61 binnenland 'Maxima mag koningin heten' Altijd pijn, maar Natasja blijft vrolijk Nagel: OSF krijgt toch zetel Eerste Kamer Revalidatie ouderen uit AWBZ TITEL Kabinet wilt voortzetting traditie uit negentiende eeuw Extra aandacht voor zeldzame ziekten zaterdag 14 mei 2011 Kabinet ziet geen reden om af te wijken van vast gebruik. Prinses Maxima mag van rege ring in voetsporen echtgeno tes Willem I, II, en lil treden. Rosenthal bestrijdt dat er spra ke is van een staatsrechtelijk vraagstuk. den haag - Zodra Willem-Alexan- der koning wordt, mag prinses Maxima zich laten aanspreken als koningin. Volgens het kabinet is er 'geen reden af te wijken' van dit vaste gebruik. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Rosenthal gis- door Joiien Storsbergen bergen op zoom - Op een papier tje staat gekrabbeld: Lymfangio- leiomyomatose. De internist leest het voor. 'Cystes op de longen', meer kan hij er op dat moment, twee jaar geleden in het zieken huis, ook niet over vertellen. Thuis achter de computer googelt Natasja de Lange (37) het woord. Ze ziet dan dat ze niet meer beter wordt. Verder is er geen informa tie. Met één muisklik staat haar we reld op zijn kop. „Ik zie mijn kin deren niet opgroeien, ik ga dood." Vijf dagen later zit ze bij de long arts, de diagnose is acht tot tien jaar. Natasja is dan vijfendertig en heeft met haar partner - volgend jaar april gaan ze trouwen - een zoontje van drie en een dochter van zeven jaar oud. LAM is een zeldzame longziekte die vrijwel alleen bij vrouwen in de vruchtbare leeftijd voorkomt. In Nederland is bij ongeveer veer tig mensen de diagnose gesteld, wereldwijd bij circa 100.000. De teren na de ministerraad. De kwes tie leidde tot gespreksstof in de Trêveszaal, meldde Rosenthal. Aanleiding daarvoor was dat PvdA, GroenLinks en de Partij voor de Dieren hadden geopperd dat Maxima beter prinses kan blij ven. Zij vinden het niet van deze tijd dat de vrouw van de koning zich wel koningin mag noemen en de man van de koningin 'slechts' prins. Dit onderscheid zou indrui sen tegen de gelijkheid van seksen. GroenLinks-Kamerlid Van Gent vindt dat de Kamer hier een 'goed debat' over aan moet gaan. Het kabinet is nu tot de slotsom gekomen dat Maxima zich konin- oorzaak is onbekend, erfelijkheid niet vastgesteld. Op de gladde spierweefsels in de longen vormen zich cystes. Niet twee of drie: de hele longen zitten vol met de cellen. „Mijn longen zien eruit als een honingraat." Ze verwoesten de longblaasjes en daarmee de functie van de longen. Het zorgt voor continue pijn, kort ademigheid, ophoesten van slijm en klaplongen. Het proces is niet te stoppen. „Wat kapot is, komt nooit meer terug." De ziekte woedt van binnen, aan de buitenkant is niets te zien. Na tasja ziet eruit als elke jonge vrouw in de bloei van haar leven. Het feit dat ze ziek is, betekent niet dat ze er als een slons bij wil lopen. Maar de pijn is continu en vermoeiend. Ze slaapt elke mid dag. De impact van de ziékte op haar le ven is voor vrienden en kennissen en sommige familieleden moeilijk te begrijpen. „Niemand kent het, dat maakt inleven lastig. Kanker roept die reactie als vanzelf op." gin mag noemen, net als echtgeno tes van koning Willem I, II en III in de negentiende eeuw. Rosen thal refereerde aan woorden van toenmalig premier Kok die zei aan het 'goede gebruik' te willen vast houden, maar dat de kwestie pas speelt als de troonsoverdracht aan staande is. „Het is mooi de conti nuïteit van Anna Paulowna rich ting Maxima door te zetten", aldus Rosenthal, verwijzend naar de vrouw van koning Willem II. Rosenthal bestrijdt dat er sprake is van een staatsrechtelijk vraagstuk, omdat in de Grondwet alleen de rol en de bevoegdheden van de ko ning is omschreven. De aanspreek- Het zorgt soms ook voor onbe grip. Natuurlijk gaat ze wel eens uit eten, naar het strand of met de kinderen naar de Efteling. „Maar niemand ziet hoe ik me daarna voel. Laatst ben ik vier uur op een feestje geweest: ik heb vervolgens zes dagen beroerd in bed gelegen. De pijn was zo erg dat ik op dat moment nooit meer ergens heen wilde." „Alleen mijn partner ziet mijn pijn en angst. Mijn nachtmerries dat ik de slaapkamer niet meer uit kom, niet meer kan ademen. Ik