Nederlands, voor zichzelf 'gewoon Kiki' 27 wonen Yf- BI Lang plezier van zomerbloeiers wonen@wegener.nl 024-3650509 eigen tuin www.offecct.se www.ligneroset.com www.intratuin.nl DE LUCHT IN Planten hoeven niet altijd in een bloempot te zitten. Verticaal tui nieren is al een tijdje trendy: plan ten aan de muur en bloempotten die op hun kop hangen. Deze ma nier van tuinieren geeft de tuin nog meer dimensie. Nieuw is de Wally van Woollypocket, een mo dulair systeem met zakken die je op het balkon, het terras of aan een saaie muur kunt hangen. Of kies voor eenvoudige planttassen met vakken voor planten. Wie houdt van experimenteren, neemt de Sky-planter, een bloem pot met een inventief ophangsys- teem, waarmee de plant op zijn kop opgehangen kan worden. Aar de en plantje vallen er niet uit. Wa opvallend is het Groene Eiland van ontwerper Jean-Marie Mas- saud. Deze plantenbak doet een beetje denken aan een tafereeltje uit een stripboek. Uit een groene verhoging steekt één boom de lucht in. Als je op de verhoging zit, is het alsof je op een onbe woond eiland bent beland. Eigenaren van (te) veel losse bloempotjes worden blij van de Green Pads. Het ontwerp van Lu- ca Nichetto behelst een soort bij zettafeltje met plantenschalen, waarop de bloempotjes gezellig kunnen samenscholen. Opvallend zijn ook de bloempot ten van het merk Ligne Roset. Vooral bloempot Clover spreekt tot de verbeelding. Deze bloempot heeft de vorm van een klavertje ter krijgt het groen via een reser voir in de bloempot. Of stapel eens verschillende bloempotten op elkaar, als een soort etagère. Zorg wel voor evenwicht en beves tig de potten aan elkaar met kit. Iets traditioneler, maar nog steeds gangbaar, is de hanging basket. Ze zijn er tegenwoordig ook als plant- buidels, bekleed met groen kunst stof. Steek de plantjes simpelweg in de gaten en ze groeien vanzelf verder, zodat er een weelderige bloemenwaterval ontstaat. SI www.artiplant.nl (Woolypocket) www.dewiltfang.nl (planttassen) www.droog.com (Sky-planter) www.easyplant.nl (hanging bas ket) www.baldur-nederland.nl (han ging basket) BOEREN IN EIGEN TUIN Niet alleen zomerbloeiers zijn te genwoordig welkom. We experi menteren steeds vaker met eetbare planten. En dat is vaak verrassend simpel. Strooi bijvoorbeeld eens wat rucola- of bieslookzaad in een bloempotje. Een dikke week later steken de eerste sprietjes hun kop jes al boven de grond uit. Ook op het balkon zijn er moge lijkheden zelf te moestuinieren. Bijvoorbeeld met de Balcon Box van Pokon. Deze waterdichte plan tenbak van karton bevat een com pleet pakket voor salade (tomaten, sla, basilicum) of tuinkruiden (pe terselie, basilicum en bieslook). www.balconbox.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Foto's, van boven naar beneden: - Bijzettafel Green Pads van Offecct. - Nieuw: Pure Twilight van Elho. - Flower Bridge van Elho. - Alternatief voor pot: plantentas. Zaterdag 14 mei 2011 Pas op voor nachtvorst. Pas na IJsheiligen (morgen, 15 mei) is het gevaar geweken en mogen plantjes definitief naar buiten. Kies een pot die groot genoeg is voor de plant. Zorg voor een goede drainage, bijvoorbeeld door een laagje klei- korrels op de bodem van de pot te leggen en een gat ter grootte van een vinger in de bodem te maken. Geef voldoende water, liefst als de zon onder is. Liever een paar keer veel, dan vaak een