opgeleid, ook in het buitenland. „Waar ik ook heb gespeeld", zegt De Boer, „ik heb me altijd Ajax-voetballer ge voeld." Aan die basis moet je niet morre len, vindt hij, maar dat wil niet zeggen dat sommige dingen niet beter kunnen. De Boer begrijpt het wel als Johan CruijfFzegt dat de jeugdspelers individueel tekort schieten. De trainer ziet soms jeugdteams van Ajax mooie drie hoekjes maken, maar wat te doen als de tegenstander dat positiespel ontregelt? Daar valt wel het een an der aan te verbeteren. Zoals ook het positiespel van zijn eigen selectie be ter kan, beter móet. Er is al heel veel vooruitgang geboekt sinds december, want het positiespel was voor zijn voorgan ger Martin Jol geen speerpunt. Bij' de Al, zijn vorige team bij Ajax, duurde het een maand of zes eer De Boer het gevoel had: zo wil ik het zien. Continu druk op de te genstander, positiespel zoals de club dat behoort te spelen. Bij het eerste zal het ongeveer net zoveel tijd kosten, vermoedt hij. Mis schien iets langer, omdat er straks in de voorbereiding op het nieuwe seizoen wellicht wat nieuwe spe lers bijkomen. Maar in oktober moet je daar het resultaat toch van kunnen zien. In dat proces was het niet noodza kelijk dat Ajax nu al kampioen zou worden. De titel is een bevestiging van het feit dat zijn aanpak aan slaat. En misschien kan hij spelers die een vertrek overwegen, nog een jaartje langer bij zich houden, omdat ze zeker weten dat ze met Ajax in de Champions League spe len. De volgende belangrijke stap moet de zelfredzaamheid van de spelers worden. Hij herinnert zich de uit wedstrijd tegen NEC, die met 2-1 werd gewonnen, maar waarin Ajax de eerste 25 minuten onderstebo ven werd gespeeld. Dat is geen ge brek aan beleving, het is het gebrek aan besef dat een tegenstander zó uit de startblokken kan schieten. Het is een kwestie van er varing, slimmigheid, vol wassen worden. Ie kunt een ventje van negen tien jaar niet zomaar even vertellen hoe het werkt en dan verwachten dat het meteen goed komt. Woens dag nog, op de training, gaf hij Lo renzo Ebecilio geweldig op zijn so demieter. De ploeg van Ebecilio stond met 1-0 voor, hij kreeg de bal, twee spelers riepen dat hij geen risico moest nemen en wat deed hij? Hij maakte een actie, struikelde half, raakte de bal kwijt - en het stond 1-1. Dat kan dus óók in een wedstrijd gebeuren. Terwijl die details zo belangrijk zijn. De Boer is eigenlijk altijd Ajax-sup- porter geweest, vraag hem niet waarom. Hij en zijn broer Ronald trainden vroeger geregeld met de Noord-Hollandse jeugdselecties van de KNVB op de velden van AZ. Hun vader had voor AZ gevoet bald toen die club nog Alkmaar'54 heette. AZ wilde de tweeling graag naar Alkmaar halen. Maar ze kozen voor Ajax. En daar hebben beiden geen seconde over getwijfeld. Want Ajax was toch de grote club en AZ had de gloriejaren net ach ter zich. door Fardau Wagenaar Theo Janssen AMSTERDAM - Wout Brama en Peter Wisgerhof zijn al van het veld verdwenen als de spelers van Ajax langs de supportersvakken gaan. Weg van de vreugde, op zoek naar de pijnlijke stilte in de kleedkamer. Roberto Rosales ligt dan nog languit op het veld, Mare Janko overziet het Twentse drama vanaf zijn hurken en Theo Janssen schudt alleen maar vol ongeloof het hoofd. „Dit is terecht. Als je zo speelt en zo bang bent, dan verdien je het niet om te winnen. Dan verdien je het niet om kampioen te worden", reageert Janssen. „Ik ben boos. We hebben het niet eens door de vin gers laten glippen, we hadden niet eens vingers vandaag. Na de 2-1 dacht ik dat het vertrouwen terug zou komen, maar nee, er gebeurde niets. Blijkbaar waren sommige spelers geïntimideerd. We speel den met een man of zes vandaag, als je het mij vraagt. Ik heb in ie der geval gescoord in mijn laatste wedstrijd", zegt de middenvelder die al eerder aangaf graag een nieu we uitdaging aan te willen gaan. Met zijn kritische woorden praat hij voor het grootste deel van de selectie. Ook aanvoerder Peter Wis gerhof, doelman Nikolay Mihaylov en Wout Brama kunnen niet gelo ven dat Twente zich zo heeft opge steld in de Arena. Dat de ploeg zo slecht heeft gespeeld op het mo ment dat het er echt om gaat. Op het grote scherm in het hol van de kampioen knipperen drie sterren. Ajax heeft de titel, voor de dertig ste keer in de geschiedenis. Het feest dat in de dagdromen naar Twente zou gaan, blijft in Amster dam. „We moeten Ajax feliciteren. Ze zijn verdiend kampioen", zegt Brama dapper. Het is tien over vier als de middenvelder het ge loof in de titel verliest. Met een 3-1-achterstand is het onmogelijk om nog iets te forceren, voelt hij. Op de tribune raakt ook voorzitter Joop Munsterman het geloof lang zaam kwijt. Jan van Halst - mana ger algemene zaken - staat in zijn eentje onder de tribune. Zwaar aangeslagen. Verliezen doet na al die successen van het afgelopen jaar pijn. „Wij moeten kwaad zijn op onszelf', vindt doelman Mihay lov. „Hoe kan het dat we dit zo hebben laten lopen? Ik weet het antwoord niet. Zo net na de neder laag is het moeilijk om dingen te overzien." Brama vindt: „Aan het einde van het seizoen sta je waar je verdient te staan. We hebben zo verschrikkelijk onder ons niveau gespeeld vandaag. Wat wil je dan nog?" Luuk de Jong ziet zijn broer Siem (twee goals) met de schaal voorbij huppelen. De champagne nog druipend langs zijn mond. „Als er dan iemand van Ajax moet scoren, dan Siem maar. Maar ik sta hier wel met een gevoel van diepe te leurstelling. Na de Johan Cruijff Schaal en de beker was dit de ultie me prijs. Die hebben we niet ge pakt en dat dreunt nog wel even na." FC Twente eindigt het sei zoen als tweede, omdat PSV gelijk speelt tegen Groningen. „Het is een schrale troost dat we toch voorronde Champions League spe len", vindt Brama. Al vrij snel pro beren ook de andere 1\vente-spe- lers te relativeren: „Het was een mooi seizoen. We hebben de prij- zenkast dit seizoen ondanks dit bijna verdubbeld", zegt Wisgerhof Brama: „Het seizoen is goed ge weest, dat hangt niet van deze wedstrijd af. Maar die derde prijs.... Die hadden we zo graag willen winnen." Ajax heeft zijn eerste landstitel sinds 2004 behaald en is daarmee recordhouder met 30 titels, waarvan 22 sinds de invoering van de eredivisie in 1956. Landskampioenen in de eredivisie: Ajax Feyenoord fcPSV Overige Eindklasseringen Ajax in eredivisie -jfr kampioen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66