Kogels Visbrug jullie al een pot geld of goud gevonden?' i zeeland 119 Open huis ontpoldering Hedwige-Prosperpolder f Hennepkwekerij als bonus bij aanhouding Bewoners denken over toekomst dorp Voorjaarsconcert van Geduld Overwint Bingo ten bate van slachtoffers aids BUITENVERF 50% VOORDELIGER donderdag 12 mei 2011 Z Hulst is tientallen jaren speelbal geweest in de Tachtigjarige Oorlog tussen de Spanjaarden en de opstandige noordelijke Nederlanden. Aan de Nieuwe Bierkaai gevonden musketkogels en kanonskogels herinneren daaraan. De mooiste vondst tot nu toe is de middeleeuwse Visbrug, althans wat er nog van over is. De twee blootgelegde brugbogen zijn schoongemaakt en liggen te blinkerrin de zon. Wat nu? Weer zand erover of een glazen plaat? Restanten van de Visbrug, direct naast het terras van taveerne De Meerpaal. foto Harmen van der Werf I het vermelden waard vindt. Hij noemt met name de vondst van musketkogels en kanonskogels. Of die er oorspronkelijk gelegen heb ben, waagt Spanjer te betwijfelen. „Wellicht is bij het dempen van de haven grond van elders uit de stad aangebracht waarin die kogels za ten. Er is nogal eens met grond ge sjouwd in de loop der eeuwen." De Ardacis-archeoloog kent de her komst van het oorlogstuig. „Dat stamt uit de tijd van het beleg van Hulst." Zo komt anno 2011 aan de Nieuwe Bierkaai opnieuw tot leven hoe Hulst in de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) heen en weer slingerde tussen de Spanjaarden en de opstandige noordelijke Ne derlanden. Prins Maurits verover de Hulst in 1591 op de Spanjaar den na een beleg van vijf dagen. Vijfjaar later waren de Spanjaar den terug Prins Frederik Hendrik wist in 1645 Hulst voorgoed bij 'het noorden' in te lijven. Het ogenschijnlijk mooiste oude element dat tot nu toe in het plan gebied is blootgelegd, is de middel eeuwse Visbrug, direct naast het terras van taveerne De Meerpaal. De archeologen hebben twee bo gen van de brug netjes schoonge maakt. Ze liggen te blinken in de zon. De drie Hulstenaren van mid delbare leeftijd zijn er niet zo van onder de indruk. „Ze hebben daar al vaker leidingen gelegd of ver door Harmen van der Werf PROSPERDORP - Terwijl het kabinet- Rutte ontpoldering van het Neder landse deel van de Hedwigepolder voorlopig in de ijskast heeft ge stopt, zet Vlaanderen het werk voor ontpoldering van de naastge legen Prosperpolder onverdroten voort. Wie benieuwd is naar het project, kan er zondag 22 mei van 10.00 tot 18.00 uur een kijkje ne men tijdens een open huis. In de infokeet aan de Hertog Pros- perstraat is een expositie ingericht. Een huifkar rijdt langs de werken, een gids is beschikbaar en liefheb bers kunnen een kraan beklim- legd, toen kwamen die bogen ook aan de oppervlakte." Bennie Sa- man, PvdA-raadslid en woonach tig in de Hulster binnenstad, komt net een kijkje nemen. „Ja, dat weet ik ook nog wel, dat die brug te voorschijn kwam bij eerdere graaf werkzaamheden." Onder liefhebbers van oud-Hulst is het idee geopperd de resten van de Visbrug niet opnieuw te begra ven, maar ze zichtbaar te houden, bijvoorbeeld door er een glazen plaat overheen te plaatsen. Saman vindt het een sympathiek plan, maar vraagt zich of het praktisch uitvoerbaar. Hij krijgt bijval van de drie Hulstenaren op middelba re leeftijd. „Hoe moet het verkeer dan straks door de straat rijden?" Archeoloog Spanjer laat zich er niet