n Syrië BALI buitenland 19 'Het lijkt wel of de dagen van idi Amin terug zijn' M 48 verkrachtingen per uur in Congo Dagboek Bin Laden in beslag genomen Frankrijk wil de ex van Dutroux niet Denemarken voert grenscontroles op Doden bij aardbevingen Spanje 0* Grieken leggen openbaar leven plat met staking BETOVEREND oad.nl/bali donderdag 12 mei 2011 door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - Yoweri Museveni (66), de president van Oeganda, lijkt in een paar weken zijn reputatie van bevrijder en succesvol leider te grabbel te hebben gegooid. Protest acties van de oppositie worden met harde hand neergeslagen, op positieleiders worden gearresteerd of moeten uit veiligheidsoverwe gingen het land ontvluchten. De president wil de grondwet aanpas sen om hard op te kunnen treden tegen onruststokers. „Het lijkt wel of de dagen van dic tator Idi Amin terug zijn", stelt de Keniaanse politicus Joseph Mu- nyao. „Toen moest Museveni het land ontvluchtten, uit vrees voor zijn leven. Nu is het oppositielei der Kizza Besigye die op de vlucht "ij is voor Museveni." Munyao is een politieke bondge noot van Besigye (54), die in Ke nia is voor een medische behande- o* ling. Hij liep eind vorige maand ra ke klappen op, en kreeg een lading pepperspray in zijn oog gespoten door de oproerpolitie, tijdens een demonstratie in de hoofdstad Kampala tegen de snel stijgende kosten van levensonderhoud. Besigye werd gisteren tegengehou den op het vliegveld van Nairobi toen hij terug wilde keren naar Oe ganda om protesten te leiden te gen de installatie van Museveni voor een zesde ambtstermijn. „De Oegandese regering is in paniek omdat ze iedere legitimiteit ont beert", meent Besigye. Hij beweert dat er zwaar gefraudeerd is tijdens de verkiezingen in februari, die Museveni met 68 procent won. Be sigye haalde 26 procent. Toen Museveni in 1986 aan de macht kwam, werd hij in binnen- en buitenland bejubeld als een ver licht leider. Na decennia van bloe dige onderdrukking door Milton Obote en Idi Amin, trad iemand aan die democratische beginselen en mensenrechten respecteerde. Zijn onvermogen een eind te ma ken aan de bloedige acties van het Leger van de Heer (LRA) in het noorden en de directe militaire in terventie in buurland Congo, lever den Museveni echter veel kritiek op. Kritiek die verder aanzwol toen bleek dat hij na 25 jaar aan de macht van geen wijken wilde we ten. Hij paste de grondwet aan om dit jaar opnieuw aan de presidents verkiezing mee te kunnen doen. Reden voor Amnesty Internatio nal om aan de vooravond van Mus- eveni's inauguratie een beroep op hem te doen de mensenrechtensi tuatie te verbeteren. Museveni zelf vindt dat hem en zijn veiligheids diensten weinig te verwijten valt. DAKAR Het aantal verkrachtingen in Con go neemt razendsnel toe. Dat blijkt uit een onderzoek van het Ameri can Journal of Public Health. Uit de studie komt naar voren dat in Con go dagelijks 1152 vrouwen worden verkracht. Dat is 48 verkrachtingen per uur. De nieuwe cijfers werden verkregen door in het hele land en quêtes te houden. WASHINGTON Osama bin Laden hield een dag boek bij met ideeën en details over Al Qaeda-operaties. Dit dagboek werd in beslag genomen bij de voor de terreurleïder noodlottige inval door commando's in zijn vil la in het Pakistaanse Abbottabad, zeiden bronnen bij de Amerikaan se regering. Er werd al langer ge dacht dat hij een dagboek bijhield. MADRID BRUSSEL Frankrijk is niet van plan Michelle Martin, de ex-vrouw van Mare Du troux, op te nemen. Dat meldden Belgische media gisteren. Maandag werd bekend dat Martin onder strikte voorwaarden vervroegd vrij zou komen. Een van de voorwaar den was dat zij naar een Frans klooster zou gaan. De Franse weige ring betekent dat ze in de cel blijft. KOPENHAGEN Denemarken heeft zich aangeslo ten bij een aantal andere Europese landen dat de grenzen strenger wil controleren. Het land wil perma nente douanekantoren langs de grens plaatsen om de misdaad en il legale immigratie in te dammen. De maatregelen komen op