Mottekasteel met succes bestormd zeeland 119 Zou het niet aardig zijn om... keuzes te maken? Komst migranten roept verzet op in Hoedekenskerke Europees geld voor fietsproject Toren van tien meter Zonweringen Herren 'Ik voelde me een beetje ridder. Maar ik had wel gedacht dat het er ouder uit zou zien'. Klimopleerling Gijs uit goep 5 Op www.pzc.nl iseen video te zien van de opening van het mottekasteel in Terra Maris. www.pzc.ni/video door Annemarie Zevenbergen Vol ongeduld zitten de 25 leerlingen van basis school De Knotwilg op houten bankjes aan de voet van het mottekasteel. Het houten bouwwerk in de land schapstuin van Terra Maris mag door hen letterlijk ingenomen wor den. Maar ja, eerst de toespraak van de museumdirecteur en dan ook nog de speech van gedeputeerde Sjoerd Heijning. Dan is het mo ment suprème daar en joelend stormen de kinderen naar de to ren en honkerdebonken de hou ten trappen op. Kort daarna zakt het eerste rood-witte banier uit een van de openingen en nog even later de tweede. Uit volle borst schreeuwen de kinderen hun enthousiasme uit, tot ver maak van het publiek. Hoogwaar digheidsbekleders glimlachen gena dig; 'Toch een aardiger opening dan met al die mannen in pak ken', fluistert er één besmuikt. Weer beneden geeft Gijs (groep 5) toe dat hij zich 'wel een beetje rid der voelde' en klasgenootje Andrea dacht even 'aan de gevech ten die er vroeger gehouden wer den'. Leuk vonden ze het allemaal, getuige de glinsterende ogen en ro de wangen. De benaming mottekasteel wekt vaak verwarring geeft Marten Hemminga toe. „Ik heb veel moe ten corrigeren. Het is geen kasteel voor motten maar een mottekas teel, zonder 'n'. Een motte is een middeleeuwse kasteelheuvel. De vliedbergen zoals we nu uug z.icn in het landschap. Op die motte stond een verdedigingstoren van hout. Die waren in de elfde en twaalfde eeuw in heel Europa te vinden. Ook veelvuldig in Zee land. In de zestiende eeuw waren de verdedigingstorens verdwenen en kende niemand nog de beteke nis van die heuvels. In de negen tiende eeuw dacht men dat het vluchtbergen (vlied) waren bij hoogwater. Nu weten we dat het oorspronkelijk dus kasteelheuvels waren. Vaak omringd door een gracht. Dat hebben we hier symbo lisch aangegeven met een verdie ping in het gras rondom de toren. We wilden zo authentiek mogelijk nabouwen. Dus ook met traditio nele houtverbindingen, smeedijze ren nagels en houten dakleien." Eenmaal in de toren streelt de eer lijke lucht van onbehandeld hout het reukorgaan. TVvee houten trap pen leiden naar het bovenste deel van dc toren. Een 3chittcrcnd pa norama ontvouwt zich via de acht uitkijkgaten, die met houten lui ken gesloten kunnen worden. Het is haast wachten op de roffe lende hoeven van de paarden van het naderend vijandelijk leger. Aanvallen....!!! HEINKENSZAND - Inwoners van Hoedekenskerke verzetten zich te gen de komst van meer arbeidsmi granten in het voormalige hotel Westerschelde. Tijdens de vergade ring van de gemeenteraad van Bor- sele is gisteren een door ruim drie honderd personen ondertekende petitie overhandigd. „Een uitbrei ding van de vergunning, waardoor er in plaats van de huidige twintig circa veertig personen kunnen worden gehuisvest, is voor ons een stap te ver", zei Pia Kamping van de dorpsraad. Eigenaar Eurobe- zit van het voormalige hotel heeft echter nog geen plannen inge diend, zei wethouder Jan Zandee. vrijdag 13 mei 2011 door Wendy van den Hurk VUSSINGEN - Toen de behandeling van de Vlissingse kademota even was