Geen land voor reizen4 H !D ■s ST Beroemd Ik geef eerlijk toe dat ik ook wel een standbeeld van mezelf zou willen Voor de zon moet je niet in Schotland zijn. Wel als je houdt van actie in een ruig landschap en nattigheid niet erg vindt. Thijs Heslenfeld ging op avontuur. IW reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 14 mei 2011 O m CD O Laatst hoorde ik op de radio over een heel nieuw restaurantconcept dat in ons land zou worden uitge rold. Een eetgelegenheid zonder bediening, daar kwam het op neer. Ik moest er hier meteen aan denken. In het Verenigd Koninkrijk doen ze dat al jaren. Wat een armoe! Maar goed. Heeft Greenock dan echt helemaal niks om over naar huis te schrijven? Toch wel. Het is namelijk de geboor teplaats van een man die iedereen in huis heeft Op meerde re plaatsen zelfs. Alles wat elektrisch is, herinnert aan deze beroemde boreling van Greenock. De naam van de man is onlosmakelijk verbonden met dingen waar een stekker aan zit. Wie zich wel eens afvraagt hoeveel stroom de flatscreen gebruikt, komt onze vriend automatisch tegen. Ik loop zo maar tegen z'n standbeeld op. De man waar Greenock trots op is: James Watt! Jawel, de uitvinder en de naamgever van het wattage van een elektrisch product. Wie zich afvaagt hoeveel stroom iets verbruikt, refereert automatisch aan deze, reeds lang overleden Schot. Er is een mooie film van Peter Greenaway over het hiernamaals, waarin mensen die op aarde het vaakst worden herinnerd, de mooiste kamers van een hotel krijgen. Raakt men in de vergetelheid dan volgt verbanning naar de rattenzolder. James Watt zou ongetwijfeld in aan merking komen voor een presidentiële suite. Tot in de eeu wigheid. Mooi hè? Ook de regenachtige dagen die volgen, zit James Watt ons op de hielen. Waar je ook komt, overal verschijnt zijn naam of beeltenis. Natuurlijk in het museum (7 bustes) en de bibliotheek (3 portretten) de Watt-pub (5 uithangborden). Er is een straat naar de man vernoemd, een winkelcentrum een hotelletje, een flatgebouw. Greenock inspireert blijk baar niet tot vernieuwing of men heeft hier eenvoudigweg niets anders. Gemeenteraadsvergadering. Hoe zullen we de nieuwe brug noemen? Nou uhh, wat dacht je van het la- mes Watt viaduct? Prima, volgende punt. Toch ben ik een beetje jaloers op Watt. Ik geef eerlijk toe dat ik ook wel een standbeeld van mezelf zou willen. Of op zijn minst een buste. Dat iemand in een parkje rondloopt en dan plotseling mij ziet. Derk Bolt, Volkomen Onbekend Persoon, zoiets. In New York rijdt de BoltBus. Vind ik ook leuk. Al dit soort onzinnige gedachten spelen door mijn hoofd, terwijl ik op de rand van mijn brits zit in het hard vochtige hotel aan de haven. Als ik het lampje aanknip, floept het met een zachte plof meteen weer uit. Stuk. Ik bel de receptie en vraag om een nieuw peertje. Vriendelijk vraagt de man of ik even op het lampje kan kijken. Inder daad, hij wil graag weten hoeveel Watt. Greenock, een klein kustplaatsje ten westen van Glas gow, een normaal mens zal er waarschijnlijk nooit terecht komen. Echt iets voor mij dus. Ik heb een kleine verkenning op het internet gedaan om alvast uit te kunnen kijken naar die typische, gezellige Schotse pubs en eetgelegenheden. Ook het verblijf in een hotelletje aan de haven leek mij charmant. En dan klik je dus op Google Earth. Al inzoomend op het kleine stukje Schotland had ik het al gauw gezien. Avoid! Blijf weg! Niet heen gaan! Wat een troosteloosheid bood het beeld vanuit de ruimte. Een ontmanteld plaatsje gego ten in afbrokkelend beton uit de jaren zeventig. Vreselijk! En als u vindt dat ik wel erg negatief ben, raad ik u aan zelf eens te gaan kijken. Als ik er aankom, stroomt het van de regen en zo te zien houdt het daar ook nooit meer mee op. Ik vraag me af hoe ze bij Google ooit in staat zijn geweest een heldere dag te vinden voor de