Blauw Uus werd wit pand met rood dak 2oI zeeland CSW voert tweetalig onderwijs in op VWO Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere na men. In deze serie worden ze verklaard. Blauwe baksteentjes Zet uw restaurant op de (Zeeuwse vis-) kaart! Tot ziens in wonderschoon Veere! vrijdag 13 mei 2011 HUISNAAM Op een foto uit 1953, die is opgenomen in het boek 'De Watersnoodramp van 1953 in Oosterland', zijn de oude, blauwe baksteentjes zichtbaar waarmee het Blauw Uus werd gebouwd. Op de voorgrond de tram lijn en de betonweg die kort daarvoor werd aangelegd. door Marijke Vael In de vertrekken, die vroeger werden verhuurd als B&B, zijn de muren en deuren he melsblauw, Aan de buitenzij de van het pand is die kleur alleen aanwezig in het woord Blauw Uus. Het huisnaambord is beves tigd op witte muren onder een rood dak. Precies wat Marianne Huisman (64) voor ogen had toen ze ruim 40 jaar geleden naar Schouwen-Duiveland moest ver huizen vanwege het werk van echt genoot Anton. „Hij was ontwerper bij BEMA, dat vanuit Vlaardingen in Zierikzee werd gevestigd." Aanvankelijk moest Anton op en neer naar Vlaardingen rijden want Marianne zag het huis niet zitten dat hen in Zierikzee, via BEMA, werd aange boden. „Als we dan toch in Zee land gingen wonen wilde ik ook in een plattelandshuis met witte muren en een rood dak." Dat lukte toen Anton, tijdens zijn dagelijkse ritten over de N59, ter hoogte van Oosterland 'te koop' zag verschijnen bij een huis dat aan die criteria voldeed. Marianne: „We kochten het pand met het idee dat we hier wel zo'n vijf jaar zouden wonen." Inmiddels is het Blauw Uus reeds 40 jaar haar thuisbasis. Een perio de waarin haar kinderen opgroei den, Anton overleed en ze in 1997 hertrouwde met Hans Huisman, die tien jaar geleden stierf Ze houdt nog steeds van het huis met zijn Zeeuwse naam. „Je woont bui ten met prachtig uitzicht en een le vensader voor de deur." Dat laatste was vooral in het begin belangrijk voor de geboren Vlaardingse. „Ik ging zo'n drie keer per week naar Rotterdam of Vlaardingen om fa milie en kennissen op te zoeken of te winkelen." Inmiddels omschrijft Marianne zichzelf als een 'echte plattelands vrouw' die voldoende heeft aan de winkels in Oosterland en Zierik zee. Aan die verandering werkte het Blauwe Uus zeker mee. „Het is huis met sfeer en geschiedenis." Het stel kocht kocht het in 1970 van Teun van der Have. „Een vrachtrijder die hier werd aange duid als 'Teun van Leen van Teun van Leen'. Hij vertelde ons dat het pand oorspronkelijk drie arbeiderswoninkjes omvatte voor mensen die hier tegenover, op boerderij de Zon werkten." Van Teun hoorden Marianne en Anton ook dat de woning Blauw Uus werd genoemd. „Dat stond niet op de gevel toen we het kochten, maar wel op oude kadasterkaar- ten." De huisnaam is gebaseerd op de blauwgrijze steentjes waaruit het pand in 1850 a 1870 werd opge trokken. Waarschijnlijk dezelfde soort waarmee ook de naastgele gen Blauwe Keet werd gebouwd. Tegenwoordig een tankstation en wokrestaurant, maar vroeger een herberg, weet overbuurvrouw Adrie Stouten-van der Graaf Zij is door Marianne uitgenodigd omdat ze weet wie voor Teun van der Ha ve in het Blauwe Uus woonden. Het blijkt Adries moeder, Maria Zoeter-van Weel te zijn die er, be gin vorige eeuw, onderdak vond voor ze haar intrek nam in boerde rij De Zon. Daarna woonde Adries oom Anton Zoeter er met zijn vrouw Louwtje Bal en vervolgens hun kleinzoon Leen van der Have met zijn gezin. Die ruilde na de Watersnoodramp van woning met zijn ouders Teun van der Have en Jans Zoeter die in boerderij De Zon woonden. Zij verkochten het pand in 1970 aan Marianne en An ton. Na de ramp was het Blauw Uus verbouwd van drie kleine tot één grote woning, wit gepleisterd en voorzien van een nieuw rood pan nendak. Marianne en Anton mo derniseerden het pand, bouwden het uit en brachten het huisnaam- bord aan. >-*** >-mS >-»*!< >-mS Voor de gezellige vismarkt in Veere (morgen voor de 26 keer) zoeken wij (vis-)restaurants die eenmalig of vaker deel willen nemen om hun vis-specialiteiten te promoten! Maakt u de lekkerste vissoep, bijzondere garnalenkroketjes, smakelijke visburgers. Of zijn uw sushi-hapjes, gegrilde mesheften, tapijtschelpen en stokvis-diner niet te versmaden. Neem deel, demonstreer, laat proeven en schrijf reserveringen voor uw restaurant! De eerste keer krijgt u een gratis plekje! De organisatie van de Veerse Vismarkt (elke zaterdag van 10.00 - 16.00 uur, bij de Stadshaven) heeft de ambitie om visverkoop en vis-educatie via dit gezellige vismarktje te promoten. U bent van harte uitgenodigd om hieraan deel te nemen. Bel 06 - 509 550 39 of 06 - 31331638 (ook 's avonds) of mail naar vismarkt@zeelandnet.nl door Miriam van den Broek middelburg - De Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren gaat met ingang van het schooljaar 2012-2013 tweetalig onderwijs in voeren op het VWO. Het is de be doeling dat méér dan vijftig pro cent van de lessen volledig in het Engels wordt gegeven. De CSW is de eerste middelbare school op Walcheren die een afdeling tweeta lig VWO begint. Het Goese Ly ceum biedt dit al. De eerste leerlin gen die dit tweetalig onderwijs op de CSW kunnen volgen, zijn de kinderen die in september 2012 in de brugklas van het VWO komen. Het tweetalig onderwijs groeit daarna met hun mee. De schooldi rectie heeft besloten dit in te voe ren omdat het niveau van de En gelse taal er aanzienlijk dooi wordt verhoogd en omdat het voordelen biedt bij de keuze van vervolgstudies en op de arbeids1 markt. Ook onderscheidt de CSVj zich hiermee van de andere midj delbare scholen op Walcheren. Vol gens algemeen directeur Frans vy der Knaap van de CSW stond a!j het schoolplan 2007-2011 dat zich zouden oriënteren op tweel lig onderwijs. Voor de docentl betekent het besluit dat hen eii zwaar jaar staat te wachten. Marianne Huisman: „Als we dan toch in Zeeland gingen wonen wilde ik in een schilderachtig huis met witte muren en rood dak." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54