vriendelijk molentje zeeland j 15 livera LlNDESSA ■HP m fe ■- Brandjes op Walcheren 'Mijn' molen wordt nu 'zijn' molen Rampmuseum genomineerde leukste uitje' Betrapt op rijden onder invloed Blije rit Altijd fietsweer, ook voor regenkleding naar: i Dorpsplein 14, Aagtekerke «0118 - 581306 www.leojoossetweewielers.nl JLCO 3' ioawe VLISSINGEN - Breed lachend zat Pietjan Visser uit Ritthem achterop de bike. Hij was een van de gelukkigen die zaterdag mee mocht rijden in de 25e Zeelandiarun. Een toertocht voor motoren met zijspan en trikes (driewie lers) om mensen met een handicap een leuke dag te bezorgen. Pietjan zat achterop de trike met het startnummer 1, de motor van de man die 24 jaar geleden het initiatief nam voor de Zeelandiarun, Simon Kuijper. De tocht ging van start voor het stadhuis in Vlissingen. Voor het vertrek van de stoet werd Kuijper in het zonnetje gezet door burgemeester René Roep. Basisschool De Wissel had ook een verrassing voor Kuijper. Een fancy- fair op de school had duizend euro opgeleverd en dit geld werd geschon ken aan de Zeelandiarun. Aan de jubileumrit door Zeeland deden zaterdag zo'n honderd motoren mee, inclusief de begeleidende motoren van verkeersbegeleiders, EHBO en technische ondersteuning. Deelnemers kwamen uit heel Zeeland en wijde omstreken. Begin- en eindpunt was Vlissingen. De tocht ging richting Schouwen-Duiveland. video van de Zeelandiarun is te zien op www.pzc.nl Nel van Leyen met haar opvolger Rid vlissingen - Bewoners hebben za terdagavond rond acht uur zelf een brandje geblust dat woedde in oude vrieskist bij een schuurtje van een woning aan de Kanarie- sprenk in Vlissingen. Oorzaak van de brand is niet bekend. Vrijdagavond hadden onbekenden bladeren in brand gestoken bij een school aan de Keurhove in Middel burg. In de vroege zondagochtend werd brand gesticht in een kliko aan de Burgerweidestraat in Mid delburg. Een smeulende vuurkorf was de oorzaak van een buiten- brandje bij de scouting op het Mei veld in Middelburg. Tenslotte moest de brandweer in de nacht van vrijdag op zaterdag nog uitruk ken voor een buitenbrandje in de Kanaalstraat in Oost-Souburg. van Eenennaam. Uit het exploot dd. 11-05-2011 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van Elisabet Maas, wonend te Sint Maartensdijk, gemeente Tholen, aan Adolf Gerardus Adrianus Rutten, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daar buiten, is betekend het namens requir- ante opgemaakt verzoekschrift tot echtscheiding, hetwelk is ingediend ter griffie van de rechtbank Middelburg, waarbij tevens is aangezegd dat gere- quireerde via een advocaat uiterlijk 31- 08-2011 een verweerschrift dan wel een verzoek tot uitstel daar toe kan indienen. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Adres: Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl maandag 16 mei 2011 w 'Elke molen is weer anders. Een andere geur, een ander geluid en een ander gevoel' Nel van Leyen door Theo Giele Met een blinddoek om zou ze nog we ten in welke van de zes molens in de gemeente Mid delburg ze zou zijn en de weg naar de kap weten. „Élke molen is an ders. Een andere geur, een ander geluid en ander gevoel." Voor molenaar Nel van Leyen (1943) uit Goes was zaterdag de Na tionale Molendag de laatste die ze als molenaar meemaakte. Na ruim veertig jaar als molenaar te hebben gewerkt, waarvan dertig als stads- molenaar in Middelburg, gaat ze met pensioen. Sinds 1983 is de molen Buiten Ver wachting in Nieuw- en Sint Joos- land 'haar' molen. „Een vriende lijk molentje", omschrijft