zeeland 121 bedrijven enorm veel geld opleveren Verse groenten in tuinbouwkiosk keuken^ onderneming regioagenda Grote voorjaarsmarkt bij kerk Elimgemeente High Tea bij De Schure voor zwerfkatten Wijkvereniging houdt vrijmarkt bij Straete Motortoertocht Ochtendgloren donderdag 12 mei 2011 OOK VOOR VERVANGINGSAPPARATrUi MR. FJ. HAARMANWEG 26 TERNEUZEN TEL: 0H5-620851 mÊK temeuzen b.v. Wij zijn, pas tevrèsUivaJs tohetb&nt! j Z rfdffligaiiiBgsgmiimaBiisaag35Eiaaiaw»mti8g3B^^B8Ba3gg«ai^ iHHHh'MMMwiw i iw ■■nnmniMi 1 m uw 111 iiii—mannin iiiimwm quay, voor een bestaan aan de wal. Hij belandde bij een scheepsagent in Vlissingen die een surveybu- reau wilde beginnen, een bureau voor het opmeten van schepen en ladingen. Het kwam echter niet van de grond. Jaap kreeg zelfs ont slag, wat hij met succes aanvocht. Hij had al wel de smaak te pak ken. „Het uitrekenen van la dinggewichten van schepen is een vak apart. Er werd heel veel met aannames gewerkt. Ik heb er een studie van gemaakt en contact ge zocht met de Technische Universi teit Delft, met prof J. A. Korteweg. Hij vertelde dat de in de scheep- .vaart gangbare rekenmethodes ho peloos ouderwets waren. We heb ben een heel andere, betrouwbare methode ontwikkeld." Voor klanten, zoals afnemers van kolen en ijzererts, kan dat commer cieel heel interessant zijn. Arcelor- Medewerkers van het Opleidingscentrum legden gisteren de laatste hand aan de tuinbouwkiosk. foto Mark Neelemans door Raymond de Frel terneuzen - Lichtvervuiling, lelij ke gedrochten en ga zo nog maar even door. Terecht of niet, als het woord glastuinbouw valt, hebben veel mensen meteen negatieve as sociaties. Daar probeert het Voor- lichtings- en Opleidingscentrum voor de glastuinbouw aan de Smitsschorreweg in Westdorpe iets aan te doen, onder meer met een heuse tuinbouwkiosk. „We verkochten bij onze recepten onze producten ook al aan particu lieren. Daar was al redelijk wat be langstelling voor, maar er zijn nog veel meer mensen die helemaal niet weten wat er hier allemaal is te verkrijgen", vertelt projectleider Gijs van den Berg van Dethon. Daarom wordt nu de laatste hand gelegd aan een tuinbouwkiosk, die vrijdagmiddag door de Temeuzen- se burgemeester Jan Lonink wordt geopend. De kiosk is vanaf dan van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur geopend. „De kiosk wordt bemand door werklozen en mensen met een uit kering. Zo kunnen ze ervaring op doen met het oog op het uiteinde lijke doel: in een echte winkel aan de slag gaan", aldus Van den Berg. De verse Zeeuws-Vlaamse produc ten worden verkocht onder de nieuwe merknaam 'Terra Scala'. De kiosk ziet het levenslicht tij dens een open dag, die plaatsvindt in het kader van de Europa Kijkda gen. Die zijn bedoeld om een in druk te geven wat-er zoal met Eu ropees subsidiegeld wordt gedaan. Een kok probeert de bezoekers te verlekkeren met hapjes, die zijn be reid met producten uit de kassen. Er is van 13.00 tot 16.00 uur moge lijkheid om een indruk te krijgen van de gewassen die in de kassen worden geteeld. Zo wordt er nu onder meer een proef gedaan met de kweek van olifantengras onder plastic, in de hoop dat dit de oogst versnelt. natte vingerwerk. Tot Tanido BV in 1998 door toen nog Sidmar in de arm werd genomen. Met oog voor wisselende omstandigheden als stroming en zeegang van het schip wist Jaap een geavanceerde meet- en rekenmethode te ontwik kelen, waarmee het lossen tot een minimum kan worden beperkt. Wat heel veel kosten scheelt voor nu dan ArcelorMittal. Iaap biecht spontaan op. „Ik heb ook misgekleund. „Hadden we a nachts metingen verricht en was de maximum diepgang na het los sen bereikt, bleek het schip de vol gende middag toch te diep te lig gen. De stalen scheepshuid was door de hogere dagtemperatuur uitgezet. Ik heb gevraagd alle blus installaties aan te zetten om het staal met bluswater te koelen. In een uur wonnen we zeven centi meter diepgang terug." Zo heeft Jaap wel meer 'stoere' ver halen. „Esso haalde veel aardolie uit Irak en Iran. Van de opgegeven lading was steeds één procent kwijt, oftewel 3500 ton per tanker. Wat bleek? De aardolie bevatte zand en grond. Dat bezonk op de bodem van de tanks." Hoogovens in IJmuiden - nu Tata Steel - rie pen ook de hulp van Tanido BV in. „Een schip met aluinaarde (grondstof voor aluminium) uit Ja maica leverde 1800 ton te weinig af op een lading van 20.000 ton. Wij hebben alles nagerekend en de kapitein bleek doelbewust brandstoftanks gevuld te hebben met water, waardoor het schip die per stak en ogenschijnlijk meer la ding leek te vervoeren." Na al die jaren houdt Jaap nog al tijd van zijn vak. „Je moet ertegen kunnen. Scheepvaart wacht nooit. Het is onregelmatig werk, maar ook heel leuk en avontuurlijk." Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. donderdag 12 mei axel - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, handvaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Het Trefpunt, 13.00 uur; Biljarten; breskens - Goedertijt, 13.00 uur: Biljar ten; 14.00 uur: Sjoelen; Restaurant de Boeg, 129.30 uur: Bridge; clinge - Malpertuus, 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek, ANBO dansen; graauw - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; heikant - 't Heike, 13.15 uur; Kaarten, volksdansen; hulst - reynaertcollege aan de Gilden straat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; De Korenmarkt, 14.00 uur: Viering; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 9.30 uur: Kaartjes maken; 14.00 uur: Ko renfestival; 19.00 uur: Bingo; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, pedicure, vluchtelingenwerk; 13.00 uur: Biljarten, pedicure; 13.30 uur; Handwerken, koers- bal; 19.00 uur: Line dance; Den Dullaert, 13.30 uur: Kaarten; 18.30 uur: Uni hockey; 19.00 uur: Bridge, yoga; 20.00 uur: Volleybal; kloosterzande - WZCAntonius, 14.00 uur: Zangers van Toen, pannenkoe ken bakken met leerlingen Sandeschool; lamswaarde - Café de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; nieuwvliet - Parallelweg noordelijk van Provinciale weg, 19.30 uur: Planteninven- tarisatie natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje; oostburg - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal; 14.00 uur: Sjoelen; Sportcentrum de Eenhoorn, 13.30 uur: Bridge; philippine - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; sas van gent - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; sint - jansteen - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos; 15.15 uur: Kids club; 15.30 uur: Kreatie- ve vorming; 19.30 uur: Bijeenkomst dorpsraad, dameskoor; sluiskil - Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten dames, koersbal, line dance; terneuzen - De Veste, 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Handwerken, soos; 16.30 uur: repetitie koor; 18.30 uur: Bridge; De Kameleon, 15.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint 12-16 jaar; 19.30 uur: Teken club voor volwassenen; vogelwaarde - Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; westdorpe - Het Verlaet, 10.15 uur: Bewegen op muziek; 13.30 uur: Sjoelen, handwerken. Mittal bij Zelzate is daar een le vend voorbeeld van. Volgeladen schepen voor het staalbedrijf moe ten eerst in de Put van Temeuzen worden gelicht, omdat ze anders het Kanaal Gent-Terneuzen niet op mogen. In hoeverre die sche pen moeten worden gelost met de bekende drijvende kranen van O vet, was jarenlang min of meer Stagiaire Jaap Beemster aan het meten op een schip in de Put van Terneu- zen. foto Tanibo TERNEUZEN Bij de Elimkerk aan de Serlippens- straat in Terneuzen wordt zaterdag vanaf 10.00 uur een voorjaars markt gehouden. Er zijn oliebollen, Brusselse wafels, thee, koffie en Zeeuwse bolussen te koop, maar ook tweedehandskleding, boeken en sieraden. Bezoekers kunnen een portretfoto laten maken. De op brengst is voor projecten in Peru, India en Togo. GROEDE Theeschenkerij De Schure aan de Slijkstraat in Groede houdt komen de zondag een high tea. Die begint om 15.30 uur. Er zijn menu's moge lijk van 15 tot 25 euro. De op brengst gaat naar Stichting Zwer- kat. Reserveren: 06 51153653 of deschure@zeelandnet.nl. ZANDSTRAAT De wijkvereniging Zandstraat houdt zaterdag een vrijmarkt bij wijkgebouw de Straete. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot omstreeks 16.00 uur. Er kan geruild, gekocht, verkocht en gewisseld worden, variërend van boeken en platen tot servies en speelgoed. hulst - In Hulst en omgeving wordt zaterdag een motortoer tocht gereden. Inschrijven kan van af 9 uur bijRaedthuys op de Gro te Markt. De opbrengst is bestemd voor een project van Lara Picavet uit Hulst in het dorp Ban Don Chai in Laos. wachtebekf. - Natuurliefhebbers kunnen zich zondag om 5.00 uur melden aan de poort van provin ciaal domein Puyenbroeck bij Wachtebeke. Daar begint dan een wandeling onder leiding van een gids, die de deelnemers wegwijs zal maken in de vogelwereld. GELOOF ME NOU, BINNEN 2 MINUTEN.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41