81 buitenland Na paniek komen de vragen Demjanjuk te oud EU-landen voelen r AARDBEVING Premier Zapatero bezoekt Lorca SOBIBOR John Demjanjuk is na een proces dat anderhalfjaar duurde veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf, maar toch komt hij vrij. De reacties zijn gemengd. d Aanslagen in New York voorkomen vrijdag 13 mei 2011 De Spaanse stad Lorca krab belt op na getroffen te zijn door twee aardbevingen op woensdagavond. Er zijn drie dagen van rouw afgekon digd. door onze correspondent Henk van den Boom Een dag na de aardbeving, die aan negen mensen in de Spaanse stad Lorca het leven kostte, staat de angst te lezen in de ogen van de vrouw die haar huis niet in durft. „Ik ga in het open veld slapen. Daar kan niets op me vallen", roept ze tegen hulpverleners die haar proberen over te halen in een hotel te over nachten. Duizenden inwoners heb ben uit angst voor nieuwe aardbe vingen de stad verlaten. Lorca probeerde gisteren mondjes maat het normale leven weer op te pakken. Naast puin ruimen was er de rouw om de doden en de zorg voor de tientallen gewonden, onder wie drie zeer ernstig. Vol gens berichten worden er nog mensen vermist. Zij zouden onder de puinhopen van twee ingestorte gebouwen moeten liggen. Voor zo ver bekend zijn er geen Nederlan ders getroffen door de aardbeving. Volgens schattingen heeft 80 pro cent van alle gebouwen schade op gelopen. Van de 20.000 veelal oude panden in de binnenstad is er niet één onbeschadigd geble ven, aldus burgemeester Francisco Jódar. Vooral veel oude monumen ten met cultuurhistorische waarde zijn onherstelbaar beschadigd. Uit heel Spanje is intussen hulp ge komen. Premier José Luis Rodrigu ez Zapatero bezoekt vandaag de Aardbevingen Lorca is in de avond van 11 mei getroffen door twee aardbevingen. \NKRiJK 160km Kracht zwaarste beving 5,2 op schaal van Richter infographic CRW bron GN rampstad. Er zijn drie dagen van rouw afgekondigd. De doden wor den vandaag in een gemeenschap pelijke plechtigheid begraven. Na de eerste paniek komen ook de eerste vragen. Hoe kan het dat een relatief lichte beving van 5,2 op de schaal van Richter zoveel doden en gewonden heeft veroorzaakt en zoveel schade heeft aangericht? Volgens Luis Suarez, voorzitter van het college van geologen, was de beving niet zwaar genoeg om zulke ernstige gevolgen te recht vaardigen. „Normaal gesproken mogen bij zo'n aardbeving geen doden vallen", zegt hij op de web site van dagblad El Mundo. Zes van de negen slachtoffers kwamen om het leven door vallend puin, zoals dakranden en balkons. De geoloog stelt dat de gebouwen niet waren berekend op de aardbeving. Het is niet voor het eerst dat Lorca wordt getroffen. In 1674 werd de zuid-Spaanse stad geheel verwoest door een beving. In 1818 was het opnieuw raak. Ook daarna werd de stad met zekere regelmaat ge troffen door minder zwaardere be vingen, de laatste keer in 2002. Puinhopen in Lorca, een dag na de de meest verwoestende aardbevingen sinds vijftig jaar in Spanje. Veel inwoners brachten de nacht door op straat of in hun auto. foto Alberto Saiz/AP Duitse rechtbank legt Demjan juk vijfjaar cel op, maar hij hoeft zijn straf niet uit te zit ten vanwege zijn zeer hoge leeftijd. De eis was zes jaar cel. Simon Wiesenthalcentrum wil dat hij wei de gevangenis in gaat. MÜNCHEN - Een Duitse rechtbank heeft de voormalige hulpkampbe- waarder John Demjanjuk (91) gis teren' tot vijf jaar cel veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de moord op circa 28.000 Joden in het vernietigingskamp van de na zi's in Sobibor. Enkele uren na de veroordeling liet de rechtbank we ten dat Demjanjuk snel zou vrijko men. De rechtbank in het Zuid-Duitse München gelastte de