binnenland 17 'Onderwijs veel vrijer laten' genieten van de nieuwe collectie M Line matrassen CDA-RAPPORT Scherpe kritiek wetenschappelijk instituut op terrein eigen bewindslieden Tien jaar cel geëist tegen Benno L. Veel resten cocaïne gevonden in water Doodzieke jongetje Abiram overleden VNG: nieuw overleg over bestuursakkoord Vismarkt in Veere Misbruikzaak Terneuzenaar gaat door na overlijden pater H. Hertzberger Jack Sparrow op weg naar Madame Tussauds vrijdag 13 mei 2011 CDA-denktank vindt dat over heid zich veel te veel bemoeit met lesmethode en inhoud. Wetenschappelijk Instituut spreekt van 'dictatuur van de middelmaat'. Drempel om nieuwe school te stichten zou te hoog zijn. den haag - De overheid bemoeit zich veel te veel met de inhoud en de methoden van het onderwijs. Scholen worden door uniforme kwaliteitseisen in een keurslijf ge drukt, waardoor 'een dictatuur van de middelmaat' dreigt te ont staan. De drempel om nieuwe scholen te stichten is te hoog en de onderwijskosten worden te veel door de staat opgebracht, bij voorbeeld doordat schoolboeken 'gratis' worden uitgereikt. Dat schrijft het Wetenschappelijk Instituut (WI) van het CDA in het rapport 'Op zoek naar de kracht van de samenleving'. De scherpe kritiek is opmerkelijk omdat de laatste jaren vooral CDA-bewinds- Iieden (Van der Hoeven en Van Bijsterveldt) verantwoordelijk wa ren voor basis- en voortgezet on derwijs. De CDA-denktank vindt dat het onderwijs veel te veel 'verstate lijkt' en verzakelijkt is. Volgens de CDA-ideologie zijn scholen en hun besturen principieel in eerste instantie verantwoordelijk voor de kwaliteit en deugdelijkheid van het onderwijs. „Ministers gaan niet over de in houd van het onderwijs en ook niet over het beste uit kinderen ha len. Daar gaan scholen over", zei Hans Borstlap, voorzitter van de commissie die het rapport bege leidde, bij de presentatie. „De school is van ouders, niet van mi nisters of volksvertegenwoordi gers." Maar volgens het W1 lijkt er sprake van een 'cultuurstrijd', meer en meer wordt het onder wijs gezien als een publieke dienst verlener die onder controle van de overheid voor vastgelegde leerpres taties moet zorgen. Minder goed meetbare aspecten van het onder wijs, zoals ervaringskennis of le vensbeschouwelijke kennis, raken op de achtergrond. Het WI is ook kritisch over het be sluit schoolboeken en het lesgeld tot achttien jaar gratis te maken. „Dit is een verdere verschuiving van private naar publieke bekosti ging." De denktank is er voor dat scholen aanvullende financiering zoeken bij sponsoren, donateurs en ouders. Minister Van Bijster veldt wilde gisteren niet reageren. AMSTERDAM - Langs de grachten in Amsterdam keek menig voorbijganger gisteren raar op toen het levensechte beeld van kapitein Jack Sparrow voorbij voer in een sloep. Het bekende personage uit de Pirates of the Carib- beon-films, altijd gespeeld door de Amerikaanse acteur Johnny Depp, was op weg naar Madame Tussauds. Daar krijgt het wassen beeld een plaats- 9BmgHBaKKSBBBHHB9S9H DEN BOSCH den bosch - Het Openbaar Ministe rie heeft gisteren in hoger beroep tien jaar cel, maar geen tbs geëist tegen de Bossche zwemschoolhou der Benno L. voor misbruik van meer dan vijftig zwakbegaafde meisjes. Ook volgens nieuwe des kundigen is de kans op herhaling klein. Justitie ging in beroep om dat de rechtbank eerder geen tbs oplegde. Uitspraak op 26 mei. AMSTERDAM Amsterdammers gebruiken gemid deld twee keer zo veel cocaïne als inwoners van Utrecht en ruim vijf keer zo veel als inwoners van Apel doorn. Onderzoekers trekken deze conclusie op basis van 65 monsters van oppervlakte-, drink- en riool water. Ze onderzochten de aanwe zigheid van 37 stoffen, waaronder geneesmiddelen en drugs. ALMELO De ongeneeslijke zieke 8-jarige Abi ram, die vlak voor zijn uitzetting naar Sri Lanka te horen had gekre gen dat hij toch in Nederland mocht blijven, is dinsdag overle den. Dat meldde Abirams school gisteren op zijn website. Minister Gerd Leers besloot in januari zijn discretionaire bevoegdheid te ge bruiken om Abiram en zijn moeder een verblijfsvergunning te geven. DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) wil het kabinet nog eens spreken over het zogehe ten conceptbestuursakkoord dat in april is gesloten. Dat is de conclusie die het VNG-bestuur gisteren trok na beraad met de achterban. Daar uit bleek dat gemeenten zorgen houden over gevolgen van bezuini gingen op sociale werkplaatsen. je in het museum op de Dam. De vierde Pirates- film, On Stranger Tides, is vanaf 19 mei in de Ne derlandse bioscopen te zien. foto Evert Elzinga/ANP Morgen bij de stadshaven van 10.00 - 16.00 uur. Gratis parkeren aan het Kanaal door Walcheren. Zie ook de advertentie elders in deze krant. wijchen - De misbruikzaak tegen de Rooms-Katholieke Kerk die draait om de salesiaanse pater die dinsdagmorgen op 89-jarige leef tijd in zijn woonplaats Alverna overleed, gaat door. Dat heeft de overste van de salesiaanse orde Herman Spronck gisteren bekend gemaakt. Een slachtoffer van de pa ter, een 34-jarige man uit Terneu- zen, heeft de pater aangeklaagd. De hoogbejaarde en inmiddels zie ke salesiaan werd in februari ver hoord door de rechtbank Middel burg en gaf toe meerdere minderja rige jongens uit Rijswijk en Ter- neuzen seksueel te hebben mis bruikt. In de zaak werden begin dit jaar ook onder anderen overste Herman Spronck en kardinaal Si- monis verhoord. De advocaat van het slachtoffer wil de reeks getuige nissen gebruiken in een civiele pro cedure voor een vergoeding. Advocaat Martin de Witte liet we ten opgelucht te zijn dat de mis- bruikpater nog kon worden ver hoord voordat hij overleed. De let selschadeadvocaat beraadt zich nog op de eerstvolgende stap in de civiele procedure, zoals het oproe pen van nieuwe getuigen. Het is voor het eerst dat hoge kerk bestuurders als de kardinaal en ver schillende bisschoppen voor de rechtbank zijn verschenen. In 1980 werd een misbruikzaak te gen de pater geseponeerd ondanks een bekentenis. Vier jaar later werd hij pastoor in Terneuzen, maar in 1990 kreeg hij oneervol ontslag na een veroordeling we gens ontucht met drie jongens. pwm saraas uiiihiihmji'h

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7