'Nederlandse met heel mijn hart' 9 spectrum Zaterdag 14 mei 2011 Een droomjob? Nou nee, zo wil Maxima haar werk niet noe men. Om te beginnen omdat ze er nooit van heeft ge droomd dat ze prinses zou worden. Die mogelijkheid kwam niet in haar op. Het overkwam haar gewoon, van het ene op het andere mo ment door haar jawoord negen jaar gele den. Het heeft ook een tijd geduurd voordat Maxima zich de rol van prinses eigen had gemaakt, waarbij het belangrijk was 'zich zelf te blijven. Dat was ook het advies dat Maxima via de BBC heeft gegeven aan Kate Middleton, het nieuwste lid van de Britse koninklijke familie: „Blijf trouw aan jezelf." „Wij hebben uw transformatie gezien, hoe u deel bent gaan uitmaken van het oudste familiebedrijf van het land, met zestien miljoen aandeelhouders. U bent geslaagd, wij hebben een échte prinses gekregen", aldus de Leidse hoogleraar Ineke Sluiter een week geleden tegen Maxima op paleis Het Loo. In een sprankelende toespraak bij de opening van een tentoonstelling over het tienjarig verblijf van de Argentijnse in Nederland, spreekt Sluiter over de symboli sche waarde van het koningschap, de spe ciale relatie tussen 'volk' en koningshuis, het belang van oprechtheid en authentici teit. „U kon uzelf blijven", meent Sluiter, die het koningschap een 'coproductie van de hele maatschappij' noemt: iedereen speelt zijn rol, de Oranjes en de Nederlan ders. Maxima heeft dat goed begrepen, maar het is niet vanzelf gegaan. Het is een doorlo pend proces. „Het kost misschien wel een heel leven om Nederland te leren kennen. Dat doe je niet in zestien dagen", zei ze al aan het einde van de kennismakingstour nee, tien jaar geleden. Twee jaar later ver duidelijkte ze dat in haar eerste toespraak. „Ik weet uit eigen ervaring hoe moeilijk het is als nieuwkomer in een vreemd land van harte te kunnen zeggen: 'Ja, ik hoor er bij'. Ik kom uit een Argentijnse familie. Spaans is mijn moedertaal, ik houd van em- panadas (Argentijnse snack, red.), ik word ontroerd door muziek. Ik ben dol op dan sen en ik let niet zo op de tijd. Ik ben nu Nederlandse, met heel mijn hart. Pluk van de Petteflet kan ik nog nauwelijks uitspre ken en nooit heb ik op Koninginnedag met de rommel van de zolder op de vrij markt gestaan." Dat laatste heeft ze nog steeds niet, maar Koninginnedag is zonder haar niet meer hetzelfde, zo laat ook de expositie in Apel doorn zien. „Het roept veel herinneringen op", zegt Maxima, die ook kan lachen om de beelden van haar eerste optredens in Nederland. Inmiddels heeft ze een 'prachti ge man en prachtige dochters' en defini eert ze zichzelf helemaal als Nederlandse, vertelt ze na een rondgang door de ten- aJfcc-. - toonstellingszalen. Ze kijkt met voldoe ning temg. Er is veel gebeurd, stelt ze vast. De Amsterdamse wethouder Andrée van Es, die betrokken was bij Maxima's kennis making met culturele en maatschappelijke organisaties, vindt de prinses 'bijna Neder- landser dan ikzelf. „Maxima sprak niet al leen heel snel Nederlands, ze heeft zich het Nederlander zijn ongelooflijk snel en goed eigen gemaakt", aldus Van Es in een terugblik. Dat betekent niet dat de prinses nu vlekke loos Nederlands spreekt. Wie haar hoort praten, denkt wel eens dat er na de vliegen de start met de taal op de rem is getrapt. De uitspraak van woorden levert nog wel eens gefronste wenkbrauwen op bij haar toehoorders en 'die' en 'dat' worden, zoals bij zoveel 'inburgeraars', regelmatig ver keerd gebruikt. Aan de andere kant zullen er weinig nieuwkomers zijn die het hele repertoire aan Sinterklaasliedjes zo goed kennen als Maxima, zoals blijkt uit de door de NOS over de prinses gemaakte film. Maxima is er al die tijd in geslaagd haar imago zorgvuldig te bewaken. Kleding speelt daarbij een belangrijke rol, evenals de juiste onderwerpselectie en goede advi seurs, die overigens aan de veeleisende en soms ongedurige Maxima geen makkelijke tante hebben. Wat dat betreft, heeft ze ka raktertrekken gemeen met haar schoonfa milie. Maxima kan zich ook geen misstap pen veroorloven. Er wordt dag en nacht op haar