Op zoek naar het echte invalidentoilet 'Als het lekker weer is, zijn de mensen vrolijker' 301 zeeland ledereen kan een zorghotel openen Website moet Drie Zeeuwen hebben uit persoonlijke betrokkenheid websites opgezet die betrouwbare informatie over zorg moeten geven. Dat betekent: zelf kijken of er écht een invalidentoilet is. zaterdag 14 mei 2011 ZORG procent van de bevolking heeft een ernstige tot zeer ernstige handicap. door Ondine van der Vleuten F lemming Bleijenberg van restaurant Solskin, aan de boulevard in Vlissin- gen, is enigszins verrast door de plotselinge be langstelling voor zijn invalidentoi let. Winnie Asnaashari uit Oud-Sabbinge manoeuvreert be hendig haar smalle rolstoel door de deuropening, buurman John Fa- ber en zijn in Hoofdplaat woon achtige zoon Anton kijken inge spannen mee. Want dit is niet zo maar een toiletbezoek. Als Solskin écht een invalidentoilet heeft, is een trotse vermelding op www.zorgalmanak.nl gerechtvaar digd. Zoals het drietal ook hun per soonlijke oordeel van de zorgho- tels op hun andere site (zie onder) vermeldt. Zo zullen de komende tijd nog wat Zeeuwse horeca-gelegenhe- den op de korrel genomen wor den. Ze zijn volgens de VW, Mi- chelingids en/of Dinnersite rol stoeltoegankelijk, maar Faber en Zo ziet het ultieme invalidentoilet eruit: Beantwoordt aan de normen voor toegankelijkheid (zie www.toegan- kelijkheidssymbool.nl). Alles op de juiste (rolstoel)hoogte (spiegel, wc, wastafel, lichtknop). Opklapbare steunbeugels links en rechts van het toilet. Het is mogelijk alarm te slaan. Wc-rol bereikbaar vanaf toilet. Vanwege extra infectiegevoeligheid stoma- en dwarslaesiepatiënten, extra aandacht voor hygiëne: Zeep én desinfectiemiddel. Automatische reiniging wc-bril. Gebruik van sensoren (handdoek apparaat, handendroger, kranen, af valbak), ook om mensen met spier zwakte tegemoet te komen. Deur van buitenkant afsluitbaar om te garanderen dat valide men sen er geen gebruik van maken (minder gebruikers, minder vuil). iMKMUIW 1 it ff1, consorten weten dat dat lang niet altijd klopt. „Toen we daar op we zen, kregen we als antwoord: 'we kunnen toch niet alle 12.000 adres sen controleren!'. Nou: wij vinden dat dat wél moet. De informatie op je site moet kloppen." Winnie twijfelt. „Met mijn smalle rolstoel - eigenlijk is dit er een voor kinderen - kan ik hier wel uit de voeten. Maar als je rolstoel log ger en breder is, zal het moeilijker worden." De spiegel hangt te hoog, de wc-rol ver weg, en pro beer een pedaalemmer maar eens te bedienen, als je benen verlamd zijn. Maar de wc, de wasbak en het lichtknopje hebben de goede hoogte, de handdoekenautomaat hangt net niet te hoog. jammer dat er geen steunbeugels naast het toilet bevestigd zijn, want die zijn voor veel rolstoelers onontbeerlijk om zichzelf van de stoel op de pot te hijsen. „En sommigen doen dat links, sommigen rechts. Ze moe ten dus opklapbaar zijn", vertelt Winnie. Flemming Bleijenberg hoort het aandachtig aan. „Daar sta je allemaal niet bij stil, als je zelf kunt lopen", verontschuldigt hij zich. „Maar deze herfst ga ik toch verbouwen. Dan kan ik jullie tips goed gebruiken." Dat is ook in het voordeel van de ondernemer, weet Faber. „Hoe be ter de voorzieningen, hoe meer klanten je kunt bedienen." John Faber, zijn zoon Anton en buurvrouw Winnie Asnaashari (in rolstoel) testen het invalidentoilet van restaurant Solskin in Vlissingen. foto Marcelle Davidse Het is, zeggen de initiatief nemers zelf, 'de enige on afhankelijke en kritische website' die een