WMÖ Het klikt tussen blues en Zeeuws Zowel Philip Glass als 4 luit H selectie donderdag 12 mei 2011 In Tv 4 Massafest Tweede editie van het stoner/ rock/psychedelica-festival Massa fest, met idealus Maximus, Capi tal Sentimental, Tangled Horns, The Machine, Heavy Lord, Sung- razer en de Britse groep Gentle- mans Pistols. Zaterdag 14 mei, The Lane, Oostburg, 14.00 uur. Simeonkwartet Het Simeonkwartet-, opgericht in 1996 en bestaande uit de pia nisten Afke Wiersma, Cathelij- ne Maat, Emile Engel en Rien Wulffraat voert op vier vleugels Canto Ostinato van de Neder landse componist Simeon ten Holt uit. Zaterdag 14 mei, Grote Kerk, Groede, 20.00 uur. Terra Cotha Na een korte pauze is Terra Go- tha terug, met onder anderen Spectra*Paris, een Italiaans dark electronic project met als drij vende kracht Elena Fossi (foto). Verder treden Star Industry, Sophya en BUZZ op. Zaterdag 14 mei, De Piek, Vlissingen, 19.30 uur. In Kwadendamme is mor gen en zaterdag de 19e edi tie van het Bluesfestival. Een van de toppers is de Bluescaravan, met drie jon ge diva's uit het genre. door René de Dreu De blues en bluesrock zijn er in veel gedaan ten. Trouwe bezoe kers aan het Bluesfes tival in Kwadendamme zijn ge wend dat ze op twee dagen stee vast een mooie staalkaart krij gen voorgeschoteld met vooral weer varianten van de Chicago- en Deltablues. Op het eerste gezicht een mannen wereld, maar die schijn bedriegt. En ook dat weten die vaste festival bezoekers. Rosa King, Ana Popo- vic, Angela Brown, Jenny Kerr, Jo anne Shaw Taylor en Candye Ka ne maakten toch mooi geschiede nis in verschillende van de acht tien voorgaande festival edities. En nummer negentien - morgen en zaterdag - vermeld in één act maar liefst drie aanstormende bluesdi va's: Cassie Taylor, Samantha Fish en Dani Wilde. Girls with Guitars luidt de titel van hun onlangs uitgebrachte bluesal- Programma De negentiende editie van het Bluesfestival wordt morgen en za terdag gehouden in de tent op het voetbalveld in Kwadendamme. Programma hoofdpodium vrijdag: 17.00 uur: Lightnin' Guy (B) 18.25 uur: Hamilton Looms (VS) 20.00 uur: Keith Dunn (VS) 21.45 uur: Shawn Pittman (VS) 23.30 uur: Hook Herrera (VS). Programma hoofdpodium zater dag: 13.15 uur: The Blue Clay (NL) 14.40 uur: The Rhytm Chiefs (NL) 16.10 uur: Ruf Bluescaravan (UK/VS) 18.10 uur: Brandon Sahtini en Greg Gumpel (VS) 19.55 uur: lan Siegel Band (UK) 21.40 uur: The Juke Joints (NL) 23.30 uur: Marcus Malone (VS). Zondag is er een gospelmis in de RK kerk die begint om 10.45 uur, met Brandon Santini en zijn band. bum. Drie jonge meiden met rau we blues, beetje soul en boogie maar vooral de sound van de he dendaagse blues. Van het trio komt de naam van de Amerikaanse zangeres en bassiste Cassie Taylor al het meest voor in de bluesarchieven. Ook al is ze nog maar 24 jaar, ze heeft als doch ter en bandlid van bluesman en multi-instrumentalist Otis Taylor al de halve wereld afgereisd en was te horen op acht albums van pa en op Gary Moore's Bad For You Ba- by. Samantha Fish (22 jaar) wilde van jongs af aan muziek maken en ge boren en getogen Kansas City is de blues dan bijna niet te omzei len. Ook Dani Wilde (25 jaar) ken de een opvoeding met bluesmu ziek. Bij haar gaf de kennismaking met hedendaagse bluesvertolkster Susan Tedeschi de doorslag zich helemaal aan dat genre over te ge ven. Het album met de wat vrijblijven de en populaire titel bevat twaalf knap gearrangeerde nummers. Een mooie balans tussen blues- rock en de verschillende muzikale invloeden die het drietal beheerst. Het kan ingetogen, soms zelfs se- mi-akoestische Mississippi blues, of uitgelaten zoals in de vertolking van Bitch van de Rolling Stones. In middels hebben de drie dames ook ieder al minstens één eigen so loalbum uitgebracht. Platenlabel Rufrecords bracht de dames bij elkaar en zorgde voor een 'blues caravan tour' die de drie bluesladies op veel plekken in Eu ropa, Canada en de Verenigde Sta ten brengt. „De eerste ontmoeting was nog maar een jaar geleden in Kansas. We pakten wat bestaande nummers en vulden die dan in. Het was een ontdekking om te ho ren hoe we daar onze eigen invloe den in kwijt konden. We hebben ieder een andere benadering van de blues, maar toch vormden we al snel een team en konden zo doende een album uitbrengen", laat Dani Wilde vanuit Londen we ten. Zij is de 'veteraan' van het