241 sport Weening vindt geluk op strade Een vaag grindpad Van Lieren in bestuur CHIO Wat doet Johnny? RONDE VAN ITALIË Eindelijk weer eens Nederlands succes in de Ronde van Italië. Pieter Weening van Rabobank wint de vijfde etappe en neemt ook nog eens de roze leiderstrui over. Standard Luik komt naast Racing Genk Boomstra blijft koploper WK dammen donderdag 12 mei 2011 Wielrenner Johnny Hoogerland rijdt met Vacansoleil-DCM de Giro d'ltalia. Op verzoek van deze krant houdt de Yersekenaar een dagboek bij. De eerste honderd kilome ter heb ik gisteren nog wel kun genieten. Dat ik dacht: het is hier zo mooi, hier zou ik best weieens op vakantie willen. Maar daarna was het uit met de pret. Die bronchitis hakt er stevig in. Op een gegeven mo ment zei ik tegen Hilaire. ,Als ik zo blijf rijden als vandaag, ga ik de koers niet uitrijden'. 'Geen pa niek', was meteen zijn antwoord. 'Het komt allemaal goed'. Onze dokter zegt eigenlijk het hetzelf de: 'zorg dat je tot de rustdag op maandag overleeft. Daarna ben je weer helemaal het mannetje', houdt hij me steeds voor." „Het is te hopen, want zo slecht als ik me nu voel, is echt al heel lang geleden. Hoe dat komt? Geen idee. Als coureurs zitten we altijd op het randje. Ik pas altijd heel goed op mezelf. Dat ik niet op de tocht zit en zo. Toch heb ik het te pakken. Ik kom niet voor uit. De rest van die etappe ben ik alleen maar met mezelf bezig ge weest. Ik had zelfs geen puf om onderweg nog eens even te pra ten met iemand. Dan moet er heel wat gebeuren, hoor." „Ze stuurden ons ook over de 'strade bianche', die witte grind paden waar ze hier zo lyrisch over zijn. Als man van het asfalt vind ik het sowieso niks. En dan moet je er ook eens dik twintig ki lometer overheen. Want volgens kenners levert het zulk mooi spektakel op. Het is maar wat je er spectaculair aan vindt. Stel je voor dat je lek rijdt en je zo veel tijd verliest, dat je in het klas sement tekort komt. Dat slaat wat mij betreft nergens op. Een wedstrijd moet niet worden be slist op toevalligheden. Dus ook niet op een of ander vaag grind pad." MIDDELBURG Laurens van Lieren treedt toe tot het bestuur van het CHIO van Rot terdam. De in Schore geboren dres suurruiter neemt na de editie van deze zomer de taken over van Tine ke Bartels, die Directeur Sportief Dressuur was. Het CHIO weet jaarlijks tal van top- ruiters naar Rotterdam te halen. Ti neke Bartels slaagde er de laatste ja ren in om verschillende wereldtop pers aan de start te krijgen. „Ik ga de komende maanden nauwlet tend volgen hoe Tineke het aan pakt", zegt Laurens van Lieren. „Als sporter weet ik heel goed wat er van een evenement zoals het CHIO Rotterdam verwacht wordt, maar ik benut graag nog even de kans om iets mee te pikken van de enorme ervaring van Tineke." Van Lieren is er trots op dat hem is gevraagd mee te werken aan de toe komst van het CHIO Rotterdam. „Ik werk graag mee om het nog mooier te maken." Van Lieren zal onder meer te maken krijgen met oud-minister-president Jan-Peter Balkenende, die plaatsneemt in de Raad van Advies van het CHIO. LOKEREN Standard Luik staat na woensdag samen met Racing Genk aan kop in de Belgische voetbalcompetitie. Het uitduel tegen Lokeren in de play-offs eindigde in een overwin ning van 1-0 door een doelpunt van Réginal Goreux. Standard en Racing Genk hebben nu allebei 47 punten. Genk verloor dinsdag al van Club Brugge. Landskampioen RSC Anderlecht re kende in eigen stadion af met AA Gent: 4-1. Bij rust stond het nog 1-1. Anderlecht staat op 44 punten. EMMELOORD Roel Boomstra is na vier ronden koploper op het wereldkampioen schap dammen, dat in eigen land (Emmeloord en Urk) wordt gehou den. Het 18-jarige Drentse talent, dat eind vorig jaar de mondiale ti tel bij de junioren veroverde, won gisteren van Edvard Buzinskij. Hij dwong deze Litouwer met wit in 27 zetten tot opgave. Boomstra bracht zijn totaal met