'Duinbranden een risico in Zeeland' 21 zeeland Nog vier dagen te gaan. Vis moet drinken PZC donderdag Juist in een periode waarin Nederland snakt naar water, verschijnt een rapport waarin de voorberei dingen op natuurbranden is onderzocht. De krant 6 weken voor 18 euro! donderdag 12 mei 2011 door Willem van Dam BOS-, HEIDE- EN DUINBRANDEN Een genoeglijk samenzijn was het. Er viel een ver jaardag te vieren, te Goes. Daar de gastvrouw en gastheer hoogstaande opvattin gen huldigen over het begrip gast vrijheid, ontbrak het 't gezelschap je genodigden aan helemaal niets. De terrasverwarming gloeide, de barbecue rook heerlijk, de koel kast was ruim gevuld, de feeste lijk gedekte tafel stond vol met heerlijke salades, schalen harin gen lonkten. „Tast toe", gebaarden gastvrouw en gastheer uitnodi gend. Hun wil geschiedde. De feestgangers vulden glas en bord veelvuldig en lieten menige ha ring naar binnen glijden. Vis moet zwemmen, zeggen ze. En dat klopt. Vooral als het zoute haring betreft Nadat de zoveelste haring en het zoveelste glas wa ren geconsumeerd, kwam zomaar spontaan een vraag naar boven borrelen. Die luidde: haring maakt dorstig, maar heeft de ha ring zelf ook wel eens dorst? Sjeempie! Dat dacht het feestvierende gezel schap ook. De één opperde om Mi- das Dekkers te bellen, de ander keek zeer geleerd en mompelde iets ingewikkelds over osmose. De rest haalde ongeïnteresseerd de schouders op, wierp nog een harinkje door het keelgat en liet zich het glas weer eens bijtanken. Maar de vraag bleef klemmen: drinken vissen? Het antwoord vond ik later die avond dankzij Google. Maarten Frankenhuis, oud-directeur van dierentuin Artis, bundelde enkele jaren geleden de honderd leukste vragen die hem ooit door kinde ren waren gesteld. Zoals: 'Wat droomt een luiaard?'; 'Waarom vriezen de poten van een pinguïn niet vast op het ijs?'; 'Maken wor men geluid?'; 'Grijpt een slinger aap wel eens mis?'. De titel van het bundeltje: Drinken vissen wa ter? Het antwoord op de laatste vraag is: ja. De zoetwatervis is welis waar niet zo'n zuipschuit als de zoutwatervis, maar drinken dóén ze. Wat u met deze wetenschap op schiet? Helemaal niets. Een leuk weetje is het wel. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveIand@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor€18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PG) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colc ifon treft u nadere informatie aan. door Ben Jansen en Marcel Modde De Veiligheidsregio Zeeland moet oplei dingen verzorgen en oefeningen houden met het oog op na tuurbranden. Volgens de inspectie Openbare Orde en Veiligheid van het ministerie van Veiligheid en Justitie bestaat in Zeeland een 'be hoorlijke kans op duinbranden'. De bestrijding ervan wordt extra complex wanneer zo'n brand zich voordoet op een moment waarop veel recreanten de stranden bevol ken. Zeeland is een van de tien re gio's waar de inspectie de voorbe reidingen op natuurbranden heeft onderzocht. De risico's in Zeeland en in andere delen van het land Dood hout kan tot branden met grotere gevolgen kan leiden. worden in het rapport niet nader uitgewerkt. Het blijft bij de vast stelling dat de manier waarop de veiligheidsregio's Noord- en Oost-Gelderland en Gelder land-Midden en de provincie Gel derland de aanpak van natuurbran den in hun gebied hebben georga niseerd als voorbeeld voor de rest van Nederland kan gelden. Aanleiding voor het gisteren tij dens een symposium in Apel doorn gepresenteerde onderzoek was de grote natuurbrand afgelo pen zomer op de Stabrechtse Hei de in Noord-Brabant. Die leidde tot veel media-aandacht en Kamer vragen over de mate waarin de brandweer is toegerust voor het be strijden van bos-, heide- en duin branden en of er wel voldoende speciaal materiaal voorhanden is om ze aan te pakken. Naar de mening van de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid wordt de mate waarin bestuurders en hulpdiensten zijn voorbereid op natuurbranden in de afzonder lijke veiligheidsregio's op verschil lende manieren beoordeeld. Daar door is er geen algemeen geldende 'meetlat'. Per regio wordt bepaald wat voldoende is. Het besef dat zich een natuur brand kan voordoen, bestaat wel degelijk. In de meeste regio's wordt de kans erop waarschijnlijk genoemd. De regionale bestuur ders laten hun aandacht ervoor evenwel vaak overvleugelen door zorg voor zwaarder geachte of meer in de actualiteit staande risi co's in de regio. Dat geldt ook voor de voorbereidingen erop. De inspectie signaleert als knel punt dat bestuurders en hulpdien sten aan de ene kant en natuurbe heerders aan de andere moeizaam samenwerken. Respect en begrip voor eikaars verantwoordelijkhe den en belangen zijn voorwaarden om afspraken te kunnen maken over aanpassingen in de manier waarop een natuurgebied wordt beheerd als dat voor een vlotte brandbestrijding noodzakelijk is. Ook in dit opzicht is Gelderland een voorbeeld voor andere delen van het land. Daar is gebleken dat met betrekkelijk geringe inspannin gen veel valt te verbeteren. Verspreid over Nederland is een omvangrijke hoeveelheid specialis tisch materieel beschikbaar om bij bos-, heide- en duinbranden in vaak ruig terrein te worden inge zet. Of dat voldoende is, zal in een nadere analyse moeten worden af gezet tegen de risico's. Onderzocht moet ook worden of de manier waarop veel natuur in Nederland wordt beheerd (dood hout blijft doorgaans liggen), tot branden met grotere gevolgen kan leiden. De brandweer heeft het ge voel van wel, maar natuurbeheer ders zijn van mening dat dat deze risico's de laatste tientallen jaren juist zijn afgenomen. Vanaf maandag 16 mei brengt de PZC dagelijks drie korte vi deojournaals via de website www.z2.nl. In deze rubriek tel len we af. Vandaag aan het woord: Rick van Dijk, operatio neel directeur van het Stimule ringsfonds voor de Pers (SvdP) waar de PZC twee ton subsidie van heeft ontvangen. Hoeveel aanvragen voor subsidie krij gen jullie binnen? Het SvdP krijgt veel aanvragen per jaar binnen van verschillende me dia. In 2010 ontvingen wij ruim 150 aanvragen. Het totale budget dat wij te besteden hebben, moet worden verdeeld over lokale, regio nale en landelijke journalistieke projecten. De helft gaat naar regio nale projecten. Hoeveel aanvragen zijn daarvan toe gewezen? In totaal zijn 36 subsidies toegewe zen in 2010. Het Z2 project van de PZC is daar één van. Waarom willen jullie het Zz project steunen? Het Z2 project combineen meerde re zaken. Het format is geschikt voor jongeren en het videojour naal wordt op meerdere platforms aangeboden, zoals de iPad, de com puter en internet op televisie. Wij zijn als Stimuleringsfonds be nieuwd naar de opbrengst van de journaals: leidt het tot een nieuw verdienmodel en wordt er geld mee verdiend? We kunnen dus kij ken of deze manier werkt en of an- Bij een brand in de duinen bij het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2