De gids gaat zelfs mee 261 zeeland Sas strijdt tegen vuilnis Onderzoek archeologen naar resten Steentijd Jan Stins Vogelverschrikker 30% KORTING Vijf keer te veel Avondvierdaagse met 5 of 10 kilometer Adri Scheele vertelt over streekdialecten almanak GIDSENTEAM ZEEUWS-VLAANDEREN Veel te weinig Zeeuws-Vlamingen weten dat maar liefst 45 streekgenoten regelmatig voor het gidsenteam in actie komen. Dat moet veranderen, vindt het bestuur. Alles is mogelijk Gemeenten mogen bijna vier ton verdelen zaterdag 14 mei 2011 uurwerkmaker/ instrumentmaker 0f? Longines damplein 1, middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl aardenburg - Een 37-jarige man uit de gemeente Sluis is in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Draaibrugseweg in zijn woonplaats gepakt met meer dan vijf keer teveel alcohol op. De po litie heeft zijn rijbewijs ingevor derd. VOGELWAARDE Het feestcomité Vogelwaarde houdt van komende dinsdag tot en met vrijdag avondvierdaagse. Ver trek voor 5 of 10 kilometer is dage lijks tussen 18.30 uur en 19.30 uur vanuit café Ons Vermaak aan de Bossestraat. TERNEUZEN Adri Scheele vertelt komende don derdag in De Hoeve aan de Edvard Grieghof in Terneuzen over het werk van de Zeeuwse Dialectenver eniging en over dialecten in de re gio. Dat gebeurt vanaf 10 uur, op uitnodiging van Aan Z. Wonen aan het water Prachtige appartementen vanaf 289.000,- v.o.n. www.woneninbestevaer.nl door Raymond de Fret sas van gent - Sas van Gent en Westdorpe hebben vanaf maan dag een nieuw middel om tegen zwerfVuil en overvolle containers te strijden: 28 semi-ondergrondse afvalcontainers voor restafval en oud papier. De containers vervangen de oude betonnen bakken, die niet op slot konden. Daardoor worden deze door meer mensen gebruikt dan bedoeld. Zo brengen Belgen regel matig hun afval naar Sas van Gent, omdat in België vaak betaald moet worden per kilo of per vuilniszak. De bakken in Sas van Gent raak ten hierdoor vaak overvol, wat re sulteerde in stank en zwerfvuil. De nieuwe containers zijn voor zien van een elektronische toe gangscontrole. Alleen bewoners die geen mini-container bij huis kunnen stallen, krijgen een badge waarmee zij de containers kunnen openen. Wethouder Jaap Bos van de gemeente Terneuzen voorziet de ingebruikname maandag van een officieel tintje. www.pzc.nl MEEST CELEZEN 1. Misbruikzaak door na dood pater. 2. PW: Gaten begroting Waterdunen. 3. Gemeenten mogen geld verdelen. ZEEUWSE KELDER De laatste competitiewedstrijd van 't Zesde van Terneuzense Boys was een pittige, tegen 't Vuufde van de Boys www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Tip? redactie@pzc.nl De West-Zeeuws-Vlaamse dacht dat het een goed idee was om als vogel verschrikker voor haar moestuin een leuk aangeklede etalagepop neer te zetten. Het in de wind wapperende glitterjurkje en de oranjerode zonne hoed moesten toch genoeg schrik aan jagen om de bosduiven van de boon tjes te houden, dacht zij. Erg onder de indruk waren die ech ter niet. Wie wel stevig emotioneel aangeslagen werden door de lieftalli ge verschijning op het kostgrondje langs de straatweg, waren twee agen ten in een patrouillewagen. Ze stop ten en reden met een razende vaart achteruit om al dat moois eens beter te bekijken. Aangeslagen gingen ze uiteindelijk voort. Een fata morgana had hen te grazen genomen. door Martijn de Koning Als de gidsen van het Gidsenteam Zeeuwsch- Vlaanderen allemaal net zo'n luide en wel klinkende stem hadden als Jantje van Sluis, zou de stadsomroeper donderdag niet actie gekomen zijn. Dan had hij de burgers van Sluis niet hoeven meedelen dat het team sinds die dag de beschik king heeft over tien nieuwe head sets. De stem van Jantje is echter tamelijk uniek, en daarom zijn de gidsen blij met het cadeau van de Rabobank. In een bus of op stap met kleine groepjes is het voor de gidsen niet zo'n probleem verstaanbaar te blij ven, maakte voorzitter Adri Ros- endaal duidelijk. „Maar als er grote re groepen mee gaan, en het waait hard of je staat op een lawaaiierige plaats, dan is het voor de gidsen soms lastig daar bovenuit te ko men." De stichting toonde zich daarom dankbaar voor de gift van de Rabobank. Het gidsenteam maakte tegelijker tijd van de gelegenheid gebruik wat bekendheid aan zichzelf te ge ven. Veel Zeeuws-Vlamingen we ten niet van het bestaan van de Niets is de Zeeuws-Vlaamse gidsen te dol, blijkt na een blik op de mo gelijkheden die klanten geboden wordt. Naast 