i8l zeeland 'Woestijn in de Noordzee' lijkt steeds dagen piano Dagelijks 'verdwijnt' er tussen de één en anderhalf miljoen euro in de Noordzee. Daar, op zo'n 25 kilometer afstand van Renesse wordt de Tweede Maasvlakte aangelegd. Het project verloopt zeer voorspoedig. Hll 1 'j-i4 LPV steunt ziekenhuisplan huisarts Koster Muziek piano spelen helemaal in opwindend romantisch verrijkend *coo\ 13 14 mc jonge pianisten vrijdag 13 mei 2011 TWEEDE MAASVLAKTE 430 miljoen. Met dit bedrag is 2011 een recordjaar als het om investeringen in de Tweede Maasvlakte gaat. s V, «bw „v - H. 'V ■*£- '-V Van de nieuwe diepzeekade is zo'n zeven meter zichtbaar. CULTUUR DICHTBIJ Selectie uit het programma van het ZCA-Eenakterfestival in fiZi. Zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij WEBLOCS Lees eens de weblogs van de verschil lende verslaggevers op www.pzc.nl/weblogs TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Joeri Wisse Wie niet beter weet, waant zich op een in dustriegebied in een Noord-Afri kaans of Arabisch land. In de verte stoten chemische fabrieken dikke rookwolken uit en varen zeereu zen voorbij, terwijl aan de andere kant zich een bijna eindeloze zand vlakte uitstrekt. Toch is dit niet een ver oord, maar de jongste uitbreiding van de Rot terdamse haven. De 'woestijn in de Noordzee' is over een paar jaar omgevormd tot een dynamisch ha vengebied. „Kijk, daar ligt het eer ste stukje spoor van de Tweede Maasvlakte. Het duurt nog even voordat de eerste treinen erover rij den, maar twee jaar geleden was dit nog allemaal water." Hans Dries is sinds een jaar bezig met de aanleg van infrastructuur óp het nieuwe havengebied. „Kade muren, wegen, leidingen, sporen", somt hij een aantal voorbeelden op. De kades zijn het meest in drukwekkend. „Ie raakt hier je ge voel voor verhoudingen kwijt", zegt Dries, terwijl hij naar een stuk diepzeekade wijst. De beton nen muur is al voorzien van bol ders, fenders en trappen, klaar om schepen te ontvangen. Maar Waar over twee jaar schepen varen, is nu nog zand. „Van de ka demuur is zo'n zeven meter te zien, er moet nog 18 meter zand weggebaggerd worden. Als je daar een flat van 8 verdiepingen naast zet, komt-ie er misschien net bo venuit." De kademuur van Rotterdam World Gateway is momenteel voor zeventig procent af Straks kunnen de grootste zeeschepen er afmeren. „Ze bestaan nu nog niet, maar hier kunnen containerreu zen met een diepgang van 20 me ter afmeren", zegt Dries. Ook aan de randen van de Tweede Maasvlakte wordt hard gewerkt. Het zuidelijk deel, de zogeheten zachte zeewering, is al bijna klaar. De mannen die de nieuwe duinen inplanten met helmgras Zijn al over de helft. Volgend jaar kunnen strandgangers er al weer terecht. De noordelijke zeewering is nog niet zo ver. De Blockbuster, een speciaal voor de klus ontworpen kraan, is nog volop bezig met de harde zeewering. Dat wordt een 'stenig duin'. Het duin wordt be schermd door een golfbreker van enorme blokken van 2,5 bij 2,5 me ter die vijftig meter voor de kust ligt. Onlangs is een mijlpaal bereikt: het eerste stuk van de blokken- dam is boven water. Nu is onge veer zo'n vijftig meter zichtbaar. „Alle blokken zijn afkomstig van de oude zeewering van de Eerste Maasvlakte", verduidelijkt Jaap Dekker, namens de aannemers projectdirecteur. „Ook alle andere materialen worden hergebruikt." Dat is overigens lang niet genoeg voor de nieuwe Maasvlakte. Zo'n vijf miljoen ton wordt per schip aangevoerd vanuit het buitenland, met name Noorwegen en Schot land. Op het tijdelijke steendepot wachten gigantische hoeveelhe den stenen in verschillende maten op gebruik. Feiten en cijfers De Tweede Maasvlakte zal vooral plaats gaan bieden aan overslag van containers en chemische pro ducten. Inclusief onderaannemers werken er zo'n 500 a 600 werknemers aan het project. Aanleg van de Tweede Maasvlakte kost bijna 3 miljard euro. Voor de aanleg is in totaal 365 mil joen kuub zand nodig. Als de klus klaar is, is het grondge bied van de Rotterdamse haven 20 procent groter geworden. Wie meer over het project wil we ten, kan terecht in bezoekerscen trum Futureland. Volgende maand wordt de 250.000ste bezoeker verwacht. VLiSSINGEN - De Lokale Partij Vlis- singen wil dat het college van B en W huisarts R. Mookhram onder steunt en faciliteert in zijn plan om een volwaardig ziekenhuis in Vlissingen te maken. De huisarts denkt aan een samenwerkingsver band met het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. De LPV heeft het colle ge gevraagd zo snel mogelijk met Mookhram om de tafel te gaan zit ten. Het Burgerinitiatief om het onderwerp 'ziekenhuis' op de poli tieke agenda van de provincie te krijgen is afgerond. Vijfduizend handtekeningen zijn opgehaald. Op de website www.stadvlissin- gen.nl staat de petitie 'Burgers ei sen ingrijpen bij het ADRZ'. Fortuinstraat 20 Bergen op Zoom Tel. 0164-253508 Demöhstratïe door talentvolle Speciale aanbiedingen in piano's en vleugels Steenstorters hebben al meer dan één miljoen kuub stenen gestort. De Rotterdamse betonstorter Meivin werkt aan de diepzeekade. De Blockbuster (blauw) is volop aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52