'Aan een chipje kun je niet gaan zitten sleutelen' 'T-T n 'Leuk om kapotte kleding echt wat mooier te maken' II 'Steeds meer mensen voelen dat het krom is om alles meteen weg te donderen' Meer informatie Martine Postma, oprichtster van het Repair Café vrijdag 13 mei 2011 Elektronica laat zich lastig repa reren maar van techniek win je altijd. Als je maar geduld hebt. Dat is de houding van docent techniek Willem Bos. Willem Bos foto's Repair Café ij doet het niet.' Met die medede ling krijgt Wil- lem Bos als vrij williger van de bus van het Repair Café allerlei kapotte ap paraten aangereikt. En het is vaak een hele toer om te ont dekken wat er precies mis is. Een vrouw zet een stofzuiger voor zijn neus, een modelletje uit de jaren zeventig vermoede lijk. Het ding uit elkaar halen ging heel snel. Weer in elkaar zetten, was een hele toer", zegt Bos. De stofzuiger is binnen een half uur gemaakt. Ook een lamineerapparaat krijgt hij met een nieuwe zekering weer aan de praat. Een oude magne tron, waarbij na lang zoeken iets mis bleek in de stroomtoe voer naar het bedieningspa neel, geeft geen sjoege. „Alles wat elektrisch en mechanisch is, is doorgaans wel te maken. Als het te elektronisch wordt, gaat het ons boven de pet. Aan een chipje kun je niet gaan zit ten sleutelen." Vroeger bestond een apparaat voor een groot deel uit lucht, toen kon je overal heel makke lijk bij, zegt Bos. Maar die tij den zijn voorbij. „Een kapotte mp3-speler? Daar begin ik niet eens aan. Ik zou niet weten hoe het uit elkaar moet, en ei genlijk ook niet waarom! Die dingetjes worden onder de mi croscoop volautomatisch ge maakt. En voor absurd weinig geld. Al staat weggooien en snel een nieuwe kopen me wel tegen. Ik heb iets tegen onge breidelde kooplust. Het is een verspilling van onze grondstof fen." Bos doceert techniek aan ha vo- en vwo-leerlingen. „Ik pro beer hen de brutaliteit bij te brengen om spullen uit elkaar te halen. Om nieuwsgierig te zijn naar hoe een apparaat werkt." Het lukt niet altijd om het vonkje over te laten springen. „Jonge mensen hebben min- der moeite om spullen weg te gooien dan ouderen, zeker als ze de oorlog nog hebben mee gemaakt. Maar nu heb ik toe vallig een hele enthousiaste groep. Met hen ga ik kijken of we kapotte spullen weer aan de praat kunnen krijgen." „Het geeft veel voldoening om zelf iéts op te knappen. Vooral als er iets kapot gaat dat je dier baar is. Bovendien geeft het zelfstandigheid. )e bent min der afhankelijk van de rest van de wereld. Dat is me al heel jong bijgebracht." Een trui met een gat of een gescheurde broek verdwijnt in een container. Maar als het aan Miranda Kolvoort ligt, komt de kleurige knielap terug. Elektronische producten zijn bo vendien kleiner en ingewikkelder. „Een mobieltje is een soort black box, niemand snapt nog hoe het werkt. In je contract staat dat je na twee jaar gratis een nieuwe mag uitzoeken. En wie zegt dan: 'Nee hoor, de oude werkt nog prima.'" Christiaans is teleurgesteld in de innovatie van bedrijven. Het is een bekend verhaal. Bij Philips zou al decennialang een schets in de kluis liggen van een lamp die een leven lang meegaat. Het is een prachtige vondst die de winkels echter nooit zal bereiken omdat het niet in het belang van Philips is om de lamp echt te maken. Waar of niet, Christiaans kent het verhaal. Ook Shell zou al jaren de ontwikkeling van zuinige automo toren blokkeren. Het moet alle maal zo snel en goedkoop moge lijk, zegt hij. „Bedrijven hebben erg weinig geld over voor onder zoek naar duurzamer materiaalge bruik en naar de échte wensen van consumenten. Producent en consument houden elkaar in een houdgreep. Consumenten zijn best bereid groene producten te ko pen, maar willen er niets extra voor betalen. En geen van beiden heeft de moed om een grote stap te zetten." www.repaircafe.nl Vrijwilligers maken in Repair Cafés kapotte spullen die mensen van thuis meebrengen. Eigenaars kijken mee zo dat ze het daarna zelf kunnen maken. www.platform21.ni Deel via de Repair HUB van dit de signplatform je geheime kennis van goede reparatieadressen in Neder land of daarbuiten www.transitiontowns.nl Lokale gemeenschappen die hun ma nier van wonen, werken en leven min der olie-afhankelijk en meer duur zaam willen maken www.milieucentraal.nl Advies: koop duurzame en kwalitatief goede spulten en onderhoud ze goed, of laat ze repareren. Miranda Kolvoort Pal tegenover een 'kle- dingdiscounter' met T-shirts voor 1 euro zit kostuummaakster Mi randa Kolvoort bij de stand van de Reparatiebus klaar om kapotte kleding op te lappen. „Kleding is belachelijk goed koop en niemand heeft nog tijd om zelf iets te maken of verstellen. We zijn druk, druk, druk." Terwijl ze in de zon wacht op klandizie haakt ze met verschil lende kleuren katoen de gaten van haar rieten tas dicht. Ze houdt vooral van opvallend herstelwerk, waarbij je de repa ratie kunt zien. Zoals de elle boog- en knielappen van vroe ger, vaak in de vorm van een knalrode appel of groene peer. „Ik vind het leuk om oude kle dingstukken echt wat mooier te maken", vertelt ze. Kolvoort dichtte een gat in een rood wollen omslagdoek door er een stofje met een race-auto op te naaien. Helaas willen de meesten dat hun jas of trui on zichtbaar wordt versteld. Diana Metselaar helpt af en toe als vrijwillige fietsenmaker. Ze heeft zeker twee uur werk aan de versleten remkabels van de flets van Mouna. „Ik vind het leuk om oplossingen te zoeken. Ie weet natuurlijk van te voren niet hoe lang het duurt voordat je die uitkomst hebt gevonden. Anders zou je er misschien niet aan begin nen", zegt ze lachend. Als er iets in huis stuk gaat, probeert Diana het eerst zelf te maken. En het moet gek lo pen, wil ze het opgeven. Klussen is haar met de paple pel ingegoten. „Ik haalde al jong alles uit elkaar wat los en vast zat. Dat deden mijn zus sen ook. En ik lag altijd te sleu telen onder mijn oude auto. Had ik 'm gemaakt, was er een week later al weer wat anders stuk. Je moet het optimisme - hebben dat je alles ook weer in elkaar krijgt. In het begin zul je denken dat het is gelukt en dan blijk je opeens wat onder deeltjes over te hebben... Maar daar leer je van." Metselaar is zelf ook repara teur van beroep: ze is klokken maker. „Ik merk gelukkig wei nig van het geringe animo voor reparatie. Mensen met een antieke Engelse pendule of Franse Comtoise zijn vaak erg gehecht aan hun klok. Ik hoor veel emotionele verhalen over hoe lang de klok al in de fami lie is en hoe ze eraan zijn geko men. Zij zijn eerder bereid om geld uit te geven aan herstel werk van zo'n dierbaar stuk." ir

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11