buitenland 19 voor de cel niets voor grenscontroles 'Leed van oorlog wordt niet opgelost' Rebellenleider Libië wil meer wapens Voortdurende Belgische formatie in nieuwe fase Nederlander rijdt vier mensen dood Honderdduizenden gevlucht voor rebellen Vliegveld gesloten na uitbarsting Etna Navo doodt per ongeluk kind Priester veroordeeld - voor kindermisbruik Doden bij onlusten in steden Jemen vrijdag 13 mei 2011 WINDHACEN Een 31-jarige Nederlander heeft dinsdag in Duitsland een ongeval veroorzaakt waarbij vier mensen zijn omgekomen. De man reed met hoge snelheid achterop het voer tuig van de slachtoffers. De auto schoof vervolgens onder een stil staande vrachtwagen. De inzitten den, een baby, zijn moeder, oma en overgrootmoeder, waren op slag dood. De man raakte lichtgewond. KISANGANI Driehonderdduizend mensen in het noordoosten van Congo zijn voor het wrede bewind van de re bellenbeweging Verzetsleger van de Heer op de vlucht geslagen. Dat heeft het Bureau voor de Coördina tie van Humanitaire Hulp van de Verenigde Naties (OCHA) gisteren gezegd. Het Verzetsleger heeft het aantal aanvallen de laatste tijd op gevoerd. CATANIA Het vliegveld van Catania op het Italiaanse eiland Sicilië is gisteren gesloten. De luchthavendirectie be sloot daartoe uit voorzorg. De na bijgelegen vulkaan Etna spuwt sinds woensdagavond as en lava uit. Vanochtend worden de vluch ten hervat, meldde het Italiaanse persbureau ANSA. In de nacht van woensdag op donderdag was de uitbarsting het hevigst. KABUL Militairen van de Navo en het Af ghaanse leger hebben woensdag per ongeluk een meisje en een poli tieagent gedood tijdens een nachte-» lijke operatie in de oostelijke pro vincie Nangarhar. Dat heeft de Navo gisteren gezegd. De militai ren waren in het district Surkh Rod woensdag op zoek naar een Ta- libanleider. Volgens een buurtbe woner was het meisje 12 jaar oud. AMSTERDAM Een oud-priester in België is ver oordeeld tot acht jaar cel voor mis bruik van twee kinderen. Dat heeft de Vlaamse omroep VRT gemeld. De straf viel hoger uit dan de vijf jaar cel die het Openbaar Ministe rie had geëist. De rechter achtte be wezen dat de priester een meisje en een licht verstandelijk gehandi capte jongen langdurig heeft mis bruikt. SANAA Bij confrontaties tussen betogers en politieagenten in twee steden in Jemen zijn gisteren twee doden en ten minste 45 gewonden geval len. Dat hebben ooggetuigen ge zegd. De demonstraties tegen presi-» dent Saleh vonden plaats in de zui delijke stad Taiz en de centraal gele gen stad Bayda. Ook in de steden Aden, Hadramawt, Hodeida en an dere steden werd gedemonstreerd. BRUSSEL ichtbank in Miinchen uitgereden. foto Mare Mue ller/EPA speelt het voor de rechter brengen van de verantwoordelijken een be langrijke morele en educatieve rol in de maatschappij", aldus voorzit ter Avner Shalev van Yad Vashem. Ook de regering van Oekraïne liet weten in haar nopjes te zijn met de veroordeling van Demjanjuk. Een presidentiële adviseur zei dat Oekraïne zich schaamt dat de 91-ja- rige in de voormalige Sovjetrepu bliek is geboren. Demjanjuk heeft eerder wegens andere aanklachten al ruim acht jaar in een Israëlische cel gezeten. Hij werd destijds aangezien voor Ivan de Verschrikkelijke, een kampbeul die vele Joden ver moordde in Treblinka, een ander vernietigingskamp van de nazi's. Uiteindelijk werd Demjanjuk na ja renlange beroepsprocedures vrijge sproken, na in 1988 te zijn veroor deeld tot de doodstraf zie onze websiteibuitenland Documentaire over het eerste proces Demjanjuk in 1988 door Marjolijn de Cocq DEN HAAG - De afloop van het pro ces tegen kampbewaker John Demjanjuk in Miinchen is onbe vredigend voor alle jaartijen, stelt David Barnouw van het Neder lands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie (NIOD). Demjanjuk werd gisteren tot vijfjaar cel ver oordeeld. Wegens zijn hoge leef tijd werd hij in vrijheid gesteld. „Er zat kennelijk niet meer in", al dus Barnouw. „Het is een heel lang proces geweest en het teleur stellende is dat je eraan kunt zien dat het zo lang na de feiten heel moeilijk is met getuigen te wer ken. Het leed van de oorlog kan ook niet opgelost worden door een gerechtelijke uitspraak." Rozette Kats, die het merendeel van haar familie in Sobibor ver loor, woonde als bestuurslid van de Stichting Sobibor de uitspraak bij. „We waren zeer geëmotio neerd. En persoonlijk was ik heel verdrietig. Want ook al heeft Demjanjuk verloren, er zijn geen winnaars. De doden keren er niet mee terug." Overlevende Jules Schelvis liet we ten tevreden te zijn met het von nis. De rechters hebben erkend dat Demjanjuk medeplichtig is aan de moord op duizenden lo den, dat weegt voor hem het zwaarst. „Demjanjuk