cultuur 113 Musici inspireren portretschilder Zeeuwse kunstcollectie weer te zien De Reu: bezuinigingen cultuur gaan pijn doen PRESENTATIE Daan van Doorn durft zijn hart weer te volgen agenda Concert Al Di Meola uitgesteld vrijdag 13 mei 201 Ié Blog over kunst en cultuur Schouwen-Duiveland Lees 'Cultuur Dichtbij' via www.pzc.nl/blog Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. door Ali Pankow Voor portretschilder Daan van Doom heeft het Jaz zfestival Middelburg de afgelopen twee jaar be hoorlijk invloed gehad op zijn werk. Het betreft specifiek de ont moetingen met de muzikale groot heden Philip Glass vorig jaar en Courtney Pine in 2009. Van Doorn heeft beiden geportret teerd, met zeer succesvol resultaat. Zijn portret van Courtney Pine is uit duizenden inzendingen geselec teerd bij de vijftig genomineerde voor de BP Portrait Award 2011 in Engeland. Het schilderij van Philip Glass is een imponerend portret van 1,40 x 1,70 m geworden. Van Doorn gaat dat zaterdagmiddag om 17.00 uur laten zien aan de maestro zeifin de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg, waar Glass zowel zaterdagavond als zondag middag optreedt. Dat Van Doorn beide musici graag wilde portrette ren is gebaseerd op dezelfde moti vatie: „De muziek van beiden spreekt mij zeer aan en ze hebben alle twee zo'n expressieve kop." Het maken van een portret vergt bij hem nooit urenlang poseren. Van Doorn schildert liever op ba sis van tientallen foto's die hij vooraf maakt,ofwel laat maken door zijn vrouw Ineke Schoon- heyt. „Zij kan beter fotograferen dan ik, vandaar." Met het maken van b.eide portret ten heeft de kunstenaar geleidelijk het realisme weer meer toegelaten in zijn werk. „In Nederland wordt dat over het algemeen niet zo ge waardeerd. Het moet impressionis tisch of abstract zijn, maar zeker niet figuratief. In het buitenland wordt een realistisch portret veel meer gewaardeerd dan hier. Mijn eigen hart ligt daar toch ook. Ik voel me dan ook gesterkt door die selectie bij de vijftig mooiste por tretten voor die exposities in Enge land, te beginnen bij The National Portrait Gallery in London. Dat is voor een schilder zo ongeveer het zelfde als wat de Olympische Spe len betekenen voor een sporter." De weg die Van Doorn met het portret van Courtney Pine al had ingeslagen, zette hij voort met het schilderij van Philip Glass. Dat had weer alles te maken met het feit dat deze componist/pianist op veel jongere leeftijd al eens gepor tretteerd was door de kunstenaar Chuck Close, zijn buurman in New York met wie Glass goed be vriend was. „Na een beroerte is Chuck Close Daan van Doorn maakte een immens portret van musicus Philip Glass. foto Lex de Meester in een rolstoel terecht gekomen en uiteindelijk kan hij ook niet meer schilderen. Hij maakt nu alleen nog foto's. Natuurlijk hebben we als schilder ieder een eigen signa tuur, maar mijn stijl komt wel een beetje overeen met die van Close destijds en die was ook vooral figu ratief', zegt Van Doorn. Legde hij in veel voorgaande schil derijen ook nadruk op de achter grond, in het portret van Glass ligt de focus helemaal op het ge laat zelf. „Het is olieverf op polyes ter en ik heb het portret tegen een geheel witte achtergrond geschil derd. Van Doorn gaat het grote portret zaterdagmiddag dus aan Philip Glass zelf laten zien. „Nee, ik geef het niet weg, ik houd het zelf en probeer het te zijner tijd te verkopen, maar ik heb voor Philip Glass en de Zeeuwse Concertzaal wel mooie prints ervan gemaakt." Belangstellenden kunnen het portret bekijken tijdens de open dagen in Van Doorns atelier, Breeweg 79, Middel burg van 21 juni t/m 5 juni, dagelijks van 12.00 tot 19.00 uur. OP PAD Scharendijke Bingo-avond sportvereniging voor mensen met een beperking 'd Antilopen. Dorpshuis De Putmeet, 