beetje. Vang het water dat uit de pot loopt op op een schotel. Geef de potplanten regelmatig extra voeding, want potgrond ver armt snel. Kies eens voor kokospotgrond; dit absorbeert meer water dan normale grond. Verwijder regelmatig uitgebloei de bloempjes, dan bloeien de planten langer door. Was oude bloempotten goed om met een beetje chloor om even tuele ziektes van oude planten weg te spoelen. Weinig budget? Oude pannen, Keulse potten en (koffie)blikken kunnen ook uitstekend dienen als bloempot. De balkon- en terrasplanten van dit jaar zijn het vlijtig liesje en de tibouchina. wie Kiki Oosterbroek (36) en Mat thew Wilson (36) en hun kinderen Sarah (8) en Eedo (2) beroep Kiki: ondernemer/lifecoach; Matthew: se nior accountmanager eerder Leiden nu Yong In, Zuid-Korea (sinds 2006) goed ben terechtgekomen, heeft er, naast een wijziging van stand plaats van het werk van mijn man, aan bijgedragen dat wij in 2006 naar Zuid-Korea zijn geëmigreerd. Die verandering heeft me ook de ogen geopend: ik ben, van binnen, niet Koreaans. Mijn moeder heeft Het grote complex in Yong In waar Kiki en haar gezin wonen. foto's KO meteen geprobeerd een volgzame Koreaanse dochter van mij te ma ken; ze heeft zelfs een identiteits bewijs voor mij aangevraagd on der mijn Koreaanse naam Kihee. Neem ik haar niet kwalijk, ze doet wat ze denkt dat goed is, maar het is niet wat ik wil en wie ik ben. Een ander voorbeeld waaruit dat voor mij duidelijk is geworden, is de manier waarop Koreanen om gaan met familiebezoek op feestda gen. Onaangekondigd, met logeer- koffer, meldt de familie - ooms, tantes, nichtjes, iedereen - zich die dag bij de eigenaar van het groot ste huis. Wij dus. Dan gaan de vrouwen naar de keuken om te koken, de mannen drinken in de woonkamer. Dat is hier gewoon, maar ik voel me er niet fijn bij." En je echtgenoot? „Hij is Noord-Iers, dus voor hem was het ook een overgang. Maar hij heeft zijn westerse voorko men mee. Hij is lang, wat voor Koreanen een schoonheidsideaal is. Ze zien hem als filmster! Het voelt natuurlijk goed om overal gastvrij te worden ontvangen." Dus jullie zijn deze zomer graag geziene gasten op tuinfeestjes. „Dat zal wel meevallen. Korea nen ontmoeten elkaar liever bui tenshuis, in een restaurant. Bo vendien zijn zo'n 95 procent van de woningen appartementen en tref je in grote steden weinig tot geen tuinen aan. Eigenlijk alleen in die paar zeldzame villawijken. Maar die zijn onbetaalbaar. Dat geldt ook voor de enorme pent houses van 400 vierkante meter met dakterras. Alleen weggelegd voor CEO's, de 1 procent van de bevolking die zich gemakkelijk een miljoen dollar voor een huis kan permitteren. Maar ik klaag niet. Terwijl bijna al het aanbod uit driekamerflats bestaat, huren wij een vijfkamerappartement. Mooi en groot, zo'n 200 vierkante meter. Zuid-Korea heeft zijn eigen gewoontes bij het kopen of huren van een huis. Koreanen zijn spaar zaam. Vaak wordt met hulp van (schoon)ouders voor de koop ge spaard. Betaling in cash is niet uit zonderlijk. Huren gaat via een de- positsysteem, waarbij je een grote som geld op tafel legt, die door de verhuurder wordt beheerd en waarvan hij rente opstrijkt. Wie verhuist, krijgt de inleg terug. Wij hebben het zo kunnen regelen dat onze inleg lager was en de maan delijkse huur juist iets hoger." V-J Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 117