'Maya-cultuur moet i8| cultuur Podium Reimerswaal doet meer met minder EXPOSITIE Succesvol Mexicaans kunstproject van Carina Dumais vanaf agenda zaterdag 14 mei 2011 door Ali Pankow REIMERSWAAL - De bezuinigings- klappen bij Kunst en Cultuur le ken Podium Reimerswaal aanvan kelijk fataal te treffen. Uiteindelijk blijkt dat nog mee te vallen al moet programmeur lacques Boon man het wel met 6000 euro min der doen dan voorheen. Toch is hij er, mede dankzij onmis bare sponsoring, in geslaagd voor seizoen 2011-2012 een theaterpro gramma samen" te stellen dat zelfs gevarieerder lijkt dan voorheen. Naast veel 'oude bekenden' haalt Boonman enkele nieuwkomers in huis, die nieuwsgierig maken. Dat geldt bijvoorbeeld voor Arjan Eder- veen die voor het eerst solo het to neel op gaat. Hoewel solo: hij komt samen met zijn hond 'Stuk'. Ook theatermaker Fred Delfgaauw manifesteert zich in een opmerke lijke samenwerking. Hij brengt als meesterverteller samen met de blinde pianist Bert van den Brink Vliegen met één vleugel. Sterke vrouwen als cabaretière Sa ra Kroos met een try-out van haar nieuwe programma Spel, zangeres Leoni Jansen met theaterconcert The Third Road en zangeres Mar griet Eshuijs zijn eveneens van de partij. Anne van Rijn, de ene helft van het cabaretduo 'Dames voor na Vieren', komt dit keer alleen nu haar medespeelster Hanneke Drenth kort geleden een baby heeft gekregen en een jaartje thea ter overslaat. Van Rijn brengt on der de titel Conny Who? een hom mage aan de vorig jaar overleden cabaretière Cbnny Stuart. „Ik vind het ook leuk dat ik Hans Dorrestijn weer in het programma heb", zegt Boonman met een bre de grijns. Hij bewaart goede herin neringen aan de eerste keer dat hij jaren geleden deze cabaratier naar deze regio wist te krijgen. „Ik had absoluut niet het budget dat hij vroeg, maar met aanvulling van een dagje vogels kijken, een mos selmaaltijd en een kratje bier in de kleedkamer was hij ook tevreden." Boonman volhardt met het promo ten van talenten van wie hij vindt dat ze een breed publiek verdie nen, zoals Evi de Jean ('ze vertelt een heel mooi theaterverhaal gelar- derd met prachtige liedjes') en Chris Chameleon ('een fantastisch stembereik,hij komt wel vier octa ven hoog'). Hij doet dat met zijn specifieke 'Tips van Jacques', waar in hij 'geld terug' belooft als bezoe kers er 'met redenen omkleedt' echt niks aan vinden. Voor het optreden van Theo Maas- sen geldt een 'koppelverkoop'. Dat wil zeggen: kaartjes daarvoor zijn alleen te bestellen in combinatie met nog vier andere voorstellin gen. Boonman zelf is niet blij met zo'n maatregel, maar volgens hem kan het niet anders. „Alleen zo kan ik ons eigen publiek een kans te bieden en landelijke fans met massale opkoop van kaarten we ren." Podium Reimerswaal steekt naast de recent gevormde nieuwe Theater BV in Zeeland af als kleine podiumorganisatie. „Ik ben zo blij dat ik volkomen onafhankelijk ben", zegt Boonman uit de grond van zijn hart. www.podiumreimerswaal.nl De groep Femmage is trouwe gast bij Podium Reimerswaal. foto Roy Beusker 1 IHMUT1 ~ag«HB8asgsii i Bi—1111 i nmmwi Een van de werken uit het project Dos Mundos van Carina Dumais. door Rolf Bosboom Carina Dumais uit Vlissin- gen maakte eind vorig jaar furore in Mexico met een grote kunstpror ject. De twintig werken zijn vanaf morgen, in twee fasen, ook te zien in haar woonplaats, in kunstcen trum deWillem3. Het begon in 2008, toen Dumais - bekend geworden met haar digita le kunst - werd uitgenodigd voor World Art Vision, een grote inter nationale tentoonstelling in Can- cun. Als enige deelnemer werd ze ter plekke gevraagd voor een so lo-expositie in Musea Galeria Del Peón Contreras, een vooraan staand museum in Merida. Dumais besloot er een ambitieus project van te maken, met com pleet nieuw werk. „Mijn bedoeling was twee werelden te combineren: de Maya-cultuur met de Europese beeldcultuur." Ze verdiepte zich in tensief in de Maya's: de legendes, de rituelen, de symbolen, de ge bruiken, maar ook de toekomst, ze ker gezien het einde van de Ma ya-kalender in 2012. In oktober 2009 bezocht ze Mexi co opnieuw, deed ter plaatse veel onderzoek en fotografeerde volop. Dat materiaal - alle modellen