'normale' bezoekjes aan dor pen, stadjes en attracties is een gids te boeken voor tochtjes per fiets, boot, bus, step, huifkar of bierfiets. Leden van het gidsenteam gaan desgewenst ook mee op culinaire uitstapjes of tijdens tochtjes door natuurgebieden. Wie graag wil dat de gids Frans, Duits of Engels spreekt, wordt ook op zijn wenken bediend. Alle mogelijkheden staan op de website www.gidsenteam-zvl.nl. terneuzen - De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen mogen onder elkaar een bedrag van 360.000 eu ro verdelen. Het is het geld dat nog in kas zit van de Gemeenschappe lijke Regeling Budgetbeheer Wo ninggebonden Subsidies (BWS). Die gemeenschappelijke regeling is inmiddels overbodig gewórden. Toch willen de colleges van B en W de regeling niet opheffen, maar omvormen tot een platform wo nen: Ze vinden dat bestuurlijke sa menwerking op het gebied van volkshuisvesting moet doorgaan. De BWS heeft nog 510.000 euro in kas. Er blijkt nog anderhalve ton in zitten voor het platform. stichting, constateert het bestuur. Terwijl er toch 45 streekgenoten re gelmatig in actie komen namens de club. Vorig jaar werden de gid sen ieder gemiddeld drie keer op geroepen. Dat aantal moet om hoog, vindt het bestuur, dat onder meer wijst op de veelzijdige ken nis van de gidsen. „We zijn overal in Zeeuws-Vlaanderen inzetbaar", vertelt bestuurslid Jan Rubbens. Hij is zelf ook gids. „Ik woon in Hulst, en gids vooral daar. Maar als ze me in een bus zetten voor een rondrit door de streek, kan ik ook tijdens een stop bij Het Zwin alles vertellen." Om al die kennis over het verleden, maar ook het heden van de streek over te brengen, heb ben alle gidsen een cursus gevolgd en een examen afgelegd. Daarin kwam de historie van de streek aan bod, maar ook de huidige si tuatie en de plannen die in de pijp lijn zitten. Docenten waren histori ci, maar ook mensen van bijvoor beeld Rijkswaterstaat en het water schap. Ook gingen de cursisten langs bij de drie gemeenten. Slagen voor het examen was een vereiste om het gidsengilde te mo gen versterken. Een jaar of vier ge leden trad nog een fikse groep nieuwe gidsen toe tot de stichting. „We hadden nieuwe mensen no dig, en zijn toen actief gaan wer ven", zegt Rosendaal. „We waren verrast door de opkomst." Het is de reden dat er nu geen nieuwe gidsen worden toegelaten. „De hui dige gidsen willen natuurlijk wel af en toe aan de beurt komen." De kennis van de gidsen wordt meerdere keren per jaar bijgespijkerd door middel van cursussen met specifie ke onderwerpen: de regio in de Eerste Wereldoorlog bijvoorbeeld, of het kassencomplex bij Westdor pe. Bij een aanvraag, die meestal via de VW verloopt, wordt geke ken welke gidsen de vereiste spe cialismen bezitten. Maar ook naar het beheersen van eventueel ge wenste vreemde talen en wensen van de gids zelf De één heeft im mers meer kwaliteiten en zin om bijvoorbeeld kinderen iets uit te leggen dan een ander. Die vindt het rondleiden van bewoners van een zorgcentrum weer een uitda ging. Ook kan een gids meege vraagd worden met minder alle daagse manieren van vervoer (zie het kader hieronder). Een bezoek aan een Vlaamse stad behoort ook tot de mogelijkheden. Even overwoog het bestuur van het gidsenteam om gasten deze oren te ge ven, grapte gids Jan Rubbens. De headsets boden een beter alternatief. door Wout Bareman sluiskil - Tunnelbouwer Kanaal- kruising Sluiskil (KKS) begint maandag met een nader archeolo gisch onderzoek op de bouwloca tie in de Koegorspolder in Terneu zen. Dat gebeurt door het graven van proefputten. Uit het onderzoek moet blijken of zich in het tunneltracé archeologi sche waarden uit de Steentijd be vinden. Het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door het Archeologisch Diensten Centrum (ADC), gaat naar verwachting een dag of zes duren. De plaats van het onderzoek is in overleg met de provincie Zeeland en de geméente Terneuzen geko zen in de buurt van de oostelijke tunnelingang. Voor de proefput ten worden rond de onderzoeks plaats stalen damplanken in de grond geheid. Daarna wordt de sta len bouwkuip voorzichtig uitgegra ven en wordt de bodem minuti eus onderzocht. Eerder zijn in het tunneltracé al proefboringen uitgevoerd, waarbij een aantal vuurstenen splinters uit de Steentijd werden aangetroffen. Uit dit proefputten-onderzoek moet blijken of het gebied als ar cheologisch waardevol kan wor den beschouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50