verzoek van de Deense Volkspartij, de na tionalistische coalitiepartner Het zuidoosten van Spanje is woensdag getroffen door twee aardbevingen. Zeker tien personen zijn om het le ven gekomen en tientallen zijn ge wond geraakt. Veel gebouwen liepen zware scha de op, zei het kantoor van de Spaanse premier. Het epicentrum van de twee bevin gen, die een kracht van 4,4 en 5,2 hadden, lag nabij het stadje Lorca. De tweede beving vond twee uur na de eerste plaats. Het regionale bestuur van Murcia zei dat patiënten van een zieken huis in Lorca geëvacueerd moesten worden naar een in allerijl opge richt noodhospitaal. De doden, on der wie een kind, vielen bij de tweede beving. Van de facade van een kerk in Lorca vielen grote brokken steen. Tussen het puin lag ook een grote kerkklok. Op televisiebeelden was te zien hoe auto's door brokken puin waren verpletterd. Op het plein voor de kerk verzame len zich doorgaans schoolkinde ren. Als de tweede beving tien minu ten later had plaatsgevonden, zou den er veel slachtoffers zijn geval len, meldde de Spaanse publieke omroep. Bij de eerste ronde sancties werd president Assad nog ontzien. Secretaris-generaal van de Verenig de Naties Ban Ki-moon riep Syrië gisteren op een team van interna tionale hulpverleners toegang te geven tot de stad Daraa om een in schatting van de humanitaire situa tie te kunnen maken. De VN-chef zei teleurgesteld te zijn dat het team nog geen toegang heeft. Gisteren werd ook bekend dat Sy rië geen kandidaat is voor een vrij komende zetel in de Mensenrech- tenraad van de Verenigde Naties. Koeweit vervangt het land, zo maakten Koeweitse en de Syrische ambassadeurs bij de VN gisteren gezegd. Syrië wil zich in 2013 op nieuw kandidaat stellen. zie onze website:buitenland Pro-Syrische reacties op Face- bookpagina van Europarlement ATHENE - De Grieken hebben giste ren het werk weer neergelegd uit protest tegen bezuinigingsmaatre gelen van de regering. Havens, 1 treinverkeer en overheidsdiensten kwamen voor een deel stil te lig gen. Ook het luchtvaartverkeer on dervond hinder. Volgens de politie deden zo'n twintigduizend mensen mee aan betogingen in Athene en Thessalo niki. In de buurt van het parle mentsgebouw in Athene raakten demonstranten slaags met de poli tie, die traangas inzette om een ste- 4 nengooiende menigte uiteen te drijven. Het is de tweede algemene staking dit jaar die is georganiseerd door de grootste vakbonden van het land. zie onze websiteteconomie Lege perrons en volle vliegvel den onder de Griekse zon 'Pluk je vakantie'; Oad Reizen en Schiphol laten uw vakantie wel heel aantrekkelijk beginnen. Boekt u namelijk vóór 31 mei 2011 uw reis naar Bali, dan ontvangt u een overnachting in het Radisson Blu Hotel op Schiphol en parkeert u gratis tijdens uw vakantie! Daarnaast loopt uw korting op tot honderden euro's door onze fantastische aanbiedingen. Hotel Bumas*** ■n Rustiek en traditioneel Traditionele Balinese stijl, tropische tuinen en een rustige sfeer zijn de ingrediënten van dit mooie hotel in Sanur. U geniet hier van een heerlijke vakantie tegen een zeer aantrekkelijke prijs. Mercure Resort Sanur Bali Aan het brede zandstrand Verblijf in een sfeervolle bungalow omgeven door uitgestrekte tropische tuinen. Een plek waar u tot rust komt in een natuurlijke ambiance. Hotel Sanur Beach 1 Direct aan het strand Bent u op zoek naar Balinese gastvrijheid, uitstekende service en wilt u direct aan het strand verblijven? Dan is dit populaire hotel in Sanur de perfecte keuze! Vertrek: mei en juni 2011 2-persoonskamer o.b.v. logies ontbijt Reisnummer: DPS202-10 Vertrek: mei en juni 2011 2-persoonskamer o.b.v. logies ontbijt Reisnummer DPS202-08 Vertrek: mei en juni 2011 2-persoonskamer o.b.v. logies en ontbijt Reisnummer: DPS202-02 Deze kortingen zijn al in de prijs verwerkt en alleen geldig voor nieuwe boekingen. Vraag naar de voorwaarden bij uw ANVR-reisadviseur of kijk op oad.nl/baii. Bel 0900-8482 (o.isp^tjof ga naar uw ANVR-reisbureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9