GELOOF ME NOU, BINNEN 2 MINUTEN.' fouten politie Oestertelers positief over invanginstallaties zeeland 123 PvdA wil dat intercity niet gaat boemelen vrijdag 13 mei 2011 OOSTERSCHELDE Sector wil meer proeven doen met obi's door Lilian Dominicus YERSEKE - De proef met oes- terbroedinvanginstallaties (obi's) in de Oosterschelde nabij de Berghse Sluis verloopt zeer succes vol, meldt de Nederlandse Oester vereniging. „Er moet worden gezegd dat in 2010 óók op de bodemschelpen be hoorlijk wat broed is gevallen, maar zoveel als in de vlotten en rekken (obi's, red.) hebben wij nog nooit gezien", aldus de conclu sie uit een verslag. Het advies is dan ook om zeker door te gaan met proeven voor het invangen van broed, 'met zowel mossel- als zeeschelpen als collecteur'. Collecteurs zijn voorwerpen, waar aan de oester zich vasthecht, zodat de oesters individueel kunnen groeien en elkaar niet gaan over woekeren. Vroeger werden gekalk te dakpannen als collecteurs ge bruikt, tegenwoordig schelpen. Maar hoe geschikt de vlotten en rekken ook zijn voor het invangen van oesterbroed, ze zijn minder ge schikt voor het opkweken van oes ters. Daarom experimenteert de sector driftig verder. Zo is paling en kreeftenvisser Wim de Ridder uit Arnemuiden in samenwerking met de Nederlandse Oestervereni ging deze week begonnen met een proefproject voor het kweken van oesters boven de bodem in het Veerse Meer. De oesters worden ge kweekt in drijvende oestermand jes die aan palen worden beves tigd. Een beetje zoals hangcultuur- mosselen, dus. De initiatiefnemers spreken van een 'nieuwe, innovatieve en duur zame methode'. Bedoeling is om de kwaliteit van de Zeeuwse oes ter te verbeteren en de afhankelijk heid van buitenlandse (platte) oes ters te verminderen. Oesterkweek in het Veerse Meer is weer een op tie nu het zouter wordt, na de inge bruikname van de doorlaat naar de Oosterschelde (Katse Heule). Ook in de Oosterschelde vindt een proef plaats met de kweek van oes ters in manden. Visser Jan Zoete- weij heeft daarvoor de gloednieu we YE94 aangeschaft. dit jaar geschorst. Zijn baan aan een Duitse universiteitskliniek is hij echter kwijt en zijn carrière voortzetten aan Harvard, zoals de bedoeling was, is onmogelijk ge worden. Sinds twee weken heeft hij weer een baan als neurochi- rurg. De rechtszaak wordt vandaag voortgezet. Dan is het de beurt aan de officier van justitie en de raadsvrouw van de verdachte. Gisteren liet advocate B. Ficq al ge regeld van zich horen op momen ten dat sommige feiten ter sprake kwamen. Volgens haar is het maar de vraag of die kloppen. Ook liet ze weten dat ze zeer kritische no ten zal plaatsen bij het onderzoek door de politie. Rechtspsycholoog P. van Koppen „In deze zaak had geen foto-confrontatie plaats mogen vinden omdat de verdachte niet vol deed aan het signalement dat het slachtoffer van hem gaf. Ook zijn er fouten gemaakt bij de selectie van de foto's. In de serie met foto's zag de verdachte er als enige niet uit als een crimi neel, alle anderen hadden boevenkoppen. Het slachtoffer heeft de persoon op de foto ook niet geïdentificeerd als verdachte. Ze heeft hem alleen herkend." MIDDELBURG - De provincie moet er een stokje voor steken dat vanaf eind dit jaar geen intercity meer in Zeeland rijdt. De Staten-fractie van de PvdA wil dat het dagelijks provinciebestuur in actie komt. De dienstregeling 2012 van de NS, die op 11 december ingaat, voor ziet in twee intercity-treinen Am- sterdam-Vlissingen per uur, maar die gaan dan wel via Haarlem rij den en op het traject Bergen op Zoom-Vlissingen (en omgekeerd) doen. ze alle stations aan. Een en ander betekent dat de reistijd van Vlissingen naar Amsterdam 19 mi nuten langer wordt. Volgens de PvdA betekent dit in feite dat de Zeeuwse lijn wordt af gesneden van het intercitynet en daarmee leidt tot een 'ernstige en onwenselijke verschraling van de bereikbaarheid van Zeeland'. De maatregel die NS gaan doorvoe ren, stond al lang op stapel. Vijf jaar geleden was het spoorbedrijf van plan de stations Arnemuiden, Kapelle-Biezelinge en Krabbendij- ke op te heffen. De toenmalige PvdA-gedeputeerde Maria le Roy wist dat te voorkomen en kwam als compromis met de NS de af schaffing van de intercity overeen. Dat dit tot nu toe niet is inge voerd, heeft te maken met vertra ging met de hogesnelheidslijn. betrokkenen. Een pop nam de plaats van het slachtoffer in. foto Rolf de Feijter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23