trio en heeft met twee albums en heel wat optredens een behoorlijke staat van dienst. „Het publiek voor bluesconcerten is doorgaans wat ouder. Maar blues en jonge muzi kanten gaan toch perfect samen. Denk aan Muddy Waters of John Lee Hooker; ze schreven hun meest legendarische songs toen ze nog jong waren. Het zou mooi zijn als we als jonge meiden die de blues spelen een soort rolmodel kunnen zijn. Het kan jongeren wel licht stimuleren zich in de blues te verdiepen. Het is in ieder geval een enorme muzikale bron." Dani, Samantha en Cassie denken al voorzichtig aan een follow-up van het eerste album. Dani: „Door het samen onderweg zijn en veel optreden merk je dat we nog meer op elkaar raken ingespeeld en er nieuwe ideeën ontstaan. Het is wel hectisch omdat we ook nog met onze eigen dingen bezig zijn, maar het samenkomen van ver schillende invalshoeken stimuleert enorm om met elkaar door te gaan." De charme van het Bluesfes tival ligt in het kleinschali ge karakter. Dat en de bij zondere locatie hebben het festival tot ver buiten Zeeland een aanspre kende naam bezorgd. Midden in het dorp bij de sportvelden staat een tent waar de 1200 bezoekers te recht kunnen voor de twaalf inter nationale hoofdacts. Een intiem buitenpodium zorgt jaarlijks voor bijzondere verrassin gen. Daar onder andere een blues optreden op zaterdag door The Mercymen met cabaretière Katin- ka Polderman. Die laatste zit welis waar midden in een goed lopende theatertoer, maar maakt dit tussen doortje met de blues. „Het is te leuk om te laten liggen. In het theater doe ik natuurlijk al veel met gitaarmuziek, maar blues - en dan nog in het Zeeuws - is toch Katinka Polderman even iets anders. Via mijn partner Bo, die akoestische rootsblues speelt in The Mercyman, kwam die muziek wel veel dichterbij." „Tijdens ontmoetingen met blues man Peter Kempe was het idee al vaker geopperd. Eigenlijk tot m'n verbazing nodigde hij ons uit om naar het festival in Kwadendamme te komen. Dus dan ga je aan het de slag met vooral bluesklassie- kers. Bovendien klikt het goed tus sen de blues en Zeeuws dialect. Het heeft zelfs iets cabaratesks. Blues maakt veel gebruik van meta foren en omdat ik zo dicht moge lijk bij de originele teksten wilde blijven kwamen er gekke plat Zeeuwse zinnen te voorschijn. In Diggin' my Potatoes van Big Bill Broonzy krijg je dan zoiets als 'Noe doen ze aol m'n juun uut'. Het voelt nu al als iets waar ik meer mee wil doen." Of het buiten Zeeland aanslaat is wel een vraag. „De teksten zijn echt Zeeuws en dus niet goed te volgen voor niet-Zeeuwen. Maar die manier van blues maken ligt in het verlengde van het theaterreper toire. Misschien dus toch meer dan zomaar een tussendoortje." Nog vrij recent deden twee grootheden uit de muziek wereld Zeeland aan. De be roemde componist Philip Glass verzorgde in september 2009 twee memorabele recitals in de Zeeuw se Concertzaal. Gitarist Al Di Meo- la was een jaar geleden dé topper van het Internationaal Jazzfestival Middelburg. Het leken unieke gebeurtenissen. Toch keren beide coryfeeën nu te rug, zelfs gelijktijdig. Philip Glass treedt zowel zaterdag als zondag opnieuw op in de Zeeuwse Con certzaal, terwijl Al Di Meola zich allerminst te groot voelt om zater dag op te treden in het dorpshuis in Renesse. „Ik kom graag terug", zei Philip Glass, nadat hij in 2009 twee con certen in de Zeeuwse Concertzaal had gedaan. Hij houdt woord. Vori ge keer ging het om solo-optre dens. Nu komt hij samen met vio list Tim Fain naar Middelburg. Dankzij deze samenwerking staan er maar liefst twee Europese pre mières op het programma. Tim Fain speelt solo de nieuwe Partita for Solo Violin in Seven Movements. Samen met Glass op piano brengt hij de première van Pendulum, dat is geschreven voor de American Ci vil Liberties Union. Glass speelt daarnaast uiteraard hoogtepunten uit zijn piano- oeuvre. Op het programma staan: Two Etudes Nos. 2 and 10) en Meta morphoses (Nos. 2,3, and 4). Samen met Fain voert hij bovendien Mu sic from The Sereens uit. l COLOFON UitGids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/De Stem. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: redsec@pzc.nl Websitewww.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91,4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Philip Glass

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66