221 zeeland 'Water naar de akkers dragen' Patiënten organiseren Ziekenhuis THE DAY IN ZEELAND De één heeft prostaatkanker, de ander had blaaskanker. Bij beiden is de ziekte te laat vastgesteld. Om daar - voor an deren - iets aan te doen, besloten ze actie te ondernemen. The Day brieven Tunnelbuizen gaan beide één nacht dicht Bediening op afstand bruggen en sluizen dinsdag 10 mei 2011 v wm m m mm, ss sss m msmm mmm Dit is deel één van een kortlopende serie over de droogte. Vandaag: Watertransport door Edith Ramakers Het watertransport in for se tankauto's heeft toch iets weg van water naar de zee dragen. Tal van zaadjes en de jonge aanplant sui kerbieten krijgen zoet water uit de zuiveringsinstallatie bij 's Graven polder. Het wordt gebracht door tankauto's. Zoet water wordt sinds vorige week getapt in 's Gravenpolder en verderop op de stoffige en droge' akkers geloosd, waar veel kale plek ken zijn en waar kleine plantjes hier en daar de kop opsteken. Het water wordt op een omslachti ge manier naar de akkers gebracht en is het ooit toereikend? „Vier in stallaties gaan hier dag en nacht door met beregenen", zegt Jan van den Dries, van loonbedrijf Van den Dries. Het bedrijf onderhoudt de akkers in de Wilhelminapolder. De transportkosten van water zijn rond de 800 euro per hectare. Maar een keus is er niet, zegt Van den Dries. Zonder beregening zou den de plantjes nooit uitgroeien tot dikke suikerbieten. En dat is wat de consument wil. „Als de plantjes eenmaal aangesla door Nadia Berkelder Jan van den Dries bij een besproei-installatie op een akker in de Wilhelmina polder. Deze hightech-installatie is computergestuurd en rolt zich zelf als het ware op om in lengterichting over de akker te bewegen. foto Ronald den Dekker Als bij Cees van de Vrie (69) eerder was vastgesteld dat hij prostaatkanker had, waren hem jaren van behandeling gespaard gebleven. Als de huisarts Jaap Colijn eerder had doorgestuurd naar een specia list, had hij misschien nog wel ge leefd. Colijn besloot actie te onderne men toen hij na zijn derde opera tie in het ziekenhuis in Amster dam lag, vertelt Tanja, zijn vrouw. „En als Jaap iets in zijn hoofd had, moest het er uit", zegt Van de Vrie. „We kwamen met elkaar in contact en ik heb mijn steun toege zegd." Jaap Colijn maakt het con gres niet meer mee. Hij overleed op 8 maart dit jaar, 62 jaar oud. Met het congres, The Day in Zee land, willen ze de noodzaak van vroege opsporing van blaas- en prostaatkanker onder de aandacht brengen, vertelt Van de Vrie. „Met vroege opsporing van prostaatkan ker, wordt de sterfte aan de ziekte uiteindelijk met 30 procent ver minderd. Omdat ik er te laat bij was, heb ik nu al vijftien jaar kan ker, waarvan twaalf jaar uitge zaaid. Dat is lang, dat klopt. Ik ben één van de langst overlevenden in Nederland. En doordat ik zo lang ziek ben, krijg ik allerlei proble men: met mijn aderen, met een te kort aan bloedlichaampjes." gen zijn, dan groeien ze zelfstan dig door. En dit water dat nu op de akkers komt, zou anders na zui vering in de Westerschelde ge spoeld worden. Nu dient het een goed doel." Volgens Van den Dries is het wa ter uit de zuiveringsinstallatie goed water. „Ze zeggen dat je het kunt drinken, maar dat zou ik nou niet direct doen." Waarom wordt het gezuiverde wa ter trouwens niet altijd herge bruikt? „Daarover wordt gespro ken. Maar punt is dat de opslag van water in een berging weer erg duur is. En hoe wordt dan de ver deling van het water geregeld?" Een gestage regenbui is de echte oplossing voor de droogte. Maar de regen laat nog even op zich wachten. In de Wilhelminapolder is een te kort van 100 millimeter. De chauffeurs van Vakutrans zijn tevreden met hun bijzondere vracht. „Normaal rij ik mest, ik zeg liever plantenvoeding. Want dat is het uiteindelijk", zegt Rinie, chauffeur van het bedrijf uit Hel- voirt. „Water ruikt niet", zegt hij. „Dat is het enige verschil. En voor mijn baas is het een mooie onverwach te verdienste. Tsja, de een zijn dood is de ander zijn brood." zie video op www.pzc.nl Op het congres 'The Day in Zee land' op 26 mei spreken een aantal hoogleraren en artsen' over blaas - en prostaatkanker. Ze houden le zingen over methoden om kanker te herkennen, over de verbetering van de zorg voor patiënten met blaas- en prostaatkanker en over de wenselijkheid van een bevol kingsonderzoek. Het congres wordt geopend door minister Edith Schippers. Het congres is in de eerste plaats bedoeld voor medi ci; huisartsen kunnen ook punten