41 binnenland Wijkagent naar verkeerszondaar TOSS ABP vreest te moeilijk stelsel pensioenen Openbaar Ministerie en politie dubbel zo intensief achter kinderporno aan VOORSTEL Kamer wil verscherping controle na inname rijbewijs Leraar basisschool maand langer vast Mogelijk grote fraude met uitkeringen 'Balkanmissie: geen verband met kanker' Helikopter crasht in weiland nabij Veghel OM schuift aan bij 'RTL Boulevard' WD: stoplicht eerst op oranje, dan groen donderdag 12 mei 2011 AMSTERDAM - Pensioenfonds ABP waarschuwt dat nieuwe pensioen regelingen niet te ingewikkeld moeten worden, omdat ze dan niet uit te leggen zijn aan de deel nemers. Het fonds, waar een kwart van de Nederlandse huis; houdens aan is verbonden, vreest dat de huidige pensioenonderhan delingen kunnen leiden tot een 'wirwar' van regelingen. „Pensioencommunicatie die te moeilijk is tast het draagvlak voor pensioen aan", zegt ABP-vicevoor- zitter Xander den Uyl. Sociale part ners staan onder grote druk om snel een akkoord te sluiten over een hervorming. Daarna moeten de pensioenfondsen de afspraken omzetten in nieuwe contracten. „De deelnemers én de Autoriteit Financiële Markten zeggen ons: maak het niet te ingewikkeld, maar we zijn afhankelijk van wat de sociale partners afspreken", al dus Den Uyl. Het fonds vreest dat de stap naar een nieuw systeem ge paard gaat met overgangsmaatrege len, zodat groepen deelnemers op verschillende wijze behandeld moeten worden. ABP-directeur Ni cole Beuken: „De neiging is om bij het veranderen van een regeling de verschillen tussen groepen uit te middelen, zodat een bepaalde groep niet extra benadeeld wordt. Dat geeft overgangsrecht en het maakt de communicatie met de deelnemers moeilijker. Het geeft ook extra kosten." Het ABP pleit voor een andere rekenmethode om de financiële positie van het fonds vast te stellen. mmmimtsmmmtmaaumaimmmmammam LEEUWARDEN De 32-jarige basisschooldocent en voetbaltrainer uit Joure die volgens het Openbaar Ministerie (OM) stie kem foto's maakte van douchende jongens blijft nog zeker een maand langer vastzitten. Dat maakte het OM gisteren bekend. De rechtbank verlengde het voorarrest van de man, die ook verdacht wordt van het bezitten van kinderporno. HILVERSUM De uitkeringsinstantie UWV heeft jarenlang geld uitgekeerd aan men sen die niet stonden ingeschreven bij een gemeente. Dat meldde RTL Nieuws gisteren op grond van inter ne stukken van het UWV, waarop het de hand wist te leggen. De ge meente Amsterdam wil ophelde ring van het UWV, omdat het ver moeden bestaat van fraude. DEN HAAG Nederlandse militairen die actief zijn geweest op de Balkan hebben niet vaker leukemie of andere vor men van kanker gekregen dan an dere militairen. Dat bleek gisteren uit onderzoek door het RIVM. Het onderzoek werd gehouden vanwe ge de commotie rond de met ver armd uranium versterkte antitank- granaten van de NAVO. VECHEL - Een 65-jarige man uit Apeldoorn is gistermiddag met zijn helikopter neergestort in een weiland tussen Veghel en Maria- heide. De man wist het wrak op ei gen kracht te verlaten, voordat het toestel volledig uitbrandde. Tegen de tijd dat de brandweer ter plek ke arriveerde, viel er niets meer van de vliegmachine te redden. De piloot, die met zijn particuliere he likopter op weg was van Budel naar Lelystad, mankeerde niets. Volgens een ooggetuige over wiens huis het toestel vloog, stop te de motor van het toestel abrupt. „Hij plofte nog een keer, pruttelde nog wat en stopte toen helemaal. Gelukkig hing hij toen nog maar een paar meter boven de grond." PAUL KUSTERS Meerderheid parlement wil standaard bezoek van wijk agent. Overtreder rijverbod valt nu pas door de mand als hij wordt verlinkt. Zeker 5 procent gaat na inne men rijbewijs toch de weg op. DEN HAAG - Automobilisten van wie het rijbewijs is ingenomen, moeten standaard een bezoek krij gen van de wijkagent. Een Kamer meerderheid van CDA, WD en PvdA eist dat verkeersminister Me- lanie Schultz van Haegen de con trole op rijverboden verscherpt. Volgens de Kamer is het voor drankrijders en notoire snelheids overtreders nu te makkelijk on danks een rijverbod ongestraft ach ter het stuur te kruipen. „De pak kans moet omhoog", stelt initiatief nemer CDA-Kamerlid Sander de Rouwe. Overtreders vallen nu pas door de mand als ze worden ver linkt of toevallig in een politiefüik rijden. „Als de wijkagent voortaan op de hoogte is en laat merken dat DEN HAAG - Het Openbaar Ministe rie en de politie gaan hun inspan ningen bij de opsporing van kin derporno verdubbelen. Het aantal gespecialiseerde rechercheurs gaat van 70 naar 145. Het maken en produceren van kin derporno en het beëindigen van 'acuut misbruik' krijgt de hoogste prioriteit. Het OM verwacht een verdere groei van de productie en geeft daarom aan bezit en versprei ding minder prioriteit. In sommi ge gevallen worden bezitters en verspreiders van kinderporno ge waarschuwd en krijgen