TO0S Koningin Maxima 41 binnenland Nederland zou een buitenbeentje zijn I Juweliers vaker overvallen Tien jaar na haar intrede in het Koninklijk Huis is de vraag of ze ooit 'promoveert' tot vorstin nog niet beantwoord. t DEN HAAG - Het aantal berovingen van juwelierszaken zit op een nieuw dieptepunt. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn er al 42 overvallen gepleegd op juwe liers, zo blijkt uit cijfers van verze keraar Nassau. „Het is dweilen met de kraan open", zegt directeur Theo Ver meulen van brancheorganisatie Fe deratie Goud en Zilver. „Als het zo doorgaat, komen we dit jaar uit op 120 overvallen." Vorig jaar waren er 76 overvallen op juweliers, een recordaantal vergeleken met het jaargemiddelde van 43. Kleine en middelgrote juweliers zijn steeds vaker het doelwit, aldus verzeke raar Nassau. De overvallen vinden in het hele land plaats. informatie van het waterschap Op 9 mei 2011 is aan Rijkswaterstaat een watervergunning verleend voor het onttrekken van grondwater onder aan de dijk bij de Sint Anthoniekade in Westdorpe. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op Scheldestromen www.seheldestromen.nl/ - waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur (088-2461000). vrijdag 13 mei 2011 TITEL Koningin Sophie (Koning Willem III Koningin Anna (koning Willem II) Koningin Wilhelmina (Koning Willem I) Koningin Emma (2e vrouw Willem III) PAUL KUSTERS door Hans Jacobs VEEL COCAINE IN OPPERVLAKTEWATER AMSTERDAM Omdat haar vader niet bij haar bruiloft mocht zijn, wil den parlementariërs een ge baar maken: Maxima belo ven dat ze koningin zou worden. Dat ging niet door. Premier Kok wilde geen haast maken, het zou wel goed komen. Maar tien jaar later is het nog een issue. door Marjolijn de Cocq en Laurens Kok Eigenlijk is het allemaal de schuld van Wim Kok. Als de PvdA-premier tien jaar geleden niet zijn poot stijf had gehouden, was toen al duide lijk geweest: naast koning Wil- lem-Alexander wordt Maxima straks koningin. Maar Wim Kok was onverbidde lijk: „Alles op z'n tijd." Dat waren de woorden die hij maar bleef her halen in de Ridderzaal. Daar wa ren de Eerste en Tweede Kamer ge zamenlijk bijeen om te praten over de toestemmingswet voor het huwelijk tussen Willem-Alexan- der en zijn blonde Argentijnse ver loofde. Kok kreeg alle lof toegezwaaid over de wijze waarop hij vader Zorreguieta uiteindelijk wist te overtuigen niet op de bruiloft te verschijnen. Voor de Staten Gene raal, van links tot rechts, waren daarmee alle obstakels voor het hu welijk uit de weg geruimd. Om dat te benadrukken en Maxi ma een warm welkom te heten in Nederland, wilden alle fractievoor zitters een gebaar maken en de aanstaande prinses toen al de ge bruikelijke titel van koningin in het vooruitzicht stellen, zodat de politiek daar niet op terug hoefde te komen. Weerstand in de fracties werd de kop ingedrukt, eerder hadden de WD-Kamerleden Te Veldhuis en Luchtenveld nog gepleit vast te houden aan de titel van prinses. Zij beriepen zich op de traditie dat echtgenoten van het staatshoofd de a^elopen eeuw ook steeds prins zijn gebleven. Maxima dan wel koningin maken zou even oneerlijk als verwarrend zijn. Maar de WD'ers werden te ruggefloten door hun eigen fractie voorzitter Hans Dijkstal. De oproep van de Kamer om Maxi- ma alvast de belofte te maken dat ze koningin zou worden mocht niet baten. Kok weigerde: „Het zal I echt wel op zijn pootjes terechtko- men, maar op het goede moment I en in de juiste context. Kortom, al- E les op z'n tijd." Tien jaar later is de discussie op- {- nieuw losgebarsten. Het politieke speelveld ligt er radi caal anders bij, met nieuwe par tijen als de PVV en een politiek midden dat in de verdrukking zit. I De Oranjes kunnen zich weinig permitteren. DEN HAAG - Koning en koningin zijn een historische twee-eenheid. Alle Europese koningen hebben op dit moment een koningin aan hun zijde. De Belgische Paola was in 1993 de laatste prinses die na de troonsbestijging van haar man ook koningin werd. Nederland zou een buitenbeentje zijn wan neer de echtgenote van de koning zich geen koningin mag noemen. Het adellijk gebruik is dat de vrouw de titel van de echtgenoot voert. Laurentien en Mabel zijn zelf geen prinses bijvoorbeeld, maar ze mogen zich prinses noe men vanwege de titel van hun partners Constantijn en Friso. Andersom geldt dat niet: de echt genoot van een regerende konin gin wordt niet automatisch ko ning, zoals in Nederland bij de ach tereenvolgende prinsen Hendrik, Bernhard en Claus. Ook Daniel, de man van de Zweed se kroonprinses Victoria is een prins, geen kroonprins. Hoogstens •krijgt de echtgenoot de toevoeging 'gemaal', om aan te geven dat het gaat om de partner van een staats hoofd: prins-gemaal Henrik van Denemarken. Volgens cultuurhistorica en Oran jekenner Reina van Ditzhuyzen, die de hele discussie een 'volko men kulverhaal' vindt, kan daarin toch een oplossing worden gevon den. „Als je het dan toch oneerlijk vindt voor de echtgenoten die het met 'prins' moeten doen, maak Maxima dan 'koningin-gemalin', en de man van Amalia straks 'ko ning-gemaal'. Dan ben je ervan af', aldus Van Ditzhuyzen. In het Verenigd Koninkrijk is de toekomstige titel van Camilla, de tweede echtgenote van prins Char les een geschilpunt. Charles ziet haar het liefst als koningin, zoals traditie en gebruik willen, maar een groot deel van de bevolking heeft emotionele bezwaren. Dit omdat Camilla wordt gezien als de kwade genius achter het misluk- Koningin Paola van België was de laatste prinses in Europa die vorstin werd. foto ANP ken van het huwelijk van Charles .en Diana. Ze 'verdient' het niet om als koningin de plaats van Dia na in te nemen. Bij het huwelijk van prins William eind vorige maand kwam uit de zelfde hoek ook kritiek op het feit dat Camilla als stiefmoeder het hu- welijksregister tekende. Om aan de sentimenten tegemoet te komen, heeft Camilla bij haar huwelijk met Charles afgezien van het recht matige gebruik van de titel 'prin ses van Wales'. Ze wordt op eigen verzoek aangeduid als 'hertogin van Cornwall', naar een andere ti tel van haar man. Marokko is op dit moment de eni ge monarchie in de wereld waar de echtgenote van de koning 'slechts' prinses is: koning Moham med VI en Lalla 'prinses' Salma. In Swaziland zijn de dertien echt genotes van koning Mswati III ook geen koningin. Daar is die titel tra ditioneel voorbehouden aan de moeder van de koning. 'Maxima koningin-gemalin en de man van Amalia straks koning-gemaal' Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4