bezonken bij commissieleden, moest het PvdA'er Rens Reijnierse van het hart. „Voorzitter, ik ben be zorgd. Als we het bezuinigings plan voor de bibliotheek nog niet eens hebben besproken, terwijl we volgende maand al moeten beslui ten, hoe moet dat dan met al die andere voorstellen?" Nou hoefden er gisteravond welis waar nog geen keuzes gemaakt te worden, maar zelfs een beetje rich ting aangeven zat er nauwelijks in. Sommige commissieleden beperk ten zich slechts tot tekstuele wijzi gingen: een woordje hier, een zin netje daar. Dat lijkt wel traditie in Vlissingen; de klacht klinkt de laat ste jaren vaker. D66 toonde zich weer koploper in het stellen van vragen. Wordt de effectiviteit van welzijnsstichting Palladium eigenlijk nog eens door gelicht, wilde Josephine Elliott we ten. En zou het niet aardig zijn als ■se&mmtssmKss&BmB&mmmssmmzmggmzKasm de gemeente overal vrije bouw toe staat en niet alleen bij die nare be graafplaats en de doorgaande weg? En waarom gaat de gemeente niet de onderwijsmarkt op instellingen naar Vlissingen te halen? „Wat ons betreft niet alleen in Nederland, maar ook in Antwerpen, Leuven, Gent, noem maar op." Voor zover de vragen helder wa ren („wat wilt u nu eigenlijk we ten, meneer Waterman?") of in de commissie thuishoorden, gaf het college overal braaf antwoord op en suggesties nam ze keurig voor kennisgeving aan. Zoals die van de SP om de toeristenbelasting niet te verhogen naar 85 cent, maar naar 1,25 euro. Of die van GroenLinks om het parkeerbeleid, dat onlangs volledig op de schop is gegaan, pas écht aantrekkelijk te maken door het tarief naar nul te brengen. Op een suggestie na. Die van Bo van Scheyen van D66, om herin richting van de Burgemeester Ste- merdinglaan in Souburg uit te stel len ten behoeve van de Walstraat. Daar wilde niemand van weten. "ui i> IWJUIBHMWWMMIlWm.'flMMM MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg krijgt in totaal 1,5 miljoen euro subsidie om de stad vriende lijker te maken voor fietsers. Een verzoek voor Europese subsi die (900.000 euro) voor het pro ject Bike Friendly City is gehono reerd. De provincie Zeeland steunt het plan met 600.000 euro. In het project werkt Middelburg sa men met diverse andere Europese gemeenten en de provincie Zee land. Het geld wordt gebruikt om fiets routes in de stad aan te passen of aan te leggen. Verder komt er een transferium in het oosten van de stad waar mensen kunnen over stappen van auto op (huur-)fiet- sen. Kinderen kijken naar buiten na de verovering van het kasteel. Het mottekasteel van Terra Maris is 10 meter hoog. De nok reikt tot 16 meter. De beplanking van de toren is van van eikenhout, de ringvormige pa lissade van kastanje. ,-f Het project is gefinancierd met een Europese subsidie voor platte landsontwikkeling en bijdragen van de provincie, de Stichting het Zeeuwse landschap en de Natio nale Postcodeloterij. Het is gebouwd door Van de Lin- den uit Goes en het was tevens restauratie opleidings project. 3 Het kasteel is voor publiek toegan- kelijk en wordt middelpunt van on der meer rondleidingen en de middeleeuwse feesten van het museum in juli en augustus. Kwekerij open: elke zaterdag 9:00-16:00 uur Ravesteinweg 2a Crijpskerke info@zeelandplant.nl www.zeelandplant.nl HET adres voor tuinplanten haagplanten lei/dakbomen heesters Mediterraan Marie Curieweg 15 4389 WB Vlissingen Tel.: 0118-552010 www.paczonweringen.nl Ongestoord genieten van frisse lucht www.luxaflex.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19