zij hulp aangeboden. Waar mogelijk zal het Openbaar Ministerie hard optreden tegen computeranimaties van kindermis bruik. Die nemen volgens Harm Brouwer, voorzitter van het colle ge van procureurs-generaal, soms bedrieglijk echte vormen aan. „Je staat er soms van versteld. Die computeranimaties kunnen de be langstelling voor kinderporno aan wakkeren'", aldus Brouwer. Blijkens het jaarbericht van het Openbaar Ministerie over 2010 be hoort de bestrijding van kinder porno samen met het afpakken van crimineel verdiend vermogen tot de voornaamste speerpunten. Vorig jaar groeide het aantal kin derpornozaken van achthonderd in 2009 naar duizend. Volgens Brouwer zal dat aantal de komen de decennia verder blijven toene men, onder meer door de snelle verspreiding via internet. „Het zou me niet verbazen als we volgend jaar op twaalfhonderd zaken zit ten", zegt hij. hij de gestrafte automobilist in de gaten houdt, zullen meer overtre ders hun auto laten staan." Elk jaar worden twaalfhonderd be stuurders aangehouden omdat zij ondanks een rijverbod toch de weg zijn opgegaan. Dat is 5 pro cent van het totaal. Het daadwerke lijke aantal 'doorrijders' ligt ver moedelijk hoger. In een recente en quête onder mensen met een rij ontzegging gaf 12 procent toe des ondanks achter het stuur te zijn ge kropen. Volgens de SWOV, het weten schappelijk instituut voor verkeers veiligheid, nemen mensen zonder rijbewijs meer risico. Uit cijfers blijkt dat zij 2,5 keer meer kans op een ongeluk hebben dan bevoegde verkeersdeelnemers. De Rouwe denkt dat zijn voorstel het rechtvaardigheidsgevoel bij burgers kan vergroten. „Het korrit niet zelden voor dat mensen mij bellen en zeggen: 'Die man heeft pas mijn dochter doodgereden en rijdt nu vrolijk rond'. Dat valt niet uit te leggen." De Kamer spreekt komende week met minister Schultz over de ver- Behalve in Nederland krijgt kinder porno ook in de Verenigde Staten topprioriteit. „We krijgen heel veel IP-adressen toegespeeld. Zo is ook de Amster damse zedenzaak begonnen", al dus de vertrekkende hoogste baas van het OM. Die ontdekking heeft geholpen bij het herdefiniëren van de prioriteiten op dit terrein. De voornaamste aandacht wordt nu gericht op het 'acuut beëindigen' van misbruik van kinderen, bij voorbeeld in een afhankelijkheids relatie, zoals in het gezin, onder wijs of sport. Dat betekent volgens de procureur-generaal niet dat be zitters en verspreiders van kinder porno vrijuit gaan. „Niets doen is nooit een optie." Het Openbaar Ministerie consta teert op basis van de cijfers uit 2010 dat de criminaliteit is afgeno men. Een kwart van de bevolking had in 2010 te maken met criminali teit, ten opzichte van 32 procent in 2005. Het aantal strafzaken daalde van 230.000 naar 210.000, een da ling van 8,7 procent. Het aantal ver keersveiligheid. Kamerlid Charlie Aptroot (WD) vindt het een 'sym pathiek idee' de wijkagent in te schakelen, al tekent hij er wel bij aan dat het plan uitvoerbaar moet zijn. Ook Sharon Dijksma (PvdA) vindt dat minister Schultz de 'ver- keersterroristen beter in de smie zen moet krijgen'. Wel wijst zij er op dat de wijkagent al veel op zijn bord heeft en niet overvoerd moet raken met taken. Zij zou liever zien dat het kabinet de helft van de vijfhonderd afgesproken ani mal cops inzet om 'notoire ver- keerscriminelen' aan te pakken. DEN HAAG - De WD wil dat ver keerslichten zo worden aangepast dat ze korter op rood staan en eerst op oranje springen voor ze naar groen gaan. Volgens de WD kan dat wel drie auto's per keer sche len, wat beter is voor de doorstro ming. Het systeem bestaat al vrij lang in Duitsland. keersovertredingen nam af van 11,7 naar 11 miljoen. Opvallend was wel dat het aantal vrijspraken toenam van 6,3 naar 8,2 procent. Voor die stijging zegt het OM geen echte verklaring te hebben, behalve dat de rechters volgens Brouwer 'beducht zijn voor rechterlijke dwaling'. Het opsporen van crimineel ver mogen was succesvol: er werd vo rig jaar voor een recordbedrag van 55 miljoen euro bij criminelen weggehaald. Tien miljoen daarvan was afkomstig van lieden die be trokken waren bij de Klimop-zaak, de fraude en oplichting bij project ontwikkelaars in het vastgoed. Brouwer verwacht de komende ja ren een verdere groei van het op sporen van misdaadgeld. Dat be drag moet de komende jaren stij gen naar honderd miljoen. DEN HAAG - Officier van justitie Su zanne Terporten zal de komende zes maanden geregeld aanschuiven bij de presentatoren van het tv-pro- gramma RTL Boulevard. De tv-optredens van de persoffi cier in het entertainmentprogram- ma hebben de volledige instem ming van de top van het Openbaar Ministerie. Terporten beleefde gis teravond haar debuut op de buis. Ze verwacht kritiek op haar tv-op- treden 'maar het kan nooit kwaad als leden van de rechterlijke macht uit hun ivoren toren komen'. 1 Harm Brouwer foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4