over uit. „Dat is aan de ge meente." De race tegen de klok kan verder. Over zo'n acht weken moet het archeologisch onderzoek gereed zijn, waarna het project Nieuwe Bierkaai een volgende (bouw)fase ingaat. men om een blik te werpen over de wijde omgeving. Het open huis vindt plaats in het kader van de internationale Schel- deweek van 15 tot en met 22 mei die zich-vooral afspeelt in België en Frankrijk. In Nederland vinden twee excursies in het Verdronken Land van Saeftinghe plaats, op 21 mei, 12.00 uur en op 22 mei, 12.00 uur, 0114-633110. Het Portaal van Vlaanderen in Terneuzen biedt 17, 18, 19 en 20 mei voor schoolklas sen een arrangement 'proeven van de Westerschelde' van een halve dag aan met een speurtocht en op- drachtjes uit de leskist Rondom de Westerschelde, 0115-616268. SAS VAN CENT In een woning in de Frisostraat in Sas van Gent heeft de politie dins dag de 34-jarige bewoner aangehou den wegens verbale bedreiging. De man had eerder die avond enkele omwonenden uitgescholden en verbaal bedreigd. Hij is naar Toren- tijd gebracht Bij zijn aanhouding werd in zijn woning een in wer king zijnde hennepkwekerij met 425 plantjes aangetroffen. De stroom hiervoor werd illegaal afge tapt. De kwekerij is door de Delta en de gemeente ontmanteld. KLOOSTERZANDE In hotel Van Leuven in Kloosterzan- de is zondag van 14.00 tot 17.00 uur een droommarkt waar alle inwo ners hun zegje mogen doen over de toekomst van het dorp. De markt is het vervolg op een enquê te in Kloosterzande waaruit onder meer bleek dat behoud van voorzie ningen prioriteit heeft, dat de ver keersveiligheid moet verbeteren en dat er behoefte is aan een groot ska- tepark. Droommarktbezoekers kun nen zondag aan de hand van tien biljetten aangeven waar ze naartoe willen met Kloosterzande. IJZENDIJKE Muziekvereniging Geduld Over wint uit IJzendijke houdt komen de zondag het jaarlijkse lentecon cert. Dat vindt plaats in de tuin van de hervormde kerk; bij slecht weer wordt uitgeweken naar het Jeugdgebouw aan de Koninginne straat. Ook de slagwerkgroep en jeugdorkest Petit Monie komen in actie. De organisatie belooft 'vlotte, goed in het gehoor liggende' nummers. Het concert begint om 14 uur. Toe gang is gratis. TERNEUZEN Croissanterie Pays de Mer in Ter- neuzen houdt zondag een bingo ten bate van aids-slachtoffers. Normaal gaat de opbrengst altijd naar het Aids-fonds, maar nu is er gekozen voor een kleinschaliger project: Little Heaven Second Hou se. Dat is een opvangtehuis in de Ethiopische stad Addis Abeba voor kinderen die met het HIV-virus zijn besmet. De bingo begint om 15.00 uur en wordt geleid door het travestieduo Liza Richards en La Plume. foto Mark Neelemans Het ziet er redelijk indrukwek kend uit. Spanjer van Arcadis, die in opdracht van de gemeente Hulst werkt, vindt het allemaal nog niet zo opmerkelijk. „We heb ben tot nu toe gevonden wat we dachten te vinden, restanten van bebouwing vanaf de zeventiende tot de twintigste eeuw." Veel ouder dan 300, 400 jaar zijn de vondsten dus niet. Voor Hulst, dat al in 1180 stads rechten kreeg, is dat jong. Toch zijn al wel enkele voorwerpen te voorschijn gekomen die Spanjer VERF& WAND Bergen op Zoom Van Konijnenburgweg 13 (0164) 27 44 77 Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 12 www.tmcwoonwinkels.nl Blootgelegde afval- of beerput. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39