moet nu met zichzelf in het reine komen en dat zal geen makkelijke opgave zijn." Rozette Kast vindt de vrijlating van Demjanjuk een zinnige beslis sing. Maar eigenlijk, schetst zij, is Demjanjuk zelf hiermee slechter af „Nu staat hij op straat, onverze kerd en wel. Hij mocht gisteren niet eens meer in een ambulance vanaf het gerechtshof worden ver voerd. In de gevangenis kreeg hij alle verzorging die hij nodig had." De uiterst moeizame regeringsvor ming in België bereikt een nieuwe fase. Onderhandelaar Wouter Beke heeft gisteren zijn eindverslag aan de koning gepresenteerd en zijn ontslag aangeboden. Daardoor is de koning weer aan zet. Hij moet besluiten hoe het verdergaat. De christendemocraat Beke was be gin maart tot koninklijk onderhan delaar benoemd. Hij sprak vooral met de leiders van de twee groot ste Belgische partijen, Bart De We ver van de Vlaams-nationalistische N-VA en Elio Di Rupo van de Fran stalige socialisten. Naar verluidt wil De Wever graag dat Di Rupo de leiding bij de onderhandelingen gaat overnemen. De huidige rege ring Leterme is al ruim een jaar de missionair, omdat er na de verkie zingen van juni nog steeds geen nieuwe regering is gevormd. Op een persconferentie toonde Be ke zich optimistisch. Volgens hem liggen alle bouwstenen op tafel voor een staatshervorming. De Vlaamse meerderheid hamert op zo'n hervorming als voorwaarde voor de vorming van een regering. 'Demjanjuk moet nu met zichzelf in het reine komen en dat zal geen makkelijke opgave zijn' Jules Schelvis, overlevende van Sobibor aWÉS2S^S saa&gsaass&eassaaBss® marken besloot woensdag om weer grenscontroles in te voeren, zij het niet om Afrikaanse vluchte lingen tegen te houden, maar in de strijd tegen grensoverschrijden de criminaliteit door vooral Oost-Europese bendes. De Deense minister van Binnen landse Zaken heeft Leers en zijn collega's verzekerd dat Denemar ken zich daarbij strikt aan de Schengen-afspraken zal houden. De Europese Commissie zal de Deense maatregelen onderzoeken. De Denen willen gebruikmaken van hoogtechnologische appara tuur om auto's die de grens over komen gericht te controleren. „Dat doen wij ook", zei Leers, die aankondigde dat ook Nederland zulke systemen gaat gebruiken. Bij vijftien grensovergangen komen speciale sensoren, die alle passeren de auto's identificeren. Daardoor kunnen op basis van kenteken, au tomerk of andere kenmerken bij voorbeeld criminelen worden op gespoord of mensen die illegaal de grens proberen over te komen. Brussel wil dat het herinvoeren van grenscontroles wordt onder worpen aan goedkeuring door de EU. Ook Leers voelt daarvoor, om te voorkomen dat landen hun ei gen gang gaan. Zo'n besluit is al tijd ook van invloed op andere lan den, en daarom zijn volgens de be windsman Europese regels en een Europese controle daarop nodig. Een aantal landen, waaronder Frankrijk en Italië, voelen niet voor Europese bemoeienis en wil len zo'n besluit op eigen houtje kunnen nemen. Dat kan nu al in uitzonderlijke gevallen, als de openbare orde en veiligheid wor den bedreigd, zoals Frankrijk deed bij de Tunesische vluchtelingen. Maar bij langduriger maatregelen moet de EU akkoord gaan. De Europese Commissie komt bin nen enkele weken met voorstellen om de Schengen-afspraken te ver beteren en vast te leggen hoe daar in noodgevallen van afgeweken kan worden. De ministers bespre ken die voorstellen begin juni, waarna de knoop wordt doorge hakt op de top van de EU-rege- ringsleiders later die maand. LONDEN - De Libische rebellen wil len meer wapens voor de strijd te gen dictator Kaddafi. Dat heeft de leider van de opstandelingen, Mus tafa Abdel lalil, gisteren gezegd tij dens een bezoek aan Londen. „Kolonel Kaddafi heeft zwaar wa pentuig. Wij hebben lichte wa pens nodig. Die zijn niet gelijk aan de wapens van Kaddafi, maar met de moed van de Libiërs kan er mis schien een evenwicht zijn", zei Ja- lil. De Britse regering wil volgens de rebellenleider alleen nachtkij kers en kogelvrije vesten leveren. Onder meer Italië, Qatar, de VS en Groot-Brittannië zijn voor bewape ning van de Libische rebellen, maar Duitsland is faliekant tegen. Volgens een Libische regerings woordvoerder zijn gisteren drie do-, den gevallen bij een Navo-bombar- dement op het hoofdkwartier van Kaddafi. De staatstelevisie zond woensdag beelden uit van de lei der, die niet meer te zien was sinds een Navo-aanval waarbij een zoon omkwam. De 'minister van Buitenlandse Za ken' van de rebellen, Mahmoud Je- bril, brengt vandaag een bezoek, aan het Witte Huis. De VS overwe gen bevroren tegoeden van Kad dafi over te maken naar de rebel len. Jebril zegt dat het gaat om zo'n 126 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9