luchtfoto van Greenock. Sombere duister nis heeft de plaats in zijn greep. Midden op de dag lijkt de zon al onder en wat nog overblijft aan daglicht wordt gulzig geabsorbeerd door de donkere gevels van de bedompte be bouwing. Ik sta al vrij snel in de stromende regen en zoek een adres dat niet meer bestaat. Voordeel van lelijk weer is dat het binnen vaak des te gezelli ger is. Laat dat nou juist in Greenock ook niet het geval zijn. Overal waar je komt, hangt een wat huilerige stemming. Vrolijkheid is duidelijk verboden. In de ongezellige pub kan men vies eten halen aan de bar. Zelf bestel len, zelf naar de tafel brengen. Je hoeft het nog net niet zelf te koken. Dat doet de cook from hell wel voor je. Bah! men en weinig struikgewas. Ver weerde rotsen, begroeid met korst mossen in allerlei kleuren. Er is heel veel water, in het dal stroomt het van alle kanten voorbij. „Kijk, een zonnedauw", wijst gids Mike Lates. Behalve het vleeseten de plantje groeit hier meer interes sants: geurige wilde tijm en piep kleine orchideetjes. Na ruim ander half uur bereiken we de 650 meter hoge top van de Dearg Mheadhor- rach. Onze beloning is een 360 gra den-panorama zoals je dat alleen in Schotland kunt vinden: groene heuvels, flonkerend zeewater tus sen de bergen door en een wolken lucht als van een schilderij. We gaan verder naar de volgende top, de Dearg Mhor van 731 meter. Na een half uurtje rust op de Dearg Mhor beginnen we aan de afdaling. Mike heeft gekozen voor een route dwars door de morenen (rotsen achtergebleven na de ijs tijd-gletsjers). De helling is zó steil dat alle rotsblokken instabiel zijn. Waar ik m'n voet ook neerzet, de boel kan elk moment in beweging komen. Al met al zijn we een uur of vijf onderweg voor 10 kilometer en bijna 1.000 hoogtemeters. Geen eenvoudige wandeling, maar we hebben wel een typische Skye-rou- te gelopen. Schotland is een ideaal land voor buitenactiviteiten. Wandelen, fiet sen, vissen, kanovaren of zeilen, hier kan het allemaal. Maar wie Schotland zegt, zegt ook Bed Breakfast (B&B). Als je voor prijs-kwaliteit gaat, kun je niet om de B8cB's heen. Een gemiddelde overnachting kost 25 pond per per soon (nog geen 30 euro) en dat is inclusief het giga-ontbijt. Afhanke- EF 1 lijk van je wensen zit je 's och- De eerste kilometers van mijn wandeling naar de top van de Beinn Dearg Mhead- horrach op het eiland Skye zijn nat. Of eigenlijk: door weekt. Ik zie kikkers. Het komt er eigenlijk op neer dat we door een moeras wandelen. Goede water dichte schoenen, zijn een must, een paar skistokken zijn ook erg handig om de grotere sprongen se cuurder en verder te maken. Schotland is groen en grijs. Als het om groen gaat, kan Schotland moeiteloos wedijveren met de jungle. Groen in alle schakeringen, van fris jong tot donker rijp. En daarnaast is er grijs. Er zit altijd te kening in de lucht: lichtgrijs, lood grijs, grijszwart, blauwgrijs. Soms is het onderscheid tussen horizon en hemel moeilijk te maken. En er is geen wandelpad. Op Skye zijn alleen rondom de Cuilin- mountains wat officiële paden aan gelegd, verder is het hier een kwes tie van een goede kaart, een kom pas en het gezonde verstand. Na een half uurtje lopen, wordt de berg steiler en daardoor minder nat. Na een uurtje hebben we al dat water definitief achter ons gela ten. Nu begint het echte klim werk. De Schotse bergen zijn mis schien niet hoog, maar wel steil en ook voor ervaren klimmers soms behoorlijk uitdagend. De uitzich ten worden intussen met de mi nuut spectaculairder. Onder ons een groene vlakte, daarachter de dreigende zwarte toppen van Cui- lin en daarachter de zee. De meeste bergen op Skye hebben mooi rond geërodeerde toppen en zien er vriendelijk uit. Het land schap is typisch: nauwelijks bo Bij Loch Torridon ligt het gelijknami ge hotel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 104