ze het ka rakter van de witte grondzeiler aan de rand van het dorp. Anders dan de forse stellingmolens op de Middelburgse bolwerken die toch een heel andere benadering vra gen. Het molenaarsvak is bij haar gene tisch bepaald. Haar beide grootva ders waren molenaar in de Noord-Hollandse polders. Ze heeft ze niet of nauwelijks gekend, maar ze betwijfelt of ze hadden staan te juichen bij het idee dat hun klein dochter molenaar zou worden. Mo lenaar was vroeger een karig be staan, afhankelijk van de nukken van boeren en polderbesturen. „Mijn vader is een geboren in een klein huisje naast een watermolen. Begin jaren zeventig zat ik met een spandoek op de tribune van de gemeenteraad van Opdam om de gemeente te bewegen de molen en het huisje te kopen, zodat die behouden bleven. Dat is gelukt. In de jaren zeventig is de grote om mekeer gekomen en is een begin gemaakt met de restauratie van de molens is ons land." Nel van Leyen werd zelf molenaar, dan de eerste vrouwelijke van het land. In 1974 verhuisde ze naar Zee land. Inmiddels zijn er in Neder land meer vrouwen met een mole naarsdiploma, maar in Zeeland is ze altijd de enige gebleven. „Een molen is een prachtig werk tuig. Je ziet wat er gebeurt. En je krijgt ook respect voor je grootou ders, voor de manier van Teven en hoeveel ze zich moesten ontzeg gen om een molen draaiende te houden." Molens zijn al lang geen noodzake lijke werktuigen meer. Ze staan te genwoordig vooral mooi te wezen, een herinnering aan hoe met amchtelijke technieken windener gie benut werd. „En ze zijn natuurlijk het visite kaartje van Nederland." In de verte draaien de moderne na zaten van de Buiten Verwachting hun rondjes in het Sloegebied. Of daar over 150 jaar ook nog zo vol passie over wordt gesproken ge zorgd als over de molen in Nieuw- land is de vraag. Voorlopig draait die zijn rondjes: vorig jaar waren er dat nog 31.807. Richard van Eenennaam wordt de nieuwe molenaar van de Buiten Verwach ting. Een molen van het type grondzeiler, gebouwd in 1874 als korenmolen in de Mortierepolder bij Nieuw- en Sint Joosland. „Toen ik in 1983 hier op het dorp begon na de restauratie van de mo len kwam Richard hier al als ne genjarig jongetje kijken en later ook meehelpen. Als molenaar heb je een relatie met je molen. De keu ze om nu te stoppen is gemakkelij ker te maken omdat ik weet dat de molen in vertrouwde handen over gaat", zegt Nel van Leyen. Ze zal zeker nog vaak bij de Buiten Verwachting te vinden zijn. „Maar dan als bezoeker. 'Mijn' molen wordt nu 'zijn' molen." ouwerkerk - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk maakt kans op de titel: 'Leukste Uitje van Zee land", in een wedstrijd van de ANWB. De afgelopen maand kon den ANWB leden hun leukste uitje aanmelden en daar hebben duizenden leden gehoor aan gege ven. Zij meldden samen zo'n 6000 uitjes aan, waaronder ook het Wa tersnoodmuseum. Dankzij die aan meldingen staat het Watersnood museum in de top 12 van Zeeland. Als het museum voor 30 mei ge noeg stemmen krijgt, kan het door voor de titel: Leukste Uitje van Nederland. Er kan tot en met 29 mei gestemd worden via: www.anwb.nl/landvananwb vlissingen - In Vlissingen zijn af gelopen weekend twee mensen be trapt op rijden onder invloed. Een 48-jarige Antwerpenaar bleek za terdagavond drie maal de toegesta ne hoeveelheid achter de kiezen te hebben. Een achttienjarige Vlissin- ger werd om vier uur zondagoch tend betrapt met tweeënhalf maal te veel alcohol op. live life love livera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15