vrijlating van de in Oekraïne geboren Demjan juk wegens diens hoge leeftijd. Ver der speelt mee dat de voormalige hulpkampbèwaarder gezien zijn broze gezondheid niet kan reizen en er waarschijnlijk een hoger be roep volgt. Het Simon Wiesenthalcentrum, dat is gespecialiseerd in de opspo ring van oorlogsmisdadigers uit het Duitse Derde Rijk (1933-1945), reageerde ontzet op het bericht dat Demjanjuk zou vrijkomen. „Hij hoort in de gevangenis", stel de Efraim Zuroff van het Simon Wiesenthalcentrum. „Zijn leeftijd zou geen rol hebben mogen spe len." Het proces tegen Demjanjuk be gon in november 2009 en heeft een jaar langer geduurd dan de be doeling was. De openbaar aankla ger had zes jaar cel geëist tegen Demjanjuk. De rechters zeiden dat ze ervan overtuigd zijn dat Demjanjuk had geholpen bij de moord op circa 28.000 loden, on der wie veel Nederlanders, in 1943 in Sobibor. Demjanjuk reageerde niet op de NEW YORK - De Amerikaanse veilig heidsdiensten hebben twee man nen opgepakt in New York die er van worden verdacht dat ze ter reurdaden in de stad wilden ple gen. Dat heeft burgemeester Mi chael Bloomberg van New York gisteren gezegd. Volgens Bloomberg wilden de twee mannen een synagoge in Manhattan opblazen. Ook het Em pire State Building in New York zou een doelwit zijn geweest. De twee hebben geprobeerd wa pens en een granaat te kopen van een geheim agent, aldus de burge meester. De mannen zijn van Noord-Afrikaanse afkomst. Voormalig hulpkampbewaarder John Demjanjuk wordt in zijn rolstoel de rechtl uitspraak. In de ochtend had rech ter Ralph Alt hem gevraagd of hij het laatste woord wilde hebben, voorafgaand aan het uitspreken van het vonnis. Demjanjuk ant woordde kort en bondig: nein. Tij dens het proces, dat in november 2009 begon, heeft Demjanjuk nooit een verklaring afgelegd. Hij heeft exact twee jaar in voorarrest gezeten. De advocaten van Demjanjuk had den om vrijspraak voor hun cliënt gevraagd omdat hij het slachtoffer zou zijn van een persoonsverwisse ling. Een van de raadslieden, Ul- rich Busch, had eerder al aangekon digd dat hij namens zijn cliënt ho ger beroep zou aantekenen tegen een eventuele veroordeling. Voordat de rechtbank bekend maakte dat Demjanjuk zou vrijko men, reageerde Yad Vashem, het Is raëlische herdenkingscentrum voor de Holocaust, opgetogen op de veroordeling. „Hoewel geen en kele rechtszaak degenen die ver moord zijn kan terugbrengen, door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De meeste EU-landen voelen er niets voor om de lidsta ten de vrije hand te geven bij het weer invoeren van grenscontroles om ongewenste stromen vreemde lingen tegen te houden. Zij vinden dat zo'n besluit in bijzondere situa ties alleen gezamenlijk genomen kan worden, omdat anders het Schengen-akkoord wordt onder mijnd. „We zijn tegen herinvoering van grenscontroles met slagbomen en paspoortcontroles", zei minister Gerd Leers (Immigratie en Asiel) gisteren in Brussel na overleg met zijn EU-collega's over de recente crisis rond de stroom vluchtelin gen uit Noord-Afrika. „Landen moeten niet over elkaar heen bui telen bij het nemen van eigen maatregelen. Dat lost niets op." Een eenzijdig besluit van een land om zijn grenzen te sluiten kan tot een kettingreactie leiden, wordt ge- vreesd. „Het vrije verkeer van per sonen is een van de grote verwor venheden van de EU", zei Leers. Hij is het eens met de Europese Commissie dat die herinvoering van grenscontroles alleen als laat ste redmiddel mag en onder strik te voorwaarden. Frankrijk voerde recent tijdelijk grenscontroles in om Tunesische vluchtelingen tegen te houden die via Italië het land in wilden. Dene-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8