gelet. Van Es noemt vooral de positieve eigen schappen van de prinses. „Ze is een heel goede communicator. Ze is zeer sensitief, kan goed luisteren, is heel gemotiveerd én buitengewoon toegankelijk. Daar heeft ze de harten van veel Nederlanders mee ge wonnen", aldus Van Es. De betrokkenheid is echt, maar de toegankelijkheid is betrek kelijk, zoals de media regelmatig ervaren. Maxima klaagt wel eens over de eenzijdige aandacht van de media. Die hebben wel belangstelling voor het omstreden vakan tiehuis in Mozambique, maar niet voor be langrijkere zaken als haar werkzaamheden op financieel gebied voor VN-secretaris-ge- neraal Ban Ki-moon. Maar tegelijkertijd worden media in de re gel bij die activiteiten buiten de deur ge houden. De afgelopen dagen was Maxima bijvoorbeeld in Senegal en Mali, een reis die pas op het laatste moment werd aange kondigd. De prinses kan op die manier on gestoord haar werk doen. Het staat in schril contrast met vijf, zes jaar geleden toen nut en noodzaak van microkredieten onder de aandacht moesten worden ge bracht en Maxima ook een eigen profiel moest krijgen. Toen kon er niet genoeg pu bliciteit zijn. Ook in Nederland zet ze zich in voor mi crofinanciering en betere voorlichting aan scholieren over het omgaan met geld. Maxima heeft met haar werkzaamheden in binnen- en buitenland aansluiting ge vonden bij haar opleiding en voormalige werk als econoom en bankier. Wat dat be treft, is ze er zeker in geslaagd 'zichzelf te blijven. Dat ze prinses is, helpt wel om deuren te openen en om meer mensen te helpen, zegt ze. Maar uiteindelijk wordt Maxima toch afgerekend op haar kennis en inzet. Nederlandse exporteurs mogen Maxima dan volgens een recent onderzoek 'het bes te vrouwelijke exportsymbool' van Neder land vinden, de afgelopen jaren zijn haar internationale activiteiten ook bekriti seerd. 'Meer Stavoren, minder New York' is de boodschap die het reislustige prinse lijk paar van diverse kanten krijgt. Beeldvorming speelt daarbij een negatieve rol. Het aantal publieke optredens in eigen land is vrij constant, maar niet altijd zicht baar. Een suggestie om meer inzicht te ge ven in de koninklijke agenda wordt door het paar echter afgeslagen. Dat roept weer nieuwe vragen op, aldus Willem-Alexan- der. Dan moeten de 'gaten' ook worden verantwoord. Thuis rapporten doornemen of inlezen voor een werkbezoek, nadat de kinderen naar bed zijn gebracht, hoe zet je dat op een publieke agenda? Tal van werkzaamheden komen helemaal niet in de publiciteit, zoals het contact met nabestaanden van het drama in Apeldoorn en de inzet voor het Oranjefonds, het hu welijksgeschenk van de Nederlandse bevol king. Maar ook de prinsesjes Amalia, Alexia en Ariane eisen tijd van hun moeder. Die loopt mee wanneer haar dochters ter gele genheid van Sint Maarten in Wassenaar langs de deuren gaan, draait mee in het rooster als pleinwacht en leert hen netjes met twee woorden spreken en iemand bij het handen schudden aan te kijken. De meisjes moeten ook sparen voor spul len die ze graag willen hebben. „Amalia neemt het sparen al heel serieus. Ze krijgt anderhalve euro zakgeld per week. We hebben afspraken gemaakt over wat ze daarmee mag doen. Ik kijk soms samen met haar op internet om prijzen te vergelij ken van dingen die ze graag wil hebben. Zo leert ze keuzes maken", vertelde Maxi ma in het blad Bank Wereld. Ze hoopt dat haar dochters rond haar 50ste verjaardag, wanneer ze 17,15 en 14 jaar zijn, nog steeds gezond zijn en 'sterk in hun schoenen staan'. Over haar eigen dan mogelijk geheel andere rol als koningin, spreekt ze niet. reageren? spectrum@wegener.nl zie ook mediapagina 39: 'het blijft zakelijk met Maxima' Foto's van links naar rechts: Prinses Maxima, kroonprins Willem-Alexander en hun kinderen (vlnr) Alexia, Ariane en Amalia; In de Gouden Koets; Bij de opening van de Modebiennale in Arnhem in 2009; Tijdens een bespreking over microkrediet in de Bank of Uganda in Kampala in 2005; Sportief in actie afgelopen Koninginnedag in Weert. foto's ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87