verdienen door het bij te wonen, maar andere geïnteresseerden kun- nnen zich ook opgeven. www.the-day.nl I? JlMADER INZIEN In de bijlage Buiten van dinsdag 3 mei heeft een artikel gestaan over honing, waaraan hobby-imker Henk van der Scheer uit Goes me dewerking verleende. Bij dit artikel over honingbijen had uiteraard een foto van een honing bij moeten staan, maar per abuis is hierbij een afbeelding van een zweefvlieg gebruikt. De redactie benadrukt dat deze foto niet is aangeleverd door im ker Henk van der Scheer, noch dat die op de hoogte was dat deze gebruikt werd. Hem treft geen blaam voor deze verkeerde illustra- Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Nederland Minister de Jager werd niet uitge nodigd voor overleg over de euro en de financiële crisis in Grieken land. Wel waren Frankrijk, Duits land, Italië (van die 25.000 illega len en zelf probleemland) en Span je uitgenodigd door Luxemburg. Als er betaald moet worden, staan we vooraan, als er overlegd wordt staan we nergens. Nederland staat garant voor 10 procent van de spaarpot voor Europese wanbeta lers, maar zodra er gepraat wordt, zijn ze er niet bij. Het aan pro- bleemlanden 'uitgeleende geld' kan de minister van financiën wel grotendeels op zijn buik schrijven. Dus weer kan de Nederlandse bur ger de portemonnee boven halen om de banken die de crisis veroor zaakt hebben (zij kochten 'interes sante' staatsaandelen) toch weer boven water te houden, zodat die de bonussen aan hun topmensen kunnen blijven betalen. Blijkbaar wordt er geen lering getrokken uit het verleden en de politiek gaat er steeds in mee. In Nederland en ook Europa, is de politiek zo zwaar vertegenwoordigd zonder dat het iets oplevert, behalve veel ge schreeuw. Van het financiële plaat je krijgt een paard de hik. A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht Droogte Ondanks de droogte mag het weer „Bij mij is het te laat ontdekt. Ik was 54, voelde me fit, ik reisde heel Europa door voor mijn be drijf. Ik had helemaal geen tijd om ziek te zijn. Zo zijn er veel man nen tussen de veertig en zestig." Tanja Colijn: „Vrouwen krijgen een oproep voor bevolkingsonder zoeken: voor borstkanker of baar moederhalskanker. Vrouwen zijn daar volgens mij makkelijker in: die praten ook over borstkanker. Mannen doen dat niet." Van de Vrie: „Mannen praten over van al les, maar niet over hun prostaat." Prostaatkanker is met een simpel bloedonderzoek aan te tonen. „Het probleem is dat een positieve test niet wil zeggen dat je ook echt kanker hebt. Daarom wil men er Rijkwaterstaat voert deze week vei ligheidstesten uit op de tunneltech- nische installaties van de pas her stelde Vlaketunnel. Daarvoor wor den beide tunnelbuizen elk één nacht voor het verkeer gesloten. De zuidbuis (richting Bergen op Zoom) is komende nacht dicht; de noordbuis (richting Vlissingen) in de nacht van woensdag op donder dag. De stremming is van 22 tot 5.30 uur. Er zijn omleidingsroutes. Het verkeer moet rekening houden met 10 minuten extra reistijd. wel eens een beetje gaan regenen! De boeren kunnen weer wel een beetje regen gebruiken! Maar als je door de natuur rijdt of fietst, dan staat toch weer alles mooi groen. Ik denk de aardappe1 len die nog boven de grond moe-" ten komen, Die kunnen zeker wel wat water gebruiken. Maar ik zelf heb in mijn tuin ook aardappelen en ik heb ze nog nooit zo vroeg ge had. Ik eet al aardappelen van eind april. En een krop sla vanaf eind maart. Ik ben bang dat als het een maal begint te regenen het niet meer stopt. Ben Misilje Nieuwleusenerstraat 11, Cadzand Ook de grote bruggen en sluizen in Zeeland worden binnen enkele ja ren op afstand bediend. Rijkswater staat heeft de volgende stap gezet in dit project. Net als kleinere recreatiesluizen zullen de Kreekraksluizen, de Krammersluizen, de sluizen bij Hansweert, de Postbrug en de Vla- kebruggen vanaf Neeltje Jans wor den bediend. Voor de sluizen van Terneuzen en de bruggen bij Sluis kil en Sas van Gent komt een nau tische centrale in Terneuzen. door Edith Ramakers Reiniging bij de bron, daar gaat het om, zegt manager facilitair Huib Hubregtse van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen. Zorgsaam zal voor ziekenhuis De Honte in Terneuzen afval op mi lieuvriendelijke wijze verwerken en water zuiveren. „We brengen nogal veel vervuilende stoffen in het milieu, zoals medicijnen en hormoonbevattende stoffen. Wij VLAKE MIDDELBURG Tanja Colijn foto Marcelle Davids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50