op de werken zijn authentieke Ma ya-mensen uit Yucatan - smeedde ze met andere afbeeldingen en di gitaal gecreëerde elementen sa men tot imposante, surrealistische composities. Die nodigen, door de vele details, uit tot intensief kij ken. Traditie, heden en toekomst (science fiction) komen erin sa men, werelden die steeds met el kaar worden verbonden. „Ik heb heel veel op gevoel ge maakt", zegt Dumais. „Het is een combinatie van wat ik daar gezien en ervaren heb, van mijn eigen emotie en van mijn Europese ach tergrond. Het is moeilijk om de Maya-wereld in korte tijd echt te leren kennen, maar het is vooral een cultuur die je moet voelen. Op een of andere manier begrijpen zij mij en ik hen." De reacties-waren enthousiast, vooral ook van de mensen die er aan hebben meegewerkt. „Ze wa ren zó blij. Ze zeiden: 'Je hebt de Maya-cultuur tot leven gebracht in deze tijd. Je weet dat wal we voe len precies neer te zetten. Je moet bijna wel zelf Maya zijn geweest.' Ik vind het mooi dat mijn werk niet alleen de kunstcritici aan spreekt, maar dat ook het 'gewone volk' het mooi vindt. Dat maakt het voor mij een geslaagd project." De expositie 'Dos Mundos' van Carina Dumais in deWillem3 in Vlissingen Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 14 MEI Dirksland Trekker-trekwedstrijden. Philipshoofjesweg 77,12.00-18.30 uur Goes Hollandsche Hoeve Dag. Kattendijksedijk 27,13.00 tot 17.00 uur. Middelburg Rommel-, boeken- en bloemenmarkt. Ontmoetingskerk Oosterscheldestraat, 9.30-14.00 uur. Sirjansland Rommelmarkt en verkoping Plovdiv. CZAV-loods, 9.00-15.00 uur Zierikzee Prinsessenféest (voor meisjes, 4+) Gebouw De Driehoek, 10.00 uur ZONDAG 15 MEI Scharendijke Rondrit leden Rijwiel Hulpmotor Club. Vertrek parkeerplaats ZSC, 12.00 uur Middelburg Zws Kampioenschap 9-ball poolbiljart. Poolcafé The Roadhouse, 12.00 uur PODIUM ZATERDAG 14 MEI Axel Kindervoorstelling 'Lis en Missie in de paardenstal' door Suzanne Dieleman. De Halle, 15.00 uur Goes 1953 De Musical. Theater de Mythe, 20.00 uur Groede Simeonkwartet met Canto Ostinato. Grote Kerk Groede, 20.00 uur. Heinkenszand Theaterconcert Popkoor Flashback. De Stenge, 20.00 uur. Middelburg Eenakters op herhaling. Minitheater, 20.00 uur. Toneelvereniging Pauze speelt 'De nacht van de Pauw' (première), 't Spiegeltheater, 20.00 uur. Studenten van de Roosevelt Academy brengen 'De Graaf van Monte Cristo'. Stadsschouwburg, 20.00 uur. Het optreden van Kensington is uitge steld. Wel treedt Dan Musk op. De Spot, 21.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Ruud Hermans Jacqueline v/d Griend Theater De Wegwijzer, 20.30 uur. Noordgouwe Ensemble Soluna, barokcomposities. Driekoningenkerk, 20.00 uur. Oostburg Festival Massafest. The Lane, 14.00 uur. Excelsior met jeugdorkest IJgenweis. Ledeltheater, 20.00 uur. Veere Jubileumconcert Veere's Genoegen. Grote Kerk, 20.00 uur. Vlissingen Theater Las Malas: De Tweeling. Vestzak'99, 20.30 uur. Festival Terra Gotha. De Piek, 20.00 uur. Zierikzee Finale bandcompetitie Regioruis. Brogum, 20.00 uur. ZONDAG 15 MEI Goes Manhuistuinconcert Scheldegalm. Manhuistuin, 12.00 uur. 1953 De Musical. Theater de Mythe, 15.00 uur. 3Voor12/Zeeland Minifestival. Podium 't Beest, 16.00 uur. Kortgene Optreden band Trash Hombres. Café Graaf van Buren, 16.00 uur Kwadendamme Gospelmis in kader Bluesfestival. RK Kerk, 10.45 uur Middelburg Toneelvereniging Pauze speelt 'De nacht van de Pauw'. 't Spiegeltheater, 14.30 uur The Luyas en Eins Zwei Orchestra. De Spot, 15.30 uur (zaal open) Van Halen-tribute Andrew Elt, Marijn en Michiel Slager en Jeroen Polderman Schuttershof, 17.00 uur (zaal open) Terneuzen Dubbelconcert koor Emmaus Terneu zen en koor De Stemming. Emmaüskerk, 14.30 uur Veere Concert Scorpio Collectief. Grote Kerk, 15.30 uur Vlissingen Zeeuws Elftal Blazersensemble. Atrium Ter Reede, 14.30 uur. Optreden The Blues Sensation. Panta Rhei, 17.00 uur. Psychobilly-avond met optredens van Frenzy (UK) en Bang Bang Bazooka. De Piek, 19.30 uur. Zierikzee Presentatie leerlingen Drum4you, zang- cursisten Zeeuwse Muziekschool, school- band Pontes Rebel96, The Maniacs en coverband Villagroove. Brogum, 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18