binnenland 15 Tripoli' loopt, fietst en lacht 3 Stipcruises in de aanbieding! stipreizen.nl STIP .\0°i dinsdag 10 mei 2011 £$98 X de middag uit school, dan deden ze alvast spek in de pan. „En dan riep hij: ik lust wel een eitje!" Ingrid en Willyam twijfelden er niet aan dat Ruben bij hen in huis zou komen. „Het was zo natuur lijk, vanzelfsprekend", zegt Ingrid. „Ook voor de rest van Rubens fa milieleden, van wie we het Ver trouwen hebben gekregen." Hun drie andere kinderen, een zoon en dochter van vijftien en een doch ter van negen, ontvingen hem met open armen. Het viertal kende el kaar al goed, omdat de beide gezin nen veel met elkaar optrokken. Hoe het nu is, illustreert Ingrid met een uitspraak van haar oudste dochter. „Die zei al heel snel dat ze zich niet meer kon herinneren hoe het bij ons was zonder Ru ben." Gekscherend zeggen Ingrid en Wil- lyam dat zij er vooral zijn voor de randvoorwaarden, zoals een dak boven het hoofd en eten en drin ken. Als die voorwaarden goed zijn, vullen de kinderen veel in. Af en toe bleek het bijvoorbeeld effec tiever om de kinderen maar even met zijn vieren te laten, in plaats van steeds aan Ruben te vragen of ze iets voor hem konden doen. „Dan gingen we koffiedrinken bij de buren en zeiden we: bel maar als er iets is. Soms hoorde je ze dan al schateren als we net het huis uit waren." Ingrid: „We heb ben ze veel ruimte kunnen geven. Er is een evenwicht tussen die vier, dat verder geen ondersteu ning nodig heeft." Naar de herdenking van de vlieg ramp nemen ze Ruben niet mee. Ze willen niet dat er foto's van hem worden genomen. „Om hem te beschermen. We proberen hem een veilige jeugd te geven." In fe bruari stond het hele gezin in de startblokken voor een terugkeer naar Tripoli. Ruben, de 'wonder boy van Tripoli', wilde zelf terug, 'al voordat zijn medische toestand dat toeliet'. Ingrid: „Hij wil weten wat er is gebeurd. En hij wilde de Libiërs laten zien hoe goed het met hem gaat." Vermoedelijk had Ruben ook pas door die reis met de emotionele verwerking kunnen beginnen, zegt Ingrid. Maar daags nadat alles in kannen en kruiken was, brak in Libië de onrust los die elders in de Arabische wereld omwentelingen teweegbracht, waardoor ze de reis op de lange baan hebben moeten schuiven. Het is een tegenvaller, maar niet een die het gezin be lemmert door te gaan op de ingeslagen weg. Ingrid en Wil lyam voelen zich niet machteloos. Ingrid: „Machteloosheid is een groot aspect van verdriet, maar wij hebben, dankzij Ruben, ook te ma ken met nieuw leven." Er wordt in huis meer gelachen dan gehuild, al hebben ze het dage lijks over Rubens ouders en broer tje. „We verzwijgen niets. Heel be wust. Het leven gaat door. Niet ge woon, maar het leven gaat door." Vliegramp Tripoli >12 mei 2010 - Vlucht 771 van Afri- qiyah Airways stort even na zes uur 's morgens (lokale tijd) neer, onge veer een kilometer voor de lan dingsbaan van de internationale luchthaven van Tripoli (Libië). Het toestel is een Airbus A330-202 van acht maanden oud. I Aan boord zijn 93 passagiers en elf bemanningsleden. De 9-jarige Ru ben uit Tilburg overleeft de crash als enige. I Onder de inzittenden zijn zeventig Nederlanders. 3 De oorzaak van de ramp is tot op heden niet opgehelderd. 13 mei - Een delegatie van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ar riveert in Tripoli. Een tante en oom van Ruben reizen mee. In Hoofddorp is een bijeenkomst voor nabestaanden van slachtof fers. Ongeveer vijfhonderd mensen zijn daarbij aanwezig. 114 Mei - Een telefoontje van De Te legraaf naar de zwaargewonde Ru ben veroorzaakt een storm van kri tiek. 3 15 Mei - Ruben keert terug naar Nederland. 12 mei 2011 - Een jaar na de ramp. Nabestaanden houden een herden kingsbijeenkomst in Den Haag. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excL Calamiteitenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. reizen «nl Ruben (links) samen met zijn neef en door de uiterwaarden. twee nichten tijdens een wandeling foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5