19.30 uur. PODIUM Goes 1953 De Musical. Theater de Mythe, 20.00 uur. Kapelle Henk G. van Putten opent de orgelcon certserie-2011. Hervormde Kerk Kapelle, 20.00 uur Krabbendijke Cabaretier Dolf Jansen met Als ik het niet doe doet niemand het. De Meiboom, 20.00 uur. Kwadendamme Opening Bluesfestival, met o.a. Light- nin' Guy, Hamilton Loomis, Keith Dunn Band, Shawn Pittman en Hook Herrera. Het festival is uitverkocht. Tent voetbalveld, 17.00 uur Middelburg Filmfestival CameRA. Studenten Roose velt Academy presenteren diverse films. Zeeuwse Bibliotheek, 19.00 uur Terneuzen The Swingstream. Het laatste concert in een driedelige serie door drie ensem bles van de Zeeuwse Muziekschool. Met: De Big Band, Sax@Work en het Zeeuws Klarinet Ensemble. Porgy en Bess, 20.00 uur. Vlissingen Las Malas speelt 'De Tweeling'. Vestzak'99, 20.30 uur Rootical Transformation verzorgt de jaarlijkse Tribute to Bob Marley. De Piek, 22.00 uur Zierikzee Soosavond Turbulentie. Brogum, 22.00 uur. renesse - Het concert dat de be faamde Amerikaanse gitarist Al Dj Meola in het dorpshuis van Renes- se zou geven, gaat morgen niet door. Woensdagavond werd kort voor aanvang van het optreden in Het Paard van Troje in Den Haag bekend, dat Di Meola's vader is overleden. De gitarist heeft toen nog een verkort concert gegeven, waarin heeft hij ook een lied op droeg aan zijn vader, die 95 jaar is geworden. Di Meola is gisteroch tend teruggereisd naar de Verenig de Staten. Voor het concert in Re- nesse wordt een nieuwe datum g®. zocht. Naar verwachting zal dat in september zijn. Gekochte kaarten blijven geldig, of het geld wordt desgewenst geretourneerd. middelburg - Voor het eerst sinds jaren is weer een deel van de pro vinciale kunstcollectie te zien. Bij CBK Zeeland aan de Balans in Middelburg werd gisteren de expo sitie Amuse geopend, met twintig werken. Het is een aanzet om veel meer zichtbaar te maken van de collectie. De provincie bezit een omvangrij ke verzameling Zeeuwse kunst. De afgelopen jaren is er echter niets meer aangekocht; de laatste ten toonstelling dateert van eind 2004, begin 2005. Het CBK Zeeland, het provinciale centrum voor beelden de kunst, vindt dat die verzame ling weer te zien moet zijn. Het is daarom de bedoeling dat vanaf vol gend jaar een grote tentoonstelling door de provincie gaat reizen. Amuse is een voorproefje. De expo sitie, te zien tot en met 8 juli, om vat werk van Arie Berkulin, Mari- nus Boezem, Piet Dieleman, Bert Frijns, Bregje de Heer, Teja van Hoften, Guido Lippens, Janpeter Muilwijk, Jan van Munster, Paul de Nooijer, Leen Quist, Wim Rie- mens, Bianca Runge, Ben Sleeu- wenhoek, Frits van Til, David Van- dekop, Harry Vandevliet, Kees Wij- ker en Machteld van der Wijst. Directeur Kathrin Ginsberg van CBK Zeeland sprak gisteren bij de opening de hoop uit dat de provin cie de collectie weer gaat aanvul len. Gedeputeerde Ben de Reu zei direct dat, gezien de bezuinigingen op cultuur, die kans minimaal is. „De collectie zal eerder kleiner en compacter worden." middelburg - Ben de Reu, de nieu we Zeeuwse gedeputeerde van cul tuur, vreest de bezuinigingsplan nen van staatssecretaris Zijlstra. Een gesprek deze week met de be windsman heeft zijn zorgen aange wakkerd. „Er gaat een koude wind waaien", zei De Reu gisteren bij de opening van de tentoonstelling Amuse. „Ik kan nog niet in details treden, maar dit gaat pijn doen." Zijlstra wil radicale keuzes maken. De gevolgen zullen vooral in de Randstad merkbaar zijn, maar vol gens De Reu kunnen die zich ook uitstrekken tot Zeeland. De gedeputeerde benadrukte daar om het belang van krachtenbunde lingen binnen de Zeeuwse cultuur sector. Onder meer op het gebied van beeldende kunst wordt een fu sie van organisaties voorbereid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13