overzicht biedt van zorghotels. Op www.zorgho- tels.nu staan er nu zo'n veertig, verspreid over heel Nederland. Zorghotel is geen beschermd be grip. Iedereen die een kamertje over heeft, kan in principe een bordje 'zorghotel' aan de deur han gen. Aan de andere kant van het spectrum zijn er ook zorghotels waar 24 uur per dag professionele zorg verleend wordt. Bij het ene zorghotel kan men tot zijn dood blijven, bij de andere alleen herstel len. Kortom: er is nogal wat ver schil. Wat vergoedingen betreft, spelen persoonsgebonden budget ten (PGB's) een belangrijke rol. Per Saldo kan daarover meer infor matie geven. Elk zorghotel kan om vermelding op zorghotels.nu ver zoeken. Daar staat tegenover dat het team van Johan Faber wel een bezoekje aflegt om de kwaliteit te beoordelen. „Dat is een puur sub jectieve beoordeling, want over de keuken of medische aspecten mo gen wij niets zeggen. Uitgangs punt is: zou ik hier mijn eigen va der of geliefde achter durven la ten?", zegt Faber. „Wij letten met name op sfeer, persoonlijke bejege ning, rolstoeltoegankelijkheid, alge mene hygiëne, orde en netheid." Op de site geven sterren een per soonlijke waardering weer. De nieuwste site van het on dernemende Zeeuwse trio is www.zorgalmanak.nl. „Ook daarvoor kunnen zorgaanbie ders zich aanmelden. Wij willen zorgvragers en zorgaanbieders op die site de mogelijkheid bieden om elkaar te vinden. Maar het aanbod is zo groot, dat we onszelf moeten beperken. We willen namelijk vóór alles dat de informatie die op de site staat, ook echt klopt. Dat be tekent dat we alles checken." Mo- «JUMUUMIIII ■■III I II Sanne de Mooij op haar terras in Middelburg. foto Marcelle Davidse Dit is het laatste deel van een kort lopende serie over de droogte. Vandaag: terrasplezier door Karen Hagen Sanne de Mooij hoopt dat de zomer net zo mooi wordt, als de afgelopen tijd. Samen met haar vriend Geoffrey Hende- rikse is zij eigenaar van St. John in Middelburg. Met droog weer zit het terras op de Vismarkt vol. Dan zit je ver scholen tussen de monumentale panden en herenhuizen. Zij heeft geen last van de droogte, integen deel. „Als het weer mooi is, blij ven de mensen juist langer op het terras zitten. Ze nemen meer de tijd en blijven buiten lunchen." Vooral het beroemde yogurtijs is dan niet aan te slepen en wordt veel meer verkocht. „Het weer was bizar goed, maar het is natuurlijk ook lang vakantie geweest. We hebben veel Belgen en Duitsers op het terras gezien die frisdrank kwamen drinken." De Mooij bekent wel dat zij niet heel erg afhankelijk is van het weer. „We hebben 'een binnen' en kunnen daar altijd naar uitwijken. Dat is fijn. Als het weer wat min der is, drinkt iedereen chocolade melk met slagroom." Als de zon goed schijnt moet De Mooij niet alleen met de perso neelsbezetting rekening houden, maar ook met de parasols. „Als het te warm is en ik zet de para sols niet open, dan komen de men sen niet. Ze zijn dan juist op zoek naar schaduw. Zet ik ze op, dan gaan ze wel zitten." Doordat St. John in het hartje van de stad zit, zijn er veel minder be zoekers als de temperaturen tro pisch zijn. „Dan gaat iedereen naar het strand, dat merk je dan." De ei genaresse hoopt dat de aankomen de zomer net zo wordt als het voorseizoen. „Dat is ideaal. Het is dan drukker hier en het is fijn als de zon schijnt. Iedereen is dan vro lijker en dat maakt het werk veel leuker." Wel heeft ze te doen met de boeren. „Voor hen vind ik de aanhoudende droogte zonde."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30