de ze zege op 6 punten. Hij heeft bo venaan gezelschap van de Rus Alexander Georgiev en de Mongo- liër Erdenebilig Dul. door Ad Pertijs ORVIETO - Uitgerekend op de eer ste koersdag nadat de Giro stil had gestaan bij de tragische dood van Wouter Weylandt, werd het pelo ton in Toscane over de linke strade bianche gestuurd. „Het was gevaar lijk, je zag soms weinig, maar voor mij waren deze gravelwegen juist weer goed", keek Pieter Weening nuchter en eerlijk terug op zijn dag van onverbloemd geluk. Hij gooide zijn goede benen en cy clocrossvaardigheden in de strijd, om in Orvieto zowel de ritzege als de roze trui op te rapen. „Ik was echt beresterk", glunderde hij van oor tot oor. Met een grijns als )an Raas in zijn beste dagen mocht de Fries van Rabo twee keer het po dium beklimmen en met de cham pagne spuiten. Natuurlijk, ook hij zei enkele da gen van slag geweest te zijn door de dood van Weylandt. „In het be gin van de rit heb je het toch weer over Wouter, maar als ze eenmaal gaan koersen, gaat de knop om en denk je er niet meer aan." Ra- bo-ploegleider Nico Verhoeven noemt Weening een man die ver driet liever te lijf gaat door iets te gaan doen dan er over te praten. Gisteren mocht hij zijn gang gaan op de strade bianche: stoffige, half- verharde wegen van witte gravel. „Ik had superbenen en ik kan goed veldrijden. Dit was voor mij de perfecte dag om in de aanval te gaan", zei Weening. Ook voormalig mountainbiker Bram Tankink mocht zijn gang gaan. „In het begin van de koers at ik een broodje. Er viel een kruimel op de stang van mijn fiets. Ik dacht: die kruimel is Wouter, hij gaat me naar de roze trui rijden." Tankink was bij Quick Step jaren lang ploeggenoot van Weylandt. Op de strade bianche viel hij al vroeg aan. Weening zat eveneens voorin. Tankink had echter geen geluk. Een motorrijder stuurde hem de kant in. De Tukker reed door enke le kuilen, waardoor zijn ketting vastsloeg. „Hij zat achteraan drie keer om mijn derailleur gedraaid." Tankink was geklopt en baalde. „Ik zag me al zo naar de roze trui rijden." Dat laatste lukte Pieter Weening dus wel. -Hij viel direct aan na de pech van zijn ploegge noot. „Ik kreeg John Gadret mee, een veldrijder. Een betere maat kun je je niet wensen." Een keer ging hij op één been door een bocht. „Er was niks aan de hand. Gewoon voor de zekerheid even je been uitsteken." Weening reed ne gen kilometer voor de meet weg bij Gadret en stampte op de grote plaat richting de laatste lastige klim. Wat iedereen ook probeerde, ze kregen hem niet meer te pak ken. „Het was zwaar, maar ik gaf alles." Of hij boven zich uitstak door al les wat er de laatste dagen is ge beurd? De nuchtere Fries dacht van niet. „Het waren gewoon mijn goede benen en het parkoers." De beloning was de eerste Nederland se ritzege sinds Jeroen Blijlevens (1999) en ook de eerste Nederland se roze trui sinds dat jaar (even eens Blijlevens). „Dit komt dicht bij mijn Tourritze- ge in 2005", zei Weening. „De Tour is groter, maar de roze trui pakken is uiteraard ook iets spe ciaals." Ook speciaal is dat Wee ning na 2005 eindelijk weer een grote koers wint. „Ja, ik ben nog steeds een goede coureur." Eentje die zijn trui vandaag met twee se conden voorsprong moet zien te verdedigen. „Met deze benen moet dat kunnen lukken", zegt de Fries. Na Weening beklom nog een Ne derlandse Raborenner het po dium. In het spoor van alle sterke klimmers en klassementsrenners klom Steven Kruijswijk mee om hoog naar Orvieto en daarmee werd hij de leider in het jongeren- klassement. Vooraf vroegen velen zich nog af of de Brabander de strade bianche wel zou aankun nen. „Dat vroeg ik me ook af', reageer de hij gevat. „Ik ben daarom maar voorin gaan rijden en dacht: en nu blijf ik hier zitten ook." Pieter Weening schreeuwt het uit van blijdschap als hij als eerste de finish passeert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24