ben positief en vrolijk, ik wil niet dat mensen mij een zielepietje vin den. Maar het moet toch niet zo zijn dat ik moet instorten om te la ten zien dat ik iets niet volhoud? Mensen denken daar niet over na. Ik wil me niet altijd hoeven verde digen." Ze probeert haar kinderen het zo min mogelijk te laten merken. Na tasja: „Ze weten natuurlijk wel dat er iets niet goed is, dat mama pijn heeft en daar verdrietig van is. Maar ik wil niet dat ze het gevoel titel voor echtgenoten is niet aan wettelijke regels gebonden. Ook is het volgens hem aan de betrokke nen zelf, ofwel Willem-Alexander en Maxima, of zij zich in de aan spreektitel 'kunnen vinden'. Een Kamermeerderheid steunt het kabinetsstandpunt. Eerder spra ken WD, CDA, D66, Christen- Unie en SGP zich al uit voor 'ko ningin' Maxima. Na een nachtje slapen ziet ook de SP geen obsta kels. Volgens SP-Kamerlid Van Raak vinden mensen het 'leuk' dat de prinses koningin wordt.. De PW heeft zich niet uitgesproken. Zie verder bijlage Spectrum hebben dat ze voor me moeten zorgen." Zes weken geleden belandde Natas ja in het ziekenhuis. „De kinderen waren bang om naar binnen te ko men. We hebben verteld dat ik ziek ben, maar niet dat ik niet meer beter word. Misschien ont dekken ze in de komende jaren een medicijn. Dat is mijn hou vast." Zeldzame Ziekten Dag wordt mor gen voor de vierde keer georgani seerd. De organisaties vragen hier aandacht voor de circa één miljoen Nederlanders die lijden aan één van de naar schatting zesduizend zeldzame aandoeningen. Door de kleine patiëntenaantallen worden zeldzame ziekten nog wel eens over het hoofd gezien. Meer informatie op www.zeldza- meziektendag.nl den haag - De Onafhankelijke Se naatsfractie (OSF) krijgt wel dege lijk een zetel in de Eerste Kamer. Dat zegt Jan Nagel, voorman van SOPlus. De zetel is belangrijk, omdat OSF en 50PIUS dan samen twee zetels hebben en de afspraak hebben ge maakt samen op te trekken. Met de twee zetels kunnen ze voorstel len van het kabinet tegenhouden en daarmee mogelijk de val van het kabinet bewerkstelligen. Om die situatie te voorkomen, heeft premier Mark Rutte kort geleden het Zeeuwse Statenlid Johan Robe sin in het Torentje uitgenodigd voor een gesprek. Robesin heeft toegezegd zijn stem niet aan de OSF te geven, maar aan de PW. Daarmee zou de OSF geen zetel meer kunnen halen en is er voor het kabinet veel kou uit de lucht. Jan Nagel stelt echter dat 'nadere scherpe berekeningen uitwijzen dat er nog steeds voldoende stem men voor die OSF-zetel zijn'. In dat geval zal de vicevoorzitter van SOPlus, Kees dè Lange, voor de OSF in de Eerste Kamer gaan zit ten, waarmee voor het kabinet als nog een zeer risicovolle situatie ontstaat. Op 23 mei kiezen de Sta tenleden de Eerste Kamer. Volgens de uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten haalt het kabinet geen meerderheid van 38 zetels. den haag - Revalidatiehulp voor ouderen die bijvoorbeeld hun heup hebben gebroken, valt vanaf 2013 niet meer onder de AWBZ. De geriatrische revalidatiezorg wordt dan geregeld via de eigen zorgverzekeraar. Dat heeft het kabi net gisteren besloten. Revalidatiezorg voor ouderen uit de AWBZ is in het regeerakkoord afgesproken. Dit moet zorgen voor betere aansluiting met ziekenhuis zorg die onder de gewone zorgver zekering valt. Een oudere met een gebroken heup ligt immers eerst in het ziekenhuis voor revalidatie. Ook zouden zorgverzekeraars de revalidatiezorg voor ouderen beter kunnen inkopen en maatwerk kunnen bieden. Nu is de revalida tiezorg voor ouderen 'niet opti maal'. De patiënten van gemid deld 80 jaar liggen geregeld te lang in het ziekenhuis of worden niet goed doorverwezen, terwijl een goede revalidatie voor ouderen van belang is om langer zelfstan dig te kunnen wonen en maat schappelijk actief te blijven. De overheveling moet vanaf 2015 jaarlijks 50 miljoen besparen. Vo rig jaar bedroeg het AWBZ-budget voor revalidatie van ouderen in to taal 620 miljoen euro. Per jaar be ginnen 45.000 ouderen aan een re- validatietraject. Natasja de Lange met haar twee kinderen, die niet weten dat hun moeder een zeldzame, ongeneeselijke ziekte heeft. foto Robert van den Berge/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6