blijft vief en vitaal Centrales Doel in politiek vacuüm zeeland 119 Historie Antonius Man krijgt alleen halfjaar cel voor poging in brand steken scoutshonk Ter Schorre krijgt certificaat PDL-begeleiding vrijdag 13 mei 2011 zorgt er voor dat het Antonius een belangrijke positie in het Zeeuws- Vlaamse zorgaanbod houdt. Pa tiënten uit de streek kunnen voor de meeste routine-ingrepen in hun 'eigen' ziekenhuis, al dan niet poliklinisch, worden behandeld. Ook zijn enkele specialistische be handelmethodes specifiek aan het Antonius toegewezen. Het slaap- centrum, waar mensen met apneu en snurkproblemen een nachtje worden geobserveerd om hen aan de juiste behandelmethode te hel pen, is bijvoorbeeld in Oostburg gevestigd. Ondanks zijn leeftijd is Sint Anto nius dus vief en vitaal. Vindt ook de cliëntenraad van ZorgSaam, die onlangs nog een bijeenkomst hield om bewoners uit de streek er op te wijzen dat ze een perfect zie- Het Oostburgse ziekenhuis Sint An tonius is op 12 mei 1886 opge richt door pastoor Constantinus Cornelius van Genk. m In eerste instantie hoorden er een bewaarschool en een bejaarden huis bij de 'ziekenboeg' van het ge sticht. In 1911 komt er een afzonderlijk ziekenhuis naast het tehuis voor ouden van dagen. In 1932 verrijst er een geheel nieuw ziekenhuis, dat in oktober 1944 door oorlogsgeweld geheel wordt vernield. Hoewel het ziekenhuis na de oor log voortvarend opnieuw was op gebouwd, was het in 1972 tijd voor een nieuw modern gebouw. Het Antonius heeft in 2011 twee verpleegafdelingen met samen 49 bedden: afdeling 2 (dagverple- ging en kort verblijf) met 32 bed den en afdeling 4 (huisartsenkli niek en en minder intensieve zorg) met 17 bedden. Er werken nu meer dan driehon derd mensen, onder wie zo'n zes tig dokters en specialisten. Het personeel zorgde vorig jaar voor 3579 patiënten in de dagver- pleging en 1670 patiënten die Wer den opgenomen. In het Antonius vyerden in 2010 ruim 3500 mensen n geopereerd, terwijl 14.834 patiënten de polikli niek bezochten. kenhuis voor de deur hebben. Noodzaak om hun heil in België te zoeken is er voor West-Zeeuws- Vlamingen totaal niet, wilde de cliëntenraad maar laten weten. Om alle mogelijkheden en kwaliteiten nog eens on der de aandacht te breng en, en vooral om de bereikte leef tijd op gepaste wijze te vieren, is het nieuwste magazine van ZorgSaam geheel gewijd aan het Sint Antonius. Veel aandacht voor de rijke geschiedenis van het hospi taal. In een 'tijdtabel' zijn foto's op genomen van onder meer het eer ste gesticht, de verschillende zie kenhuizen, de totale verwoesting aan het eind van de 1\veede We reldoorlog en de eerste operatieka mer. In een tentoonstelling in de hal van het ziekenhuis zijn de foto's uit het magazine, dat in de loop van volgende week bij alle Zeeuws-Vlamingen in de brieven bus valt, op groter formaat te zien. Aangevuld met een hoop andere prenten, onder meer van de zus ters Charitas, die door pastoor Van Genk naar Oostburg waren ge haald om het gesticht te runnen. De medische wereld blijft in bewe ging. Maar de Oostburgse huisarts Paul de Bruijckere, die het eerste officiële exemplaar van het specia le magazine gisteren in ontvangst mocht nemen, is er van overtuigd dat het Antonius nog lang over eind blijft. „Als we gezamenlijk on ze schouders er onder blijven zet ten, viert het ziekenhuis zeker zijn 150ste verjaardag." In de begintijd draaide het Antoniusziekenhuis op de inzet van nonnen. Het nieuwe Antoniusziekenhuis in 1932. reproducties uit tentoonstelling middelburg - De rechtbank in Middelburg legde gisteren een 22-jarige inwoner van Axel een ge vangenisstraf van negen maanden op, waarvan drie voorwaardelijk. |Er was drie jaar cel, waarvan een ■jaar voorwaardelijk geëist. Te man werd ervan verdacht vorig Tr een EHBO-kist van de Axelse fcutingclub te hebben geheeld, jkeer te hebben ingebroken in jlubgebouw van de Scouting el en het ook nog eens twee Thebben geprobeerd. [Ie verdachte geprobeerd '^november het scou- jand te steken. Op j^ij het scouts- Bdde - daad- gesto- £S. De rechtbank achtte gisteren van de 'brandbare feiten' slechts de po ging tot brandstichting bewezen. Van de daadwerkelijke brandstich ting oordeelde de rechtbank dat niet kon worden vastgesteld hoe de brand is ontstaan. „Dit is zeer frustrerend voor ons", zei Theo Matteeuws, voorzitter van de Axelse scoutingclub. „Twin tig kinderen en twee man leiding stonden voor een gebouw waar 300 kuub gas aanwezig was. De rechter gaat voorbij aan het feit dat onze leden in gevaar zijn ge bracht." Omdat de Axelaar uitein delijk van de brandstichting werd vrijgesproken, moet de scouting nu via een civiele procedure de schadeclaim van 145.000 euro zien binnen te halen. Minister sprak voor zijn beurt over sluiting Doel in 2015. Dijkversterking, als bij Borssele, is nog niet aan de orde. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf doel - De kou is voorlopig weer uit de lucht voor de exploitant van de vier kerncentrales bij Doel. Paul Magnette, de Belgische minis ter van Energie, verklaarde eind vo rige week dat de twee oudste cen trales bij Doel uit 1975 in 2015 dicht kunnen. De leveringszeker heid van elektriciteit in België zou daardoor niet in gevaar komen. In middels heeft Magnette zijn op merking in een persverklaring ge nuanceerd, laat woordvoerster Els de Clercq van exploitant Electra- bel Gdf Suez weten. Toch is nog niet helemaal zeker dat Doel 1 en 2 open kunnen blij ven. De energieproducenten en de Belgische regering hebben eind 2009 een overeenkomst gesloten waarin is vastgelegd dat de centra les tien jaar langer open mogen blijven, tot 2025 in plaats van 2015. Dit akkoord is echter nog altijd niet goedgekeurd door het Bel gisch parlement, wat alles te ma ken met het al elf maanden ontbre ken van een federale regering in België. Wat Magnette eind vorige week te kennen heeft gegeven, dat de centrales toch in 2015 dicht kun nen, is niet het officiële regerings standpunt, aldus woordvoerster De Clercq. Zij wacht de behande ling van het wetsvoorstel voor lan gere exploitatie van de kerncentra les af De centrales bij Doel ondergaan momenteel, zoals alle kerncentra les in Europa, een Europese stress test naar aanleiding van de proble men met de centrales in Japanse Fukushima. Een grote vloedgolf een tsunami, na een aardbeving op zee leidde in Fukushima tot het uitvallen van noodvoorzienin gen, ontploffingen en de uitstoot van radioactiviteit. Vanwege die ca tastrofe is in Nederland besloten de dijk bij de kerncentrale Borsse le te versterken. Die moet straks een stormvloed kunnen weerstaan die eens in de 10.000 jaar kan voor komen tegen nu eens in de 4000 jaar. In België is het nog niet zover. Woordvoerster De Clercq wijst er op dat de dijk bij centrales in Doel drie meter hoger zijn dan de tij dens de watersnood van 1953 ge meten hoogste waterstand. De dijk voldoet volgens haar aan de zelfde norm als momenteel bij Borssele. „Of bij ons extra maatre gelen nodig zijn, zal uit de stress test rfioeten blijken." terneuzen - Zorgcentrum Ter Schorre in Terneuzen krijgt een PDL-certificering. PDL staat voor Passiviteiten van het Dagelijks Le ven. Een complex van handelin gen, maatregelen .en voorzienin gen dat bijdraagt tot optimale bege leiding, vemorging en verpleging van mensen die helemaal niet meer voor zichzelf kunnen zor gen. Er wordt niet meer uitgegaan van de beperkingen, maar van de mogelijkheden die er nog zijn in de zorg voor de patiënt, fn Ter Schorre zijn diverse medewerkers opgeleid in de PDL-methode die inmiddels binnen de organisatie is geïmplementeerd. Daarvoor krijgt Ter Schorre het PDL